Inteligentny Dom – z czego składa się i czy jest potrzebny?

Inteligentny Dom – z czego składa się i czy jest potrzebny?

Wszyscy chcemy żyć lepiej, wygodniej, bezpieczniej i łatwiej. I dziś technologie stały się na tyle mądre, że najśmielsze przypuszczenia autorów fantastyków, wyrażone w zaledwie dwadzieścia-trzydzieścia lat temu, już nie wydają się śmiesznymi bajeczkami dla małych dzieci.

Czy często słyszysz określenie "Inteligentny Dom"? Już prawie każda szanująca się firma dziś ma w swoim arsenale, jakieś opracowania na ten temat. Inteligentna lodówkę i odkurzacz, orza lampka i wiele różnych inteligentnych narzędzi. 

Nowoczesne środki techniczne i automatyzacja coraz głębiej wnikają w nasze codzienne życie. Oczywiście, nasz dom nie jest wyjątkiem. Co to jest inteligentny dom? Samo pojęcie Inteligentny Dom (ID) (ang. smart house) nie jest zbyt młode. Powstało w Stanach Zjednoczonych na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, w głębi "Instytutu inteligentnych budynków". Na ten moment pod inteligentnym domem oznaczało "budynek, zapewniający skuteczne i efektywne wykorzystanie przestrzeni roboczej…"

W dzisiejszych czasach ID (lub smart-house) — to nowoczesny produky, działający w oparciu o sztuczną inteligencję, króry funkcjonuje za pomocą systemu multi-room, a wszystkie urządzenia są ze sobą powiązane funkcjonalnie i połączone w domową sieć z dostępem do internetu. Zarządzać nimi za pomocą pilota, wyświetlacza, komputera PC lub smartfonu. System multi-room analizuje parametry wewnątrz pomieszczenia, a za pomocą kilku klawiszy można skonfigurować pracę urządzeń "pod siebie". Istotą inteligentnego domu jest zapewnienie w szczególności zwiększenia energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji budynku.

Wyobraź sobie, że śpisz, a twoja kawa już się przygotowuje. Samoczynnie i bez żadnego wysiłku podnoszą się wszystkie rolety w oknach. A lodówka informuje, które produkty się skończyły i sama składa zamówienia przez internet. Inteligentny dom nie jest już fantazją, stara się zrobić nasze życie łatwiejszym i bezpieczniejszym.

Co wchodzi w to pojęcie?

W system "Inteligentny Dom" wchodzą następujące elementy:

Centrum zarządzania (w postaci tabletu lub konsoli), który rejestruje i przetwarza dane z czujników.

Czujniki ruchu, dymu, zalania, otwarcia okien lub drzwi, oświetlenia, wilgotności, temperatury.

Automatyczne krane.

Regulator temperatury baterii.

Czytniki wskazań liczników.

Wideodomofon.

Czasami również — głosowe pomocnicy.

10 technologii które istnieją na polskim rynku już dziś

Multisensor - bezprzewodowy czujnik ruchu 

Czujnik ruchu Fibaro Motion Sensor — to miniaturowy czujnik ruchu, temperatury, poziomu światła i wibracji od marki Fibaro. Projektant znacznie udoskonalił zwykły czujnik ruchu i dodał do niego więcej możliwości, dzięki którym będziesz mógł w pełni kontrolować sytuację w swoim rodzinnym gnieździe. 

Cechy modelu:

Czujnik monitoruje nie tylko ruch, ale i zmiany temperatury, światła i wibracje. 

Desing Fibaro Motion Sensor jest godny podziwu. Zewnętrznie wygląda jak kocie oko, to nie jest tylko czujnik, to wszystkowidzące oko, które czuwa nad bezpieczeństwem domu.

Żrenica czujnika ma cechę zmieniać kolor, więc można go ustawić na zmiany temperatury. 

Wysoka czułość sensora pozwala rozpoznać nawet ledwo zauważalne ruchy za pośrednictwem szerokiego kąta widzenia. 

Kompatybilność z innymi urządzeniami. 

Autonomiczność. Do zasilania urządzenia używane są baterie, których działania wystarcza na okres do trzech lat, a dzięki bezprzewodowym kanały komunikacji urządzenie przekazuje informacje bez użycia jakichkolwiek kabli.

Inteligentne gniazdko z kontrolą zużycia energii 

Smart Plug Wi-fi z kontrolą zużycia energii oraz łatwym zarządzaniem z dowolnego miejsca. 

Reguluj rozkład włączenia i odłączenia oświetlenia, stwarzając widzialność tego, że znajdujesz się w domu, tamtym samym odstraszysz grabieżców. 

Nie wstając z łóżka, możesz jednym kliknięciem na ekran smartfona włączać i wyłączać oświetlenie i inne urządzenia elektryczne w twoim salonie, a także dostosować wyłączanie światła do wieczora.

Dzięki funkcji programatora czasowego można nie martwić się, że zostawił włączone jakieś domowe urządzenia elektryczne (żelazko lub lokówki), ponieważ zostaną one automatycznie wyłączone po upływie czasu.

Inteligentny wideodomofon 

To IP domofon, połączenie, z którego przychodzi wam na telefon . Można porozmawiać i popatrzeć na gościa, i otworzyć drzwi zdalnie. Wszystko na jednym ekranie - ultra szeroki przegląd na 180 stopni pozwala zobaczyć szczegółowy obraz ze wszystkich urządzeń zainstalowanych w domu i wokół niego.

FIBARO Intercom także pozwala odwiedzającym zostawiać wiadomości wideo, gdy nie możemy rozmawiać z nimi - będą one zapisane w wysokiej rozdzielczości Full HD na kartę pamięci.

U domofonu jest także tryb nocny, który zostanie aktywowany automatycznie, natychmiast po zmroku i pozwala wyraźnie zobaczyć, kto do ciebie przyszedł w nocy.

Inteligentny ekspres do kawy 

Budzik może być nie tylko sygnałem do przebudzenia. Mądry ekspres do kawy jest w stanie przygotować napój jeszcze przed tym, jak właściciel dojdzie do kuchni — tak, że że wnętrze wypełni się zapachiem kawy bardzo szybko. A to dodatkowa motywacja, aby wstać rano, bo pyszna kawy z rana — to zastrzyk energii na cały dzień.

Sam ekspres do kawy będzie można aktywować za pomocą smartphona, jak kawa bedzię gotowa odrazu przychodzi powiadomienie. Przy tym urządzenie może wyznaczyć, kiedy właściciel wraca do domu, aby przygotować przepyszną kawę przed jego powrotem.

Inteligentna lodówka Family Hub

4-drzwiowa lodówka z ekranem dotykowym 21,5 cala nie tylko może komunikować się ze smartfonami członków rodziny, ale i działa z Alexa, elektroniczny asystent od Amazon z sterowaniem głosowym. A jeszcze przyjmuje zamówienia (głosowe) na zakup produktów. Family Hub działa na Tizen, własnym systemie operacyjnym Samsunga. Oprócz tego, jeśli jesteś w sklepie i nie możesz sobie przypomnieć, czy potrzebujesz opakowanie świeżego mleka, w telefonie można zobaczyć zrzut zawartości lodówki. Za każdym razem, kiedy zamykasz drzwi lodówki, dwie kamery robią zdjęcia zawartości – przed tym, jak automatycznie wyłącza się światło. Wbudowane głośniki pozwalają słuchać muzyki lub, jeśli masz telewizor Samsung SmartTV w swoim domu, oglądać programy telewizyjne prosto z lodówki - jest to wygodne, jeśli jesteś zajęty w kuchni, ale nie chcesz przegapić ani jednego meczu piłkarskiego. 

Ile to kosztuje?

Koszt sprzętu i jego instalacji waha się w zależności od producenta i powierzchni pomieszczenia. Naprzykład, w Polsce wyposażenie 60-metrowego mieszkania w automatykę zarządzającą temperaturą, oświetleniem i bezpieczeństwem może kosztować ok. 10-15 tys. zł.

Postęp to nie tylko wyprawa człowieka na Mars lub samochody elektryczne, ale i rozwiązania, które pomagają uwolnić się od codziennych trosk. Tak, nawet jeśli w skali globalnej problem z nieszczelnym kranem wygląda śmiesznie, ale jeśli istnieje możliwość powierzenia całej rutyny inteligentnym urządzeniom, grzechem jest nie czerpać z tego korzyści.

 

Zdjęcie  Mike MacKenzie

Więcej