W co będziemy grać w 2024 roku? Trendy na rynku gier komputerowych

W co będziemy grać w 2024 roku? Trendy na rynku gier komputerowych
Różne

Przychód z rynku gier komputerowych w 2023 roku wyniósł aż 187 miliardów dolarów. Jest to kwota większa niż wartość branży filmowej i muzycznej razem wziętych. Należy spodziewać się, że 2024 rok nie będzie pod tym względem gorszy. Gry komputerowe mają coraz większą liczbę fanów. Grają wszyscy – młodzi, starzy, mężczyźni i kobiety. Co czeka branżę gier komputerowych w tym roku? W co będziemy grać? W tym artykule postaram się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

Dominacja rynku gier mobilnych

Nie jest tajemnicą, że gry mobilne są obecnie najpopularniejszą formą gier wideo. Wartość tej branży w 2023 roku wyniosła ok. 140 miliardów dolarów. Perspektywy dla tego rynku na najbliższe lata są bardzo pozytywne – analitycy spodziewają się, że do 2030 jego wartość wzrośnie do 682 miliardów dolarów.

Rynek gier mobilnych napędzany jest skokiem technologicznym w prędkości Internetu przenośnego oraz zmianom demograficznym w skali globalnej. Obecnie do największych firm w tej branży należą takie marki, jak:

- Microsoft,

- Nintendo,

- NVIDIA,

- Valve,

- Sony,

- Rovio,

- Bluestack Systems,

- PlayJam.

W czołówce producentów znajdują się więc zarówno gracze z ogromnymi tradycjami na rynku informatycznym i rozrywkowym, takie jak Microsoft, Nintendo, NVIDIA czy Sony, jak i firmy związane od początku z urządzeniami przenośnymi. W tej drugiej grupie są między innymi twórcy słynnej gry Angry Birds – fińskie Rovio Entertainment Corporation oraz brytyjskie PlayJam – autorzy takich tytułów jak Relentless oraz Puzzler.

Rynek mobilny to jednak nie tylko gry wideo. Coraz więcej graczy gra w automaty slotowe i sporty wirtualne na swoich urządzeniach przenośnych. Mobilne wersje swoich serwisów oferują praktycznie wszystkie kasyna internetowe, takie jak choćby Hit’N’Spin. W 2023 roku wartość rynku igamingowego wyniosła 10,4 miliarda dolarów. Prognozy analityków zakładają, że w latach 2023-2027 wzrost tej branży wyniesie blisko 8%.

Nowinki technologiczne w grach komputerowych

Sztuczna inteligencja, znana szerzej pod skrótem AI, była bez wątpienia najgorętszym tematem technologicznym 2023 roku. Coraz śmielej wkracza ona również do świata gier video. Jednym z najciekawszych wynalazków w tej branży w 2024 roku jest technologia JBL Quantum Guide Play, dzięki której osoby niedowidzące i mające problemy ze wzrokiem mogą zacząć grać w strzelanki FPS!

AI nie tylko będzie odpowiadać za działanie samych gier, ale również ma pełnić kluczową funkcję przy ich tworzeniu. Zdaniem liderów branży gier komputerowych z Azji, w ciągu najbliższych kilku lat zmniejszy się popyt na programistów, którzy będą stopniowo zastępowani przez sztuczną inteligencję. Zyskają na tym mniejsze firmy, które będą mogły w prosty sposób realizować swoje najśmielsze pomysły.

Spośród innych technologii, na które warto zwrócić uwagę w tym roku kalnedarzowym, są na pewno wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual Reality, w skrócie VR) i rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality - AR). Chociaż nie są to wynalazki najnowsze – od kilku lat są wykorzystywane z powodzeniem przez użytkowników smartfonów, komputerów PC i konsol.

W 2024 roku Apple, w swoim stylu, pokazało, że można to robić jeszcze lepiej. Gogle VR Apple Vision Pro to produkt na absolutnie fenomenalnym poziomie, który już teraz jest rewolucją w technologii VR i AR. Pozostaje jednak poczekać, aż cena tego sprzętu spadnie, gdyż niedługo po jego premierzy cena wynosiła tyle, co nie najgorszej klasy używany samochód.

Gorące premiery na rynku PC i konsol

Na koniec, nie sposób nie wspomnieć również o rynku gier przeznaczonych stricte na komputery i konsole. Nawet jeśli nie jest to obecnie najbardziej dochodowa gałąź tej branży, na pewno jest najbardziej medialna. W 2024 roku wypuszczone zostały lub niebawem zostaną tytuły wyczekiwane z zapartym tchem przez miliony graczy. Do najważniejszych z nich, należą na pewno:

- Last of Us Part II Remastered (PS5),

- Tekken 8 (PS5, PC, Xbox X/S),

- Mario vs Donkey Kong (Nintendo Switch),

- South Park: Snow Day (PS5, PC, Nintendo Switch, Xbox X/S),

- Elder Ring: Shadow of Erdtree (PS5, PS4, PC, Xbox One, Xbox X/S),

- Warhammer 40,000: Space Marine (PS5, PC, Xbox X/S),

- Metal Gear Solid Delta: Snake Eater (PS5, PC, Xbox X/S),

- Star Wars Outlaws (PS5, PC, Xbox X/S),

- Luigi’s Mansion 2 (Nintendo Switch)

Na brak ciekawych tytułów narzekać nie będą mogli ani użytkownicy „blaszaków”, ani gracze konsolowi. Powyższe tytuły to jedynie szczyt góry lodowej. Rozwijane będą najpewniej cenione tytuły ze świata e-sportu, takie jak CS2 czy League of Legends. Jak co roku, PC-owcy i konsolowcy będą mogli również cieszyć się m.in. nowymi wydawnictwami od EA Sports, takimi jak EA FC, NBA 2K, NFL czy NHL.

Chociaż najbardziej oczekiwana obecnie premiera gry GTA VI zaplanowana jest dopiero na 2025 rok, należy spodziewać się, że rynek gier już teraz będzie się na nią przygotowywał. To z kolei może wpłynąć na zainteresowanie tytułami od innych producentów oraz napędzanie dochodów w branży.

Premiery polskich gier w 2024 roku

Skoro już mowa o ciekawych grach, które czekają na nas w tym roku, nie sposób nie wspomnieć o tytułach od firm znad Wisły. Polskie gry, na czele z produktami od CD Projekt, cieszą się na świecie sporą renomą. Oto co na ten rok przygotowali wydawcy z naszego kraju:

- Inkultinati (Yaza Games),

- The Thaumaturge (11 bit Studios),

- Manor Lords (Slavic Magic),

- Frostpunk 2 (11 bit Studios),

- Lost Viking: Kingdom of Women (Forest Light Games),

To tylko niektóre tytuły, na które warto się nastawić. Najbardziej wyczekiwaną grą pozostaje oczywiście 4. część Wiedźmina, jednak na dobrą sprawę, w tym roku mają dopiero rozpocząć się intensywne prace nad tą grą.

Czy branża gier komputerowych w 2024 roku będzie się rozwijać?

Branża gier komputerowych, mimo pewnego spowolnienia, stale się rozwija i 2024 roku najpewniej przyniesie w niej kolejny krok naprzód. Rynek gier mobilnych najpewniej odnotuje kolejny rekordy, a poza tym czekają nas hitowe premiery na PC-ty i konsole. Na znaczeniu zyskiwać będzie najpewniej również rynek igamingowy, w tym gry kasynowe i sporty wirtualne. Rewolucję czeka również zatrudnienie w tej branży, za sprawą wykorzystania technologii AI. Ta ostatnia wiadomość zapewne nie ucieszy programistów, ale może na pewno wpłynąć na jakość gier.

Niemniej, wydaje się, że dalsze wzrosty są nieuniknione. Dość powiedzieć, że analitycy spodziewają się, że w 2024 roku jej wartość wyniesie 282,3 miliarda USD i na pewno nie jest to jej szklany sufit tej szybko rozwijającej się branży. Dlatego też, chociaż osiągnięcie poziomu tempa rozwoju z lat 2020-2021 może być trudne, niewykluczone, że jego dynamika wzrośnie. Pozostaje więc przygotować swój portfel na kolejne premiery i wykupowanie kolejnych leveli i dodatków w ulubionych grach mobilnych.

Więcej Różne