W co inwestować? Kilka sprawdzonych i popularnych rozwiązań.

W co inwestować? Kilka sprawdzonych i popularnych rozwiązań.

Dlaczego warto inwestować?

Inwestowanie pieniędzy to jedyny sposób, aby je pomnożyć bez zbędnego wysiłku. Oczywiście nie oznacza to, że każda inwestycja przynosi duży zwrot - nie ma co wierzyć w takie zapewnienia i lepiej podejść do tej kwestii na chłodno. Istnieją bezpieczne inwestycje, które mogą przynieść niewiele pieniędzy (ale zwrot jest pewny) oraz te ryzykowne, które zbierają fortunę, spychając równocześnie innych na skraj ubóstwa. Dlaczego zatem warto inwestować? I co najważniejsze w co inwestować? Poznaj 5 wspaniałych argumentów.

Przestań martwić się o inflację. Inflacja jest największym wrogiem oszczędności, bo dzisiejsze 100 zł rocznie może być warte np. 80 zł. Dlatego dobrze jest chronić kapitał przed skutkami inflacji. Można to osiągnąć poprzez inwestycje. Wystarczy regularny depozyt, którego zysk nie będzie spektakularny, ale przynajmniej gwarantuje, że środki nie stracą na wartości.

Budują kapitał z myślą o swojej przyszłości. Jeśli ktoś liczy na swoje dzieci lub pomoc państwa, to może nie być łatwo. Życie z emerytury nie jest na dzień dzisiejszy optymistyczną perspektywą. Sam musisz zadbać o przyszłość. Mądre, bezpieczne inwestycje dają nadzieję na „szczęśliwe życie staruszka”.

Unikaj kłopotliwych inwestycji. Inwestuj, gdy masz pieniądze, aby nie martwić się, jeśli je wszystkie stracisz. Masz świetną pracę i wysokie dochody? Odłóż część wypłaty i zainwestuj zgromadzone środki, ponieważ nie będziesz wiedział, czy zachorujesz za 5-10 lat, co uniemożliwi Ci kontynuowanie pracy - trzeba rozważyć każdy scenariusz

Postaw na nieruchomość, której wartość może się przydać w przyszłości, na przykład w sytuacji, gdy potrzebujesz kredytu hipotecznego. Na przykład, jeśli masz działkę budowlaną, uzyskasz znacznie lepsze warunki kredytu, ponieważ jest to solidny wkład własny. Możesz również pewnego dnia przekazać nieruchomość swoim dzieciom i mieć pewność, że zapewniasz im wygodny start w dorosłe życie.

Dowiesz się, jak zarządzać swoimi finansami. Zasięgnij odpowiedniej wiedzy. Ta umiejętność jest nieoceniona w dzisiejszym świecie. Pieniądze rządzą wszystkim, a ci, którzy ich nie mają i nie mogą na nich zarobić, są na straconej pozycji. Jednak ważne jest również, aby nauczyć się zarządzać pieniędzmi, dokonywać inteligentnych inwestycji i rozumieć terminy ekonomiczne. Dzięki temu staniesz się świadomą osobą, która będzie miała realny wpływ na Twoje życie.

Określ jasno swoje cele, dlaczego chcesz inwestować

Koniec roku to zwykle okres, w którym poddajemy się refleksji, przemyśleniom i chęci wprowadzania zmian. W grudniu spodziewamy się, że do Nowego Roku rzucimy palenie, będziemy się zdrowo odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia i ostatecznie zapanujemy nad swoim budżetem. Niestety, wiele osób zapomina o swoich decyzjach w styczniu. Jak możesz wyznaczyć cele finansowe, aby były realistyczne i łatwiejsze do osiągnięcia? Niestety wiedza o finansach w Polsce jest bardzo ograniczona. Nic więc dziwnego, że nie możemy sumiennie realizować naszych celów finansowych lub po prostu sami ich nie stawiać. Gdy określisz, co chcesz osiągnąć w ramach swojego budżetu, będzie Ci to łatwiej do tego dążyć, a w ostateczności osiągnąć swoje marzenie czy cel.

Gdzie najlepiej zainwestować swoje pieniądze?

Zanim nazwiesz siebie inwestorem, dokładnie policz posiadany kapitał. Jeśli masz kilkaset złotych miesięcznie, to jest to kwota, którą śmiało możesz pomnożyć. Głównym pytaniem jest jednak to, czy jest to kwota, którą odłożyłeś na tak zwane gorsze czasy, czy też oszczędności, z których możesz śmiało skorzystać. Polacy w większości trzymają swoje pieniądze na lokatach i kontach oszczędnościowych. Wielu z nas wychodzi z założenia, że ​​małe inwestycje nie są opłacalne. Jednak do pomnożenia nawet niewielkiego kapitału nie potrzeba dużej odwagi ani szczegółowej wiedzy. Na pytanie, jak małe kwoty inwestować, jedna z odpowiedzi brzmi: bezpiecznie i wygodnie, np. w formie obligacji skarbowych.

Granie na giełdzie - Inwestowanie w akcje

Inwestowanie na giełdzie, czy potocznie zwane granie na giełdzie jest bardzo szkodliwe dla rynku kapitałowego i wypacza jego istotę. Giełda nie jest kasynem. Kiedy wchodzimy do kasyna, gramy przeciwko jego właścicielowi i prawdopodobieństwo wygranej jest (z kilkoma wyjątkami) mniejsze niż prawdopodobieństwo przegranej. Z drugiej strony na giełdę nieustannie napływa nowy kapitał: nie tylko od nowych inwestorów, ale przede wszystkim w formie dywidend do wypłacenia przez spółki giełdowe. Każdy początkujący inwestor giełdowy powinien rozpocząć swoją przygodę od podstawowych definicji i zasad funkcjonowania giełdy. Giełda to miejsce spotkań osób i instytucji, które chcą kupować lub sprzedawać akcje, obligacje, certyfikaty i inne papiery wartościowe. Inwestorzy to kupujący i sprzedający papiery wartościowe. Inwestor kupuje instrumenty finansowe oparte na zysku w postaci odsetek, dywidend lub wzrostu ceny kupowanego składnika aktywów.

A może obligacje inwestycyjne?

Coraz popularniejsze stają się obligacje rządowe - tylko w styczniu 2020 roku Polacy kupili obligacje prywatne za 2,5 mld zł. To więcej niż w całym 2012 roku. Popyt był tak duży, że brakowało obecnie najpopularniejszych „czterolatków” i więcej z nich trzeba było wyemitować w ciągu miesiąca. Nic dziwnego, bo zysk może sięgać nawet 5-9 proc. Mówiąc najprościej, obligacja rządowa jest zabezpieczeniem potwierdzającym pożyczkę, którą udzielamy skarbowi państwa. Możemy to udzielić bezpośrednio - kupując detaliczne obligacje rządowe lub pośrednio - kupując obligacje rządowe, które są hurtowo kupowane przez instytucje finansowe, a następnie sprzedawane przez nie na giełdzie handlowej. Kupowanie obligacji rządowych to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zachować bezpieczeństwo swoich oszczędności. Nawet jeśli nie jesteśmy ekspertami finansowymi.

Osobiste konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to nic innego jak klasyczne konto oszczędnościowo-rozliczeniowe z funkcją depozytu. Różni się od depozytu tym, że znajdującą się na nim kwotę można w dowolnym momencie zwiększyć lub zmniejszyć o dowolną sumę. Zamrażamy określoną kwotę na lokacie na określony czas iw trakcie jej trwania praktycznie niemożliwe jest przeniesienie pieniędzy. Z drugiej strony różni się od zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego tym, że złoty na koncie już działa na siebie. Zwykle oprocentowanie jest trochę niższe niż na lokacie, ale nie jest to regułą - istnieją konta oszczędnościowe o takim samym oprocentowaniu jak na lokacie - wystarczy tylko dobrze sprawdzić dostępne oferty.

Warto sprawdzić również Fundusze inwestycyjne

Każdy może inwestować, ale metoda zależy od jego wiedzy. Inwestowanie pieniędzy na giełdach wymaga wielu umiejętności. Kiedy ich nie będzie, strata będzie prawie pewna. Jest jednak sposób na inwestowanie bez większych umiejętności. Tą metodą są fundusze inwestycyjne. Nie zajmują dużo czasu i doświadczenia. Jedyną ważną rzeczą jest określenie ryzyka na jaki jesteśmy w stanie się zdecydować. Fundusz inwestycyjny inwestuje pieniądze zgodnie z instrukcjami inwestora. Innymi słowy, fundusze wspólnego inwestowania to programy zbiorowego inwestowania. Ich działalność polega na zbieraniu pieniędzy od inwestorów i inwestowaniu ich np. w obligacje, akcje, weksle itp. Kwoty nie muszą być duże. Jedna osoba może zapłacić nawet dziesiątki lub setki złotych. Jeśli jednak jest wielu małych inwestorów, wyjdzie naprawdę duża suma. Organem tworzącym i nadzorującym fundusze inwestycyjne jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Inwestor otrzymuje certyfikat uczestnictwa.

Zainwestuj w nieruchomości

Ostatnie miesiące pokazały, że niewidoczny gołym okiem wirus może w krótkim czasie rozłożyć na łopatki gospodarkę na całym świecie. Inflacja galopuje, giełda notuje najwyższe w historii spadki, a mocne dotąd waluty tracą na wartości. Sytuacja tak nagła, że wielu z nas w lekkim popłochu zastanawia się, gdzie ulokować wolne środki, żeby ich nie stracić. Dwie względnie pewne opcje to złoto i nieruchomości. Tego pierwszego od dawna nie ma na rynku, te drugie onieśmielają nowicjuszy. Czy słusznie? Postaramy się przybliżyć temat osobom, które dopiero planują zainwestować w nieruchomości i nie za bardzo wiedzą, od czego zacząć.

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z zakupem mieszkania na wynajem. To tylko jedna z opcji. Po pierwsze, nie zawsze musisz kupować i nie musisz koniecznie wynajmować, aby swoją inwestycję spłacić. Więc na początku nie potrzebujesz dużo pieniędzy. Im mniej zainwestujesz na początku, tym mniej stresu i ryzyka będziesz mieć w przyszłości. W miarę zdobywania doświadczenia poziom inwestycji może wzrosnąć.

Należy również zauważyć, że inwestycje w nieruchomości zwykle nie są dochodem pasywnym. Potrzebujesz więc zarówno pieniędzy, jak i czasu. Na szczęście są one wymienne do pewnego momentu. Kiedy masz dużo czasu i mniej pieniędzy, jest wiele rzeczy, którymi możesz się zająć. Kiedy masz mało czasu, ale masz duży budżet, możesz zlecić wykonanie pewnych zadań. Kiedy brakuje Ci czasu i pieniędzy, zastanów się dwa razy, czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie inwestycji w nieruchomości.

Kryptowaluty - czy to bezpieczne?

Załóżmy, że posiadamy 5000 zł i chcemy kupić swoje pierwsze bitcoiny. Gdzie możemy to bezpiecznie zrobić? Możliwości jest co najmniej kilka, a wybór zależy od twojej wiedzy i indywidualnych preferencji. Jeśli potrzebujesz bezpośredniego wsparcia w przeprowadzeniu takiej transakcji, to najlepiej wybrać kantor stacjonarny, gdzie spotkasz się z kimś, kto udzieli ci niezbędnej pomocy. Jeśli takiego wsparcia nie chcesz, to możesz udać się do bitomatu, czyli takiego kryptowalutowego bankomatu, które można spotkać m. in. w galeriach handlowych. Jeśli chcesz to zrobić z poziomu komputera, to możesz wybrać kantor online, albo giełdę. Te ostatnie opcje mogą być bliższe komuś, kto już inwestuje na rynkach i wie jak wyglądają arkusze zleceń.

Bitcoin i inne kryptowaluty to obecnie jedna z najciekawszych propozycji inwestycyjnych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny większości głównych walut wirtualnych znacznie wzrosły, a perspektywy na najbliższą przyszłość są bardzo obiecujące. Pierwsze pytanie, które potencjalny inwestor musi zadać, dotyczy oczywiście tego, jak kupować kryptowaluty i którą z wielu platform inwestycyjnych wybrać.

Wybór ten będzie bardzo ważny, ponieważ różne platformy do inwestowania w kryptowaluty często oferują bardzo różne funkcje i różnią się mechanizmem działania. Różnice mogą dotyczyć zakresu dostępnych środków trwałych, a także wysokości opłat, dostępnych form płatności czy wreszcie gotowych strategii inwestycyjnych. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami oraz tabelami opłat, aby w przyszłości przy próbie wypłaty uniknąć niemiłego zaskoczenia.

Więcej