Biuro podróży czy podróż na własną rękę? Oto jest pytanie.

Biuro podróży czy podróż na własną rękę? Oto jest pytanie.
Wakacje i podróże

Planowanie wakacji może być równie ekscytujące jak sam wyjazd i jednocześnie równie stresujące jak zgubienie bagażu w trakcie podróży, szczególnie jeżeli planujemy daleką wyprawę. Organizując nasze wakacje musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby nie spotkać się potem z nieprzyjemnymi niespodziankami. Musimy pamiętać o ubezpieczeniu, szczepieniach, porze roku u celu, kosztach jedzenia, transportu i atrakcji turystycznych. Musimy też dobrze się zastanowić o jakiego rodzaju wakacjach marzymy. Chcemy wylegiwać się pod palmą, czy przemierzać lasy na końskim grzbiecie? Chcemy mieszkać w domku letniskowym, czy w ekskluzywnym hotelu z basenem i all inclusive? Jest też aspekt kulturowy, który niewątpliwie ma znacznie w wielu sytuacjach. Chociażby tak prosta rzecz, jak wyjście do restauracji może okazać się swego rodzaju wyzwaniem, gdyż godziny otwarcia lokali nie są wszędzie takie same. A gdy już uda nam się zjeść i przychodzi pora, aby zapłacić, czy powinniśmy zostawić napiwek? Jak wysoki napiwek powinniśmy zostawić? Na te i wiele innych pytań musimy sobie odpowiedzieć zanim ruszymy w drogę.

Ponadto zanim zameldujemy się w hotelu i pójdziemy na kolację, musimy najpierw jakoś dotrzeć do celu podróży. Czasem warto zastanowić się dwa razy zanim postanowimy skorzystać z okazji kupując tanie bilety lotnicze. Być może są one tanie, ponieważ w danym okresie u celu podróży czeka na nas pora deszczowa i choć dla niektórych mogłaby to być nie lada gratka, to dla większości oznaczałoby to zrujnowane wakacje i zmarnowane pieniądze. Tanie bilety mogą też oznaczać, że pomiędzy jednym lotem a drugim spędzimy na lotnisku kilkanaście godzin i choć w wieku dwudziestu lat z pewnością nie stanowi to większego problemu, to już po trzydziestce może nam się po prostu nie chcieć. Dlatego powinniśmy zawsze zagłębić się w szczegóły i przeczytać wszystkie informacje zapisane drobnym druczkiem. Tak ja już wspomniałam, planowanie może być frajdą lub mordęgą, zależy, czy jesteśmy do tego stworzeni i czy mamy w tym doświadczenie. Jeżeli odpowiedź brzmi nie, możemy najprościej w świecie, skorzystać z usług biura podróży, które zajmie się wszystkim za nas, lub tylko częściowo, zależy co nam najbardziej odpowiada, ponieważ możliwości nie brakuje. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy powinniśmy zasięgnąć opinii online. Warto poznać doświadczenia innych podróżników i skorzystać z porad dostępnych w Internecie.

Szukamy tanich lotów

Niestety te piękne czasy, w których linie lotnicze sprzedawały bilety za 1 zł są już raczej za nami, aczkolwiek nie oznacza to, że nie ma ciekawych okazji. W tej chwili w związku z pandemią korona wirusa pojawiło się więcej okazyjnych tanich lotów, aczkolwiek dalekie podróże w tej chwili wiążą się z pewnym ryzykiem, że nasz lot zostanie odwołany i utkniemy gdzieś na krańcu świata. Jednak niezależnie od pandemii istnieją dwa niezawodne sposoby na szukanie tanich lotów. Jeden z nich to dużo wcześniejsze planowanie wczasów i kupowanie biletów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Drugi to szukanie okazji na wakacje last minute i kompletnie spontaniczne podróże. Czyli, w skrócie, lecimy, gdzie nas tani lot poniesie.

Oto kilka zasad, którymi warto się kierować szukając tanich lotów:

  • Porównuj różne linie lotnicze. Warto korzystać z wyszukiwarek lotów, ale nie warto kupować biletów bezpośrednio poprzez te strony. Najlepiej, po znalezieniu połączenia, które was interesuje udajcie się na oficjalną stronę linii lotniczej i kupcie bilety bezpośrednio tam.
  • Szukając biletów w wyszukiwarce lotów zaznacz opcję „szukaj również 3 dni wcześniej lub później”. Często możesz znaleźć bilety lotnicze w dużo lepszej cenie.
  • Korzystaj z promocji i newsletterów. Warto zostawić maila na stronach przewoźników lub na blogach podróżniczych, które będą nam wysyłać różne promocje.
  • Unikaj środka sezonu. Niezależnie czy mowa o letnich wakacjach, czy feriach zimowych, jeżeli chcemy wyjazdu w środku sezonu, możemy pożegnać się z tanimi lotami.
  • Zrezygnuj z usług dodatkowych.
  • Pamiętaj, że loty w środku tygodnia są tańsze.
  • Szukaj lotów z różnych lotnisk, a najlepiej z tych za miastem.

Loty to nie wszystko

Przyzwyczailiśmy się do podróżowania samolotem zapominając zupełnie o wszystkich innych środkach transportu. Pomijając negatywny aspekt środowiskowy, lecąc samolotem omija nas też wiele uroków podróży. Jadąc samochodem, autokarem, stopem czy pociągiem oglądamy ludzi, miasteczka, pola, lasy, zwierzęta, czujemy każdy przemierzony kilometr i widzimy, jak miejsca są jednocześnie bliskie i dalekie. Podróże po Europie są szczególnie ciekawe. Gdzie indziej w ciągu jednego dnia możemy przemierzyć trzy kraje? Jest coś magicznego w tym jak słuchając radia w podróży nagle zdajemy sobie sprawę z tego, że prezenterzy mówią w innym języku, jeszcze zanim pojawi się jakikolwiek znak informujący nas o zbliżającej się granicy. Jeden z moich ulubionych momentów w podróży, gdy wracam do Polski samochodem, to jak nagle po wielu miesiącach słyszę w radiu „złote przeboje” i wiem, że za kilkanaście kilometrów będę „w domu” i serce zaczyna mi bić trochę szybciej i wiem, że w następnym zajeździe zjem pierogi i żurek z jajkiem.

Nowe trendy w podróży

Ruch zero waste i coraz to popularniejsze postawy proekologiczne stają się poniekąd nowym stylem życia. Coraz więcej ludzi stara się dbać o środowisko każdego dnia, nawet w trakcie wakacji i o ile trudno jest zrezygnować z lotów samolotem, gdy wybieramy się, na przykład, do Australii, o tyle staje się to bardzo proste, gdy podróżujemy po Polsce czy po Europie. W dobie troski o otaczający nas ekosystem i coraz popularniejszych ruchów flight shame, sektor turystyczny nie pozostaje w tyle i podejmuje liczne inicjatywy mające na celu ograniczenie naszego negatywnego wpływu na środowisko, czyli tak zwane eko-podróże.

Idąc tym tropem może warto powrócić do podróży w stylu vintage? Podróże pociągiem powodują 6 krotnie mniejszą emisję dwutlenku węgla niż podróże samolotem. Według New Car Report z roku 2017 podróże pociągiem są najbardziej ekologiczną formą komunikacji na świecie. Tymczasem Unia Europejska ustaliła rok 2021 „Europejskim Rokiem Kolei” promując podróże pociągiem jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu. Więc dlaczego by nie wsiąść do pociągu byle jakiego…

Gdzie i jak na wakacje?

Portal booking.com przeprowadził niedawno badanie na ponad 20 tysiącach osób w 28 krajach. Prawie połowa badanych planuje spędzić wakacje we własnym kraju w ciągu najbliższego roku, a 40% planuje podróże we własnym kraju w ciągu najbliższych dwóch lat. Może po latach tanich lotów do Barcelony, Rzymu i Paryża warto pojechać pociągiem w Bieszczady i wynająć domek letniskowy nad jeziorem?

Zastanów się dobrze czego potrzebujesz, żeby naprawdę odpocząć. W dobie ciągłego połączenia z Internetem i publikowania wszystkiego na Instagramie może warto wybrać się na wakacje pod hasłem „offline travel”. Pod tym względem coraz większą aprobatę zyskują rejsy statkiem, gdzie wodny bezkres pozwala odetchnąć od zgiełku. Detoks od technologii i telefonu komórkowego staje się coraz bardziej popularny i pojawia się coraz więcej miejsc za miastem, które obiecują brak zasięgu i dobre jedzenie.

A może interesują Cię nietypowe formy zakwaterowania? Zamiast zwykłego domku nad jeziorem możesz spędzić urlop w pływającym domku na jeziorze. Zamiast na kemping możesz wybrać się na glamping (skrót od glamourous camping), czyli kemping luksusowy, gdzie może poza toaletą w pokoju znajdziemy wszelkiego rodzaju inne serwisy i udogodnienia oraz niepowtarzalną atmosferę.

Tak jak i, na przykład, w hotelu wykutym w soli w Wieliczce. Opcji jest wiele, wystarczy dać się ponieść wodzom wyobraźni.

Pamiętajmy też o naszym pięknym polskim morzu. Domek przy plaży, smażona ryba, kufel piwa i zachód słońca. Wakacje nad polskim morzem oferują wiele atrakcji i pozostają ponadczasowym klasykiem. Może to być coś w sam raz dla ciebie, szczególnie, jeżeli jesteś amatorem aktywnego wypoczynku. Wzdłuż polskich plaż biegną setki kilometrów dróg rowerowych, istnieje też wiele plaż, na które nawet w sezonie można wjechać konno i galopować wzdłuż fal. Półwysep Helski roi się od szkółek windsurfingu i kitesurfingu bajkowych domków nad morzem i kempingów.

Jeżeli jesteś singlem może warto pomyśleć o grupowych wakacjach? Biura podróży przepełnione są ofertami nowego rodzaju wakacji grupowych, gdzie grupy dobierane są pod względem wieku i zainteresowań tak aby ułatwić poznanie kogoś ciekawego w czasie wypoczynku, czy to nowego przyjaciela czy może nowego partnera.

Jeżeli kochasz morze to powinieneś rozważyć wybranie się na wakacje statkiem wycieczkowym. Od niedawna zaczęły ponownie ruszać wycieczkowce na Morzu Śródziemnym. Jeżeli lubisz zorganizowane wakacje, zapach morza, drinki nad brzegiem basenu oraz zachwyca Cię myśl, że prawie każdego dnia bez najmniejszego wysiłku znajdziesz się w nowym porcie może powinieneś zacząć sprawdzać gdzie możesz wsiąść na statek.

Z plecakiem i laptopem przez świat

Bizcation, workcation czy bleisure to różne nazwy, reprezentujące tę samą ideę, połączenie pracy i podróżowania. Jest to trend, który już od jakiegoś czasu piął się po drabinie popularności. Z oczywistych względów, w ostatnim roku, stał się on jeszcze bardziej popularny. Na całym świecie firmy, w miarę możliwości, przeszły na pracę w trybie online i wiele wskazuje na to, że w dużej mierze pozostaną w tym trybie, w tej czy innej formie. Według badań przeprowadzonych przez booking.com 37% pracujących rozważa opcje wynajmu jakiegoś miejsca do pracy poza domem, a ponad 50% osób z chęcią przedłużyłoby podróże służbowe. Jeżeli zastanawiasz się nad bizcation pamiętaj, aby się upewnić, że masz dostęp do Wi-Fi i może przeczytaj kilka opinii podróżujących, aby mieć pewność, że działa tak jak należy.

Może jednak wakacje z biurem podróży?

Wakacje z biurem podróży z pewnością mogą być wolne od trosk, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie biuro. Ile razy słyszeliśmy o turystach, którzy przylecieli do Egiptu i nagle znaleźli się bez dachu nad głową, bo biuro podróży zbankrutowało? Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji zawsze sprawdzić recenzje biur podróży i touroperatorów. Wakacje z dobrym biurem podróży są pełne plusów. Nie musimy się martwić o rezerwacje biletów. Agenci podróży znają najlepsze dni i godziny wyjazdu, wiedzą, jak wcześnie należy dokonać rezerwacji, aby zaoszczędzić jak najwięcej oraz które atrakcje i kurorty są najbardziej zachęcające. Znają też wszelkie zagrożenia i niebezpieczeństwa, z którymi można się spotkać oraz miejsca, których nie można przegapić. W dobie pandemii, biura podróży bardzo szybko przystosowały się do panującej sytuacji, śledząc na bieżąco obowiązujące obostrzenia i wymogi. Jeżeli boisz się, że taka usługa może zbyt wiele kosztować to najprawdopodobniej jesteś w błędzie. Często nie zapłacisz więcej za korzystanie z usług agenta, ponieważ większość biur podróży otrzymuje wynagrodzenie za polecenie lub prowizję za rezerwację wycieczki.

Ponadto biuro podróży to nie tylko gotowe pakiety. Agenci podróży gotowi są przygotować wakacje według waszych osobistych wskazówek i zaplanują za was wczasy dla całej rodziny. Umówmy się, zaplanowanie wakacji dla dwóch czy trzech osób to nie to samo co zaplanowanie wyjazdu dla piętnastu osób w tym wujków, dziadków, siostrzeńców i kuzynów. Twój „travel consierge” zajmie się za ciebie wszystkimi formalnościami i w razie niespodziewanych problemów pozostanie do twojej dyspozycji. Taka usługa wiąże się z wyższymi kosztami, ale poczucie bezpieczeństwa i beztroski w podróży jest zdecydowanie bezcenne.

Planowanie wakacji może być równie ekscytujące jak sam wyjazd i jednocześnie równie stresujące jak zgubienie bagażu w trakcie podróży. Organizując nasze wakacje musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby nie spotkać się potem z nieprzyjemnymi niespodziankami. Musimy pamiętać o ubezpieczeniu, szczepieniach, porze roku u celu, kosztach jedzenia, transportu i atrakcji turystycznych.

Bilety lotnicze. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować szukając tanich lotów. Porównuj różne linie lotnicze. Warto korzystać z wyszukiwarek lotów, ale nie warto kupować biletów bezpośrednio poprzez te strony. Najlepiej, po znalezieniu połączenia, które was interesuje udajcie się na oficjalną stronę linii lotniczej i kupcie bilety bezpośrednio na ich stronie.

Domki nad morzem, glamping i inne nietypowe zakwaterowania. Poznaj nowe trendy w podróży.

Jeżeli jesteś singlem może warto pomyśleć o grupowych wakacjach? Nowego rodzaju wakacje grupowe, gdzie grupy dobierane są pod względem wieku i zainteresowań tak aby ułatwić poznanie kogoś ciekawego w czasie wypoczynku, czy to nowego przyjaciela czy może nowego partnera.

Więcej Wakacje i podróże