Top 5: Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie
Wakacje i podróże

Najlepsze świąteczne targi w Europie: w Niemczech, Pradze i Wiedniu. Co można kupić na najbardziej zabawnych targowiskach na Nowy rok, że spróbować i gdzie koniecznie odwiedzić.

Wyobraź sobie kostkowe średniowieczne uliczki ozdobione setkami świecących girland; zapach dopiero co parzonego grzanego wina; tu i tam wyglądają z witryn sklepów i kawiarni, jelenie, dziadki do orzechów i mikołajki; płatki puszystego śniegu, co powoli kręcą się pod muzykę, która ledwie donosi się z głównego placu. To boże Narodzenie — okres długo oczekiwanych świąt, kolorowych prezentów i, oczywiście, hałaśliwych targów. Dowiemy się, gdzie odbywają się najlepsze z nich.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Niemcy, podobnie jak Polacy, obchodzą swięta przez trzy dni: 24 grudnia - "Wigilię", pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w mszy świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się "gwiazdka" tzw. "Bescherung".

Jarmarki tradycyjnie uważane są za jedne z najbardziej spektakularnych, nic dziwnego, że na okres świąt bożego narodzenia tutaj gromadzą się tysiące turystów z całego świata. Miejscowe bazary są zawsze załatwione formalnie w tradycyjnym średniowiecznym stylu, na ulicach proponują kubek opalającego aromatnego grzanego wina, imbir herbatnik i ostre parówki, a oko cieszą przeróżne kule, zabawkowe jelenie i piękność-choinki.

Z reguły, targi w Niemczech (jak ich tu nazywają Christkindlesmarkt) rozpoczną się pod koniec listopada i trwają do ostatniego dnia Świąt lub nawet do początku stycznia. Przy tym najbardziej malownicze, tzw. „must see” wśród wszystkich bazarów w Niemczech, odbywają się w Kolonii i Norymberdze. Należy dodać, że w tym roku w Dortmundzie, zostanie postawiona najwyższa choinka Europy, na to warto zwrucić uwagę.

Dodajmy kilka słów o świątecznym jarmarkum w Kolonii. Tradycyjnie odbywa się na tle wspaniałej gotyckiej katedry, w samym centrum miasta, na placu Dom (Domplatz).

Kiedy:

od 21 listopada do 23-26 grudnia (w zależności od miasta; więcej tu: kiedy odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech). im wcześniej zaczną się przygotowania do Bożego Narodzenia, tym lepiej.

Jak wybrać hotel?

Po prostu przejdź po kliknięciu zarezerwować nocleg, porównaj i wybierz najlepszy dla siebie.

Jak dostać się:

za pomocą naszej internetowej strony możecie wybrać dla siebie najbardzej wygody oraz opłacalny sposób dla podróży w rybryczce „bilety lotnicze”

Co kupić:

lalkę Räuchermännchen, "dziadka do orzechów" (szczypce do łupania orzechów), zabawki dla dzieci, różnego rodzaju ozdoby choinkowe i kolorowy papier do pakowania prezentów w bardzo przystępnych cenach

Jedzenie i picie:

pieczone jabłka, pieczone migdały, orzechy, - pierniczki pierniki, Glühwein (grzane wino).

Boże narodzenie w Wiedniu

Przedświąteczny czas w Austrii – to czas romantycznych targowisk i magii Adwentu. Jakie z jarmarków bożonarodzeniowych więcej innych oszałamiają swoim pięknem, i że koniecznie trzeba to zrobić, jeśli znajdziesz się w Austrii przed Świętami bożego narodzenia.

Boże narodzenie na ulicach Austrii nie mniej fascynujące: na najpiękniejszy plac, jak wróble, zlatują się przeróżne kramy i namioty, a w powietrzu nosi się aromat pieczywa i gorącego ponczu. Oczywiście, najlepszy bazar otwiera się w niezrównanej stolicy Austrii — Wiedniu.

Zacząć warto od świątecznej wioski na placu Marii Teresy, między Artystyczno-muzeum historycznym i Muzeum historii naturalnej. Tutaj można znaleźć wysokiej jakości wyroby rzemiosła artystycznego. Następnie warto udać się na targi pałacu Belweder. Ponadto, można zajrzeć na Rathausplatz (Rathausplatz) i do pałacu Schönbrunn.

Kiedy:

w połowie listopada — 24-26 grudnia

Co kupić:

ozdoby, świece, wykonane ręcznie pamiątki i ozdoby świąteczne, wyroby ze szkła

Jedzenie i picie:

oczywiście, legendarny wiedeński strudel jabłkowy, Bratwurst (smażone kiełbaski), - pierniczki, ciasteczka. Pić? Grzane wino i poncz, naturlich!

Boże Narodzenie w Pradze

Przyjedź na kilka dni przed świętami bożego Narodzenia, na początku 20-tych liczb grudnia. Praga przed Świętami zmienia się, jest już gotowa na świętowanie nowego roku — wszystko ozdobione kolorowymi girlandami, dookoła dużo żywej jodły w doniczkach. Zewsząd rozbrzmiewają dzwonki świąteczne. Za tydzień do uroczystości na głównym placu miasta wyznaczają żywą choinkę.

Świąteczny i Noworoczny czas w Pradze nie odbywa się bez świątecznych wyprzedaży – rozmaitość handlu tutaj po prostu zachwyca! Zwłaszcza zmienia swoje oblicze rynek Staromiejski, gdzie oślepiony wśród różnych stoisk i straganów, które są wypełnione licznymi zabawkami, pamiątkami i uroczystymi czapkami. W tej atmosferze święta i bajki, po prostu nie można oprzeć się pokusie kupić jakiś upominek dla bliskiej osoby lub dla siebie. Zazwyczaj tutaj świąteczna wyprzedaż towarzyszy występom artystów i zabawie śpiewających chóru, dzięki czemu atmosfera święta tylko się wzmacnia.

Wakacje w Pradze bardzo trudno sobie wyobrazić bez wycieczek oraz słynnych atrakcji czeskiej kultury i starym Zamku. Na wzgórzu położonym między Praskim zamkiem i rzeką Wełtawą, znajduję się Mały Kwartał, gdzie malownicze kościoły i wąskie uliczki produkują niezapomniane wrażenia. Nie należy pozostawiać bez nadzoru "Wenecji Pragi" - tak nazywa się Campo, jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Małej Dzielnicy. Szczególne miejsce wśród turystów zajmuje zabytkowy most Karola, spacer po której zapewnią kontemplacje dziwacznej architektury i niepowtarzalnych rzeźb zbudowanych w Baroku.

Kiedy:

od 26 listopada do 3 stycznia

Co kupić

: lalki ręcznie robione zabawki drewniane, czeskiego kryształu, czeskie szkło ozdobne, ceramiczne figurki. Albo dlaczego nie kupić żywego karpia i ugotować świątecznego tradycyjnego czeskiego obiadu?

Jedzenie i picie:

knedle, brązowy cukier-lizak na patyku trdlo, svařené víno (to znaczy, grzane wino) lub medovina (stary dobry miód pitny). Aby nie zamarznąć, czesi oferują wypić po kieliszku tradycyjnego drinka, to jest korzenny likier Becherovka.

Dla dzieci:

zoo i scena pod gołym niebem, gdzie dzieci z całej Republiki Czeskiej śpiewają i tańczą w tradycyjnych strojach z niepowtarzalnym świątecznym entuzjazmem.

Święta bożego narodzenia w Europie

pozwalają zanurzyć się w Średniowieczną Europę, ozdobioną setkami girland. Znaleźć się na uliczkach Starego Świata w kompanii z zabawiającym kielichem grzanego wina. Dostać się pod urok imbir-pierników miniaturowych zasobników z domowymi babeczkami, zapominając o zniżkach w supermarketach. Podziwiać się ilości dzieci, które zapomnieli o swoich iPod i z zachwytem znają się na takich prostych-złożonych drewnianych zabawkach, stworzonych przez umiejętne ręce rzemieślników. Jeździć na starych karuzeli, przypomnieć sobie młodość, wypożyczyć łyżwy. Spotkać niech nie nasze, prawosławne, ale do tego, nie mniej przytulne i dające coś jasnego i natywnego w każdą duszę, katolickie boże Narodzenie na najlepszych targach w Europie.

Więcej Wakacje i podróże