Tajemnice bankowości internetowej

Tajemnice bankowości internetowej

Czym jest bankowość internetowa?

Bankowość internetowa to technologia dostępu do usług bankowych za pomocą przeglądarki internetowej. Lista usług bankowości internetowej z rzadkimi wyjątkami powtarza całą linię produktów banków. Z pomocą bankowości internetowej możesz nie tylko kontrolować przepływ środków na swoich kontach, ale także wykonywać bardziej złożone operacje: na przykład możesz zamówić kartę płatniczą lub otworzyć konto depozytowe, spłacić pożyczkę, a wkrótce możesz kupować i sprzedawać walutę. Kolejnym plusem jest to, że zakup produktu bankowego w bankowości internetowej będzie tańszy niż w oddziale banku. Użytkownik bankowości internetowej musi zapłacić za połączenie / korzystanie z usługi (cena takich usług może być równa zero) i zapłacić za poszczególne transakcje realizowane za pośrednictwem bankowości internetowej. Bankowi taniej jest obsługiwać klienta za pośrednictwem sieci www niż bezpośrednio w oddziale, w związku z czym opłaty za prowadzenie transakcji zdalnych są niższe. Jednak według ekspertów, gdy tylko bankowość internetowa stanie się pełnoprawnym kanałem sprzedaży usług bankowych, sytuacja zmieni się dokładnie na odwrót. Musisz płacić za wygodę: we wszystkich krajach rozwiniętych prowizja dla użytkowników bankowości internetowej jest wyższa.

Funkcje bankowości internetowej

- przegląd salda kont;

- płatność rachunków za media;

- otwieranie kont depozytowych;

- zamówienie karty płatniczej;

- uzyskiwanie oświadczeń o przepływie środków na rachunkach;

- przelewy pieniężne;

- powiadomienia SMS i e-mail o transakcjach na koncie;

- sprzedaż ubezpieczeń;

- konsultacje on-line ze specjalistami bankowymi;

- płatności za usługi operatorów telefonii komórkowej, dostawców Internetu, telewizji kablowej itp.;

- ustawianie i zmiana limitów, blokowanie / odblokowywanie kart płatniczych;

- płatności wewnątrz banku na konta osób fizycznych i prawnych;

- płatności międzybankowe w walucie krajowej.

Jakie są wymagania funkcjonalne dla nowoczesnej bankowości internetowej?

Obecnie możliwość pełnego zarządzania finansami zdalnie 24/7/365 jest jednym z kluczowych warunków. Optymalna funkcjonalność banku internetowego powinna obejmować szeroki zakres operacji, w szczególności:

- sprawdzanie sald kont;

- instalacja i zarządzanie limitami kart, w tym w rozliczeniach za granicą;

- transfer środków pomiędzy rachunkami;

- tworzenie wirtualnych kart do płatności internetowych;

- płatność towarów i usług, płatności za media, regularne płatności według harmonogramu generowanemu przez klienta;

- dostęp do archiwum operacji: otrzymywanie wyciągów, drukowanie skanowanych kopii paragonów lub wysyłanie ich pocztą elektroniczną;

- otwieranie i uzupełnianie depozytów;

- złożenie wniosku i decyzja o uzyskaniu pożyczki;

- spłata zadłużenia kredytowego.

Rosnąca popularność smartfonów jako kanału dostępu do Internetu i narzędzia do płatności dyktują potrzebę zaadaptowanej aplikacji mobilnej na systemy Windows, iOS i Android. Nowoczesna bankowość internetowa to symbioza banku i sieci społecznościowej, która gwarantuje dostęp online do niemal każdej usługi, która jest w jakiś sposób powiązana z transakcją finansową. Taka bankowość internetowa jest niezbędna, aby móc wykonać prawie wszystko - od utworzenia i utrzymania budżetu rodzinnego po rezerwację biletów na mecz piłki nożnej. Trendem w bankowości internetowej jest również poszerzenie możliwości uzyskania usług rządowych bez fizycznego odwiedzania agencji rządowej, tylko za pomocą portalu internetowego i banku.

Jak podłączyć bankowość internetową

W większości przypadków, aby połączyć się z systemem, wystarczy skontaktować się z oddziałem banku, zawrzeć umowę i uzyskać login i hasło. W niektórych przypadkach konieczne będzie nie tylko złożenie wniosku do placówki o zawarcie umowy, ale także uzyskanie specjalnego klucza publicznego (zestawu haseł) i elektronicznego podpisu cyfrowego. Czasami do połączenia nie trzeba nawet kontaktować się z biurem - wystarczy skorzystać z bankomatu lub zarejestrować się na stronie internetowej banku (za pomocą systemu haseł, który jest ważny tylko ograniczony czas).

Czy warto podłączać bankowość internetową?

Zalety:

- Usługa jest dostępna w dowolnym czasie i miejscu, w którym znajduje się Internet. I bez kolejek!

- Płatności w Internecie są tańsze niż w oddziałach banków.

Wady:

- Działanie systemów bankowości internetowej niektórych banków powoduje krytykę ze względu na opóźnienia w dokonywaniu płatności.

- Wysokie ryzyko kradzieży pieniędzy przez oszustów komputerowych.

Photo by Pete Ashton on Flickr

Więcej