7 powodów, dlaczego podróże czynią nas szczęśliwszymi
Wakacje i podróże

Co przychodzi do głowy, kiedy wypowiadasz słowo „podróż”? Kupujesz opłacalne bilety lotnicze? Niezapomniane zachody słońca? Przeprawy górskie z ciężkimi plecakami? Każda podróż może być ekscytująca i pełna przygód - i to znacznie więcej, niż tylko pić "Margaritę" na piaszczystej plaży. Nie jest nowoscią, że podróżowanie jest dobre dla sprawności fizycznej, ale co jeszcze przyjemniejsze, według badań psychologicznych, odkrywanie nowych miejsc jest bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Innymi słowami, podróżowanie czyni nas szczęśliwszymi.

1. Stajemy się bardziej pewni siebie

Podróż służbowa do Nowego Jorku, rodzinne wakacje w Maroku lub odważna decyzja, aby porzucić i sprzedać wszystko i żyć miesiącami na kołach - kiedy wyruszamy w długą podróż, opuszczamy zwykłą strefę komfortu. Ponadto nawet bardzo szczegółowy plan nie neguje niespodzianek, które zdarzają się cały czas. Pogrążając się w innej kulturze i stylu życia, uczymy się rozwiązywać problemy w nieznanej sytuacji, co czyni nas bardziej elastycznymi, cierpliwymi i silnymi emocjonalnie, w wyniku czego zwiększamy nasze poczucie własnej wartości.

2. Spotkamy nowych przyjaciół

Zgadzam się, znacznie łatwiej jest nawiązać nowe znajomości w podróży, niż poruszając się po zwykłej trasie praca - dom. Twój sąsiad w samolocie w drodze do Londynu może zostać twoim mężem, podróżnik na wycieczce po Machu Picchu może być twoim przyszłym pracodawcą, a słodka dziewczyna, z którą zamówiłeś podobne koktajle w barze w Chicago, może być przyjacielem przez całe życie. Wszystko to są prawdziwe historie, które mogą się zdarzyć i z Tobą.

3. Na nowo doceniamy tych, z którymi jesteśmy w rozłąkie

Opuszczając znajome otoczenie i bliskich ludzi, przez długi czas lub nie bardzo, uczymy się doceniać je bardziej. Nikt nie będzie słuchał opowieści o przygodach w odległych krajach z taką uwagą, jak przyjaciele i krewni, gotowi z miłości do nas tolerować entuzjastyczne monologi o cudach planety. No i potem, niesamowity moment spotkania po rozłące zawsze daje szczególne emocje.

4. Otrzymujemy pozytywne emocje

Szczera życzliwość nie zależy od poziomu dobrobytu i łatwo wywołuje wzajemne uczucia - widząc szerokie uśmiechy na twarzach mieszkańców wsi laotańskiej lub filipińskiej, nie można się nie uśmiechnąć w odpowiedzi. Dobrze, jeśli ten nawyk stanie się wiernym towarzyszem - świat zasługuje na rozprzestrzenianie się pozytywu.

5. Uczymy się nowego

Niezależnie od tego, co robimy w podróży, to wypełnia życie doświadczeniem i wiedzą, czy to tajwański warsztaty gotowania, lekcje hiszpańskiego w Kolumbii, nurkowanie na Malediwach czy jogą w Goa. Mózgi pracują bardziej aktywnie, adrenalina szaleje we krwi, każdy dzień czyni nas szczęśliwszymi - zgodnie z ustaleniami psychologów, jest to naturalny proces, gdy uczymy się temu, co uważamy za przyjemne.

6. Cieszymy się czasem dla siebie

Podróżowanie daje możliwość przywrócenia równowagi, złagodzenia stresu na wietrze, czerpania energii ze słońca, znalezienia czasu pobyć sam na sam ze sobą - nawet jeśli jest to wycieczka w dużej firmie. Dla zakochanych jest to dobra okazja, aby sprawdzić relacje na wytrzymałość, lub prawdziwa „bajka o wędrówce”, pełna romansów i odkryć.

7. Uzyskamy wrażenia na wszystkie życie

Z podróży przywozimy wiele wrażeń, które pozostają na zawsze - w pamięci, w postach sieci społecznościowych, filmach i zdjęciach. Większość entuzjastów podróży nieustannie planuje kolejne podróże, ale nawet oni chętnie przypominają sobie przyjemne chwile, które już się dokonały. W rzeczywistości, takie myśli i przywołują znowu w drogę — za nowymi wrażeniami.

Więcej Wakacje i podróże