Rejs statkiem - Jak się przygotować i czego nie można zabrać?
Wakacje i podróże

Amerykanie i mieszkańcy Europy zachodniej odkryli je już bardzo dawno temu. W naszym kraju dopiero zaczynamy je rozumieć, ale ich popularność rośnie z roku na rok. O czym dokładnie jest mowa? O świetnym planie, alternatywnym dla tradycyjnych wakacji all inclusive w hotelach z basenami. Napięta sytuacja na świecie może skłonić nas do zwrócenia większej uwagi na statki wycieczkowe. To nic innego jak duże hotele na wodzie, w których znajdziemy wszelkie możliwe do wyobrażenia atrakcje. Jak więc wybrać statek wycieczkowy, jak zaplanować wyjazd i czego możemy się spodziewać na pokładzie?

Jeszcze tak niedawno bo kilkanaście lat temu pływanie na tak ogromnym statku było poza zasięgiem większości Polaków. Teraz sytuacja się zmienia. Turystów przyciągną przede wszystkim zupełnie nowe rzeczy. Zamiast basenów, hoteli i wycieczek fakultatywnych, warto rozważyć żeglowanie po basenie Morza Śródziemnego i zwiedzanie jego najpiękniejszych wysp. Zamiast Bożego Narodzenia i Sylwestra w domu lub na nartach możemy wybrać ekscytujący rejs po Karaibach. Powoli przestajemy postrzegać statki wycieczkowe jako coś bardzo wyjątkowego. Coraz częściej traktujemy statki wycieczkowe jako równą opcję.

Czy bezpieczne są rejsy statkiem?

Nie ma wątpliwości, że ataki terrorystyczne w popularnych kurortach, takich jak Egipt czy Tunezja, zwróciły uwagę turystów na statki wycieczkowe, które wydają się bezpieczną opcją. Firmy wycieczkowe i biura podróży odnotowały wzrost sprzedaży tych koncesji. Czy podróżowanie dużym statkiem wycieczkowym jest naprawdę bezpieczne? Większość armatorów jest członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Linii Wycieczkowych. Organizacja nie ujawnia szczegółowych procedur bezpieczeństwa stosowanych przez poszczególnych armatorów, ale zapewnia, że ​​na wszystkich statkach pracuje dobrze wyszkolony personel ochrony. Osoby te to zazwyczaj była policja i agencje służb specjalnych. Wielu kapitanów zaczynało swoją karierę na statkach handlowych, gdzie obowiązują bardzo surowe procedury bezpieczeństwa. Wszyscy członkowie załogi na statku przeszli również specjalne szkolenie, zwykle z wyreżyserowanymi scenami i ćwiczeniami, tak aby każdy członek załogi wiedział, jak się zachować, nawet w ekstremalnych przypadkach, na wypadek, gdyby tak się stało. Oczywiście przed wejściem na pokład każdy pasażer musi przejść procedury bezpieczeństwa. Po katastrofie na statku wycieczkowym Costa Concordia w pobliżu Isola del Giglio 13 stycznia 2012 r. zaostrzono odpowiednie przepisy, a pierwszego dnia rejsu pasażerowie statku również przeszli gruntowne szkolenie. Wcześniej, zgodnie z międzynarodowym prawem morskim, szkolenie pasażerów również było obowiązkowe, ale w praktyce nie zawsze jest to spełniony. Obecnie wszystkie procedury bezpieczeństwa zostały wzmocnione i wdrożone.

Kiedy obserwować i wybierać rejsy?

Wszystko zależy od naszych osobistych, spersonalizowanych oczekiwań. Niektórzy wolą statki wycieczkowe, do których można szybko dotrzeć, dlatego wybierz letnie rejsy po Morzu Śródziemnym lub norweskich fiordach. Innych nie zniechęcą loty długodystansowe i wybiorą zimą np. Karaiby. Wiarygodni touroperatorzy proponują różne rozwiązania. Niektórzy chcą po prostu szczęśliwego odpoczynku, inni szukają statków wycieczkowych z bogatymi sposobami zwiedzania. Na szczęście ofert jest mnóstwo i możesz wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom. Turyści, którzy decydują się na rejs po raz pierwszy, zazwyczaj biorą pod uwagę cenę. Jeszcze tego nie porównali i mimo bardzo szczegółowego opisu nie wiedzą, jak taki rejs wygląda w praktyce. Jednak wiele osób decyduje się na kolejne wakacje po pierwszym rejsie i kolejnym sezonie. Im więcej statków wycieczkowych, tym bardziej będą brali pod uwagę sam statek oraz atrakcje na trasie rejsu. Na początku wszystko będzie przyjemne. Później, podróżując łodzią, stajemy się coraz bardziej wymagający. Oczywiście nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Coraz lepiej poznajemy turystów.

Co należy spakować na rejsy wycieczkowe?

To jak zwykłe wakacje. Na pewno potrzebujesz kostiumu kąpielowego, ponieważ na pewno skorzystamy z basenu. Ale nie zapominajmy o wieczorowym stroju. Zwykle planujemy zjeść kolację z kapitanem podczas rejsu. Wtedy absolutnie konieczne jest ubieranie się formalnie na noc. Dlatego chociaż wakacje są bardzo spokojne, nie zapomnij zabrać ze sobą odpowiedniej, dłuższej sukienki lub garnituru. Zazwyczaj na normalne, standardowe kolacje nie obowiązuje formalny dress code, ale mimo to staraj się nie rozbierać za bardzo. Ta zasada dotyczy również hoteli, więc większość z nas o tym wie. Internet bezprzewodowy jest zazwyczaj dostępny na pokładzie, ale cena jest bardzo wysoka. Dlatego jeśli nie jest nam to potrzebne, laptopa zostawmy w domu. W końcu to nasze zasłużone wakacje, a my wciąż mamy czas, aby spędzić dużo czasu przed komputerem. Ze względu na wysoką cenę transmisji danych z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w papierowy przewodnik po miejscach, które zamierzamy odwiedzić.

Jak rejsy wypadają w porównaniu z wypoczynkiem w hotelu i zwiedzaniem?

Te dwa sposoby spędzania wakacji są nieporównywalne. Statki wycieczkowe mogą nie spodobać się tym, którzy lubią stale odkrywać nowe obszary. Oczywiście programy zwiedzania i wycieczki fakultatywne podczas rejsu są bardzo bogate, ale wciąż zdarzają się dni spędzone na morzu, co nie jest dla każdego. Jednak teorię, że statki wycieczkowe nie nadają się dla rodzin z dziećmi, należy umieścić w bajkach. Większość statków posiada wiele atrakcji dla dzieci: baseny, mini kluby, dyskoteki, place zabaw. Mamy nadzieję, że zaraziliśmy również i Ciebie naszym entuzjazmem i mamy nadzieję, że lubisz spędzać wakacje na morzu lub w oceanie. Pamiętaj, że taki wakacyjny wyjazd na 95% spodoba się i Tobie. Ktokolwiek spróbuje raz , zwykle chce to powtórzyć za rok.

Więcej Wakacje i podróże