Czy warto stosować suplementy w codziennym treningu?

Czy warto stosować suplementy w codziennym treningu?
Dieta

W sieci i społeczeństwie krąży wiele mitów i legend na temat suplementów. Szczególnie starsze pokolenie postrzega je jako doping i niebezpieczeństwo dla zdrowia. Często przez osoby niezaznajomione z branżą są traktowane jak sterydy.

Suplementy dla osób trenujących wszelkiego rodzaju sporty są często piętnowane, podczas gdy telewizja zalewa nas różnego rodzaju reklamami suplementów diety. By tak naprawdę zrozumieć pojęcie suplementu, należy zrozumieć pewną zależność…

Czym są suplementy?

Suplement diety, ten z apteki i siłowni to po prostu produkt zawierający ważne składniki odżywcze. To produkty, które pomagają w łatwy i szybki sposób uzupełnić niedobory aminokwasów i innych składników. Zazwyczaj są one niezbędne do zdrowego i sprawnego funkcjonowania. Suplementy stosowane na siłowni są więc szczególnie przydatne dla wszystkich, którzy poddają swoje ciało pod mocny wysiłek fizyczny.

Suplementy z apteki można zastąpić i uzupełnić niedobory tradycyjnymi sposobami, na przykład poprzez jedzenie warzyw i owoców. Mimo to są powszechnie szanowane i stosowane przez znaczną większość społeczeństwa.

Sterydy na siłowni

Wiele osób sądzi, że suplementy są tym samym, co sterydy. Przecież są odpowiedzialne za przyrosty, to proszek, coś sztucznego i nawet wygląda jak podejrzane kapsułki. Wydawałoby się oczywiste, że to coś niezdrowego i groźnego, prawda? W praktyce zupełnie tak nie jest. Suplement diety i steryd to zupełnie coś innego.

Sterydy to sztuczne substancje, tworzone i syntezowane w laboratoriach. Sterydy anaboliczne są używane przez sportowców i amatorów do zwiększania i przyspieszania przyrostów, w tym zwiększania masy mięśniowej i wytrzymałości.

Wiele osób i znajomych z siłowni bez skrupułów powie Ci – kup ibutamoren online, a zobaczysz natychmiastowe efekty. Oczywiście działanie różnego rodzaju sterydów i hormonów jest potwierdzone, jednak ich stosowanie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Tylko wtedy jesteś w stanie kontrolować swoje wyniki badań i będziesz mógł reagować na wszelkie istotne zmiany w organizmie.

Istotny w temacie sterydów jest fakt, że nie są one wolne od skutków ubocznych. To wciąż uzyskany sztucznie związek, który jest aplikowany do organizmu i może zaburzyć gospodarkę hormonalną w ciele każdego człowieka.

Suplementy na siłowni

Jeśli regularnie uczęszczasz na siłownie, to każdy trener personalny zaproponuje Ci odpowiednią dawkę najpotrzebniejszych suplementów, które pomogą w regeneracji, pomogą w odżywianiu, budują siłę i zabezpieczą przed kontuzją. To naturalny i przede wszystkim legalny sposób na wzmocnienie oraz wsparcie u sportowców i nie tylko.

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad sensem stosowania suplementów w cyklu treningowym, to poznaj podstawowe produkty, które są najczęściej stosowane w branży:

  • Białko – to popularny suplement w wielu sportach, również dla osób mniej związanych z regularnym wysiłkiem. Białko jako budulec masy mięśniowej jest przydatne w regeneracji mięśni po treningach. Zazwyczaj dostępne jako wysoko przyswajalne, do kupienia w postaci białka w proszku do rozmieszania w wodzie lub mleku.
  • Keratyna – to naturalny związek pobudzający produkcję energii. Kreatyna zwiększa siłę i wytrzymałość, a w treningu idealnie sprawdza się jako przyśpieszacz regeneracji. W sklepach dostępna jako proszek lub kapsułki.
  • BCAA – to różne aminokwasy różnego typu. Pomagają w syntezie białka i zapobiegają rozpadowi mięśni podczas intensywnego treningu. BCAA ma pomóc w zwiększaniu siły, wytrzymałości i regeneracji mięśni. Suplementy te są dostępne w formie proszku lub kapsułek.

Powyższe podstawowe suplementy można kupić w wielu marketach, sklepach sportowych lub bezpośrednio na siłowni. To bezpieczne i przebadane substancje tym bardziej, jeśli pochodzą z oficjalnego rynku i od znanego producenta.

Suplementacja – czy jest bezpieczna i czy warto?

Lekarze i dietetycy zalecają stosowanie konkretnych suplementów, które mają uzupełniać braki w Twojej codziennej diecie. Jeśli masz możliwość, to koniecznie umów się na konsultację, by określić, jak prezentują się Twoje badania krwi, czego masz niedobór, a czego nadmiar.

Na rynku i w aptekach dostępne są różnego rodzaju suplementy i witaminy. Ich odpowiednie stosowanie może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, mózg, ale przede wszystkim na organizm, wydolność i mięśnie po treningu. Odpowiedni dobór i dawkowanie suplementów to klucz do sukcesu.

Wartość odżywcza diety

Suplementacja nie może zastępować zróżnicowanej diety. To posiłki powinny dostarczać większość składników odżywczych. Suplementy to zaledwie dodatek do diety, by uzupełnić wszelkie niedobory.

Nie każdy ma czas, by gotować w pełni wartościowe posiłki, a coraz częściej stołujemy się na mieście. Suplementy w takiej sytuacji wspierają nas i dostarczają cennych składników odżywczych, których próżno szukać w przetworzonym współczesnym jedzeniu.

Bezpieczeństwo

Przebadane suplementy są bezpieczne, jeśli używasz ich zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiednich dawkach. Niektóre z nich mogą wywoływać skutki uboczne, również niebezpieczne dla osób cierpiących na wszelkiego rodzaju choroby. Konsultacja z lekarzem i dobór suplementów to istoty etap w karierze każdego sportowca.

Cele i potrzeby

Każdy ma swoje indywidualne cele, a więc również potrzeby. Należy zaznaczyć, że nie każdy potrzebuje suplementacji, jednak ma ona ogromne znaczenie nie tylko jako motor napędowy do budowania lepszego wyglądu fizycznego. Suplementacja to przede wszystkim kontrola nad poprawną pracą zdrowego organizmu.

Więcej Dieta