Świętujemy Nowy rok w dużych miastach Polski
Wakacje i podróże

Przypomnijmy sobie legendę o Sylwestrze. W Polsce okres świąt noworocznych, a dokładniej, bożonarodzeniowych świąt trwa od 25 grudnia do 2 stycznia. Polacy tradycyjnie spędzają świąteczną noc w domu w przytulnej rodzinnej atmosferze. To zazwyczaj czas kiedy zbierają się wszyscy członkowie rodziny lub przyjaciele i razem celebrują kolację, a dania składają się z najsmaczniejszych i niezwykłych poczęstunków.

Nowy Rok w Polsce nazywany jest dniem św Sylwestra. Faktem jest, że za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego żył biskup Rzymu Sylwester, a umarł on właśnie 31 grudnia. Według legendy, cesarz Konstantyn Wielki, będąc poganinem, przeprowadzał w Rzymie prześladowania na chrześcijan i za karę ciężko zachorował.

Po tym jak Sylwester przeżegnał go, chory uzdrowił się. Za to cesarz wprowadził przywileje dla chrześcijan, zaczął budować kościół i ogłosił rzymskiego biskupa głową duchowieństwa. Nowy Rok w Polsce nosi imię św. Sylwestra nie przez przypadek. Ponad sześć wieków dzień św. Sylwestra i Nowy Rok, istniały równolegle między sobą.

Zbliżając się do 1000 roku, w świecie katolickim doszło do paniki z oczekiwaniem końca świata. Zgodnie z pogłoskami, w roku 1000, potworny wąż Lewiatan wypełznie z morza i połknie całą ziemię. Kościół od dawna chciał wykorzenić pogańskie tradycje, ale ludzie nie chcieli rezygnować z utrwalonego zwyczaju. I tu Sylwester przydał się akurat trafnie. Kto jeszcze będzie mógł wstawiał się za ludzi.

Wtedy narodziła się legenda, że w niewidzialnej walce pokonał węża i nie obraził ludzi. Od tego czasu, Nowy Rok i nazywają Sylwestrem. I nazywają to w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Austrii, Szwajcarii, a nawet w Izraelu. Dzisiaj Sylwester istnieje z innymi świętymi, Santa Claus - Święty Mikołaj. Wspólnymi staraniami dbają aby święto każdego roku było coraz większe, zabawniejsze i bardziej kolorowe.

W przeciwieństwie do Świąt Bożego Narodzenia, nowy rok nie jest już świętem rodzinnym, młodzież już, w zasadzie bawi się w restauracjach, hotelach, domach wczasowych, a w ostatnim czasie na placach i ulicach dużych miast. Nowy Rok, w odmienności od bożego Narodzenia nie domowe święto. Charakteryzuje się masowymi uroczystościami. Dla niego każda rodzina ozdabia domy, przybierają noworoczne choinki, organizuje własne wakacje w kompleksie z miejskimi. Noworoczne działania rozpoczynają się tuż po świętach katolickich, a ich kulminacją jest spotkanie kalendarzowego Nowego Roku.

W noc noworoczną wiele osób stara się wyjechać na wakacje poza granice kraju lub świętować we własnym kraju w różnych hotelach, restauracjach, centrach rozrywki albo na centralnych placach miast. W Sylwestra festiwale odbywają się w niemal każdym polskim mieście, którego centrum staje się zwykle głównym rynkiem miasta i ulicami. Nowy Rok uważają za lepsze świętować w 100%, tak aby był zabawny, imponujący i niezapomniany. O północy - tradycyjnie fajerwerki, szampan, pozdrowienia, taniec, zabawa, która trwa do rana. Obchody mają spontaniczny, nieskrępowany charakter. Na ulicach jest dużo ludzi. Dookoła petardy, fajerwerki, śmiech i muzyka. Wrażenie, że całe miasto ma pragnienie świętowania tego święta.W nocy z 1 stycznia wszyscy zostają członkami noworocznych uroczystości, głośnej muzyki z koncertów ulicznych, rzek szampana, pogodnych twarzy i tańczących tańców.

Nowy Rok 2019 możesz spotkać w Polsce w dowolnym mieście - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub innym. Jeszcze nie podjąłeś decyzji? Dalej kilka słów o tych wybitnych miastach kraju.

Kraków

Jeżeli jesteście bardzo ambitni i we wszystkim musicie być pierwsi to na Sylwestra wybierzcie się właśnie do Krakowa. Kraków to dawna stolica Polski i jedno z najpiękniejszych miast w Europie. W drugiej połowie grudnia w centrum Krakowa na rynku odkrywa się uroczysty jarmark bożonarodzeniowy.

Tam można nabyć upominki ręcznej roboty, łyknąć „Żubrówki”, spróbować tradycyjne polskie potrawy i prosto wesoło przeprowadzić czas. Ponadto sprzedają tam bardzo piękną biżuterię z koralowców oraz tzw. bursztyn królewski - biało-zielony. W kategorii „Wakacje i podróże” można sprawdzić budżetowe wycieczki oraz bilety na wydarzenia, które mogą Cię zainteresować, w odpowiednich terminach.

Wrocław

Wrocław to bardzo przytulne miasto. Jest uważany za najbardziej popularne miasto, w którym znajduje się wiele mostów i kanałów, ono może być doskonałym miejscem na romantyczne wieczorne spacery.

Najpiękniejsze miejsca znajdują się w samym centrum Wrocławia, które do Nowego Roku są ozdobione girlandami i zabawkami. Najbardziej ulubionym miejscem wszystkich turystów jest Ratusz na rynku ze starym zegarem słonecznym. W święta Bożego Narodzenia zdobią go liczne latarnie i oryginalne noworoczne zabawki.

Na Placu Ratuszowym zawsze organizowane są bożonarodzeniowe jarmarki, na których można kupić markowe zabawki, magnesy, pamiątki, słodycze, naczynia, dekoracje. W centrum Wrocławia zawsze stoi choinka, która zachwyci każdego turystę swoim pięknem i jasnością. We Wrocławiu można zobaczyć jeszcze i znakomite uliczne gnomy. Krasnoludki są również ozdobione noworocznymi zabawkami i girlandami. Dzięki temu są bardziej atrakcyjne dla turystów. Każdy krasnolud ma swoją własną historię. Znalezienie takiego krasnala nie jest zadaniem łatwym dla turysty, ponieważ wzrost każdego gnoma nie przekracza 30 cm. Aby ułatwić wyszukiwanie, plac sprzedaje mapy i zestawy niezbędne do skutecznego poszukiwania gnomów.

Sylwester we Wrocławiu będzie kluczem do udanego nastroju i powodzenia na cały rok!

Warszawa

Nowy Rok w Warszawie jest odpowiedni dla osób, które kochają hałas-zabawę podczas uroczystości i chcą wybrać się na spacer miastem w miłej atmosferze.

Faktem jest, że na święta Bożego Narodzenia sami mieszkańcy opuszczają wieś, pozostawiając ich piękno pod opieką turystów. Nawet w pobliżu najbardziej popularnych atrakcji nie ma tłumów, stoły w kawiarniach i restauracjach są wolne, życie płynie gładko przed Nowym Rokiem. Ale w święto Warszawa zmienia się w szaleńczy karnawał wesołości. Dookoła petardy, fajerwerki, ludzie dosłownie wylewają się na ulicę, chcąc odnotować święto.

Główne miejsca spotkań Nowego Roku to: Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście - to centrum uroczystości; na placu Konstytucji święta ludowe i koncerty trwają do 3 godz. nad ranem, a także wiele osób gromadzi się na Placu Defilad w Pałacu Kultury i Nauki.

Jeśli chce się odnotować w restauracji w gronie przyjaciół, ważnym punktem są bilety — rezerwuj wszystko jak najwcześniej! Na przykład, na stronie internetowej po rezerwowaniu hotelów już w czerwcu było zarezerwowano dużo miejsc na bożonarodzeniowe święta. Kliknij linka, aby sprawdzić.

Niezależnaopinia.pl życzy wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Zdjęcie sokole oko

Więcej Wakacje i podróże