Abonament z telefonem – którego dostawcę wybrać?
Telekomunikacja

Na początku trzeciej dekady XXI wieku, niemal każdy z nas posiada co najmniej jeden numer u dostawcy usług telefonii komórkowej. Niewielu zapewne pamięta, że jeszcze niecałe trzy dekady temu był to luksus, na który niewiele osób w naszym kraju mogło sobie pozwolić. Cyfrowa rewolucja szybko nabrała jednak rozpędu. Obecnie, operatorzy komórkowi są w stanie dostarczać swoje usługi do niemal każdego miejsca w naszym kraju. Warto również wspomnieć o możliwościach obecnych smartfonów, które niewiele ustępują nowoczesnym komputerom. Wreszcie, ceny za połączenia i wiadomości tekstowe czy multimedialne są dziś bardzo przystępne i na ogół wliczane w abonament bez limitów. Niemniej, jakość usług świadczonych przez poszczególnych operatorów mogą się różnić. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na temat ofert firm telekomunikacyjnych.

Telekomunikacja Polska – dawny monopolista

Przez wiele lat na polskim rynku telekomunikacyjnym rządził monopolista – Telekomunikacja Polska S. A. Firma nie cieszyła się dobrą opinią, a w kręgach internautów uważane było wręcz za zło wcielone. Usługi przez nią świadczone, w dużej mierze z powodu braku konkurencji, miały z reguły wyjątkowo wysokie ceny, jedne z najdroższych w Europie. Dominacja tej firmy na polskim rynku utrzymała się do pierwszej dekady XXI wieku. Wówczas, w Polsce pojawili się inni operatorzy, tacy jak Plus GSM, Era, Idea, Netia i PTK Centertel. Z tym ostatnim niesławna „Tepsa” połączyła się na przełomie 2013 i 2014 roku i zaczęła funkcjonować pod nowym szyldem - Orange Polska S. A. Firma ta jest obecnie największym dostawcą telefonii stacjonarnej na terenie naszego kraju, a do tego należy do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o usługi telekomunikacyjne dla klientów indywidualnych i firm.

Telekomunikacja w Polsce dziś

W dzisiejszych czasach, dzięki dużej konkurencji na polskim rynku, ceny usług telekomunikacyjnych stały się przystępne niemal dla wszystkich. Żeby zyskać dostęp do nieograniczonych połączeń, SMS, MMS-ów i pakietu danych internetowych wystarczy już kilkanaście złotych. Zasięg firm telekomunikacyjnych obejmuje teren całego kraju, a jakość połączeń stoi na wysokim poziomie. W Polsce dominują sieci LTE lub jak kto woli 4G. Standard ten w ciągu najbliższych lat zostanie zastąpiony przez telefonię w standardzie 5G, która staje się coraz bardziej dostępna. Warto odnotować, że poszczególni operatorzy niemal od początku swojej obecności na polskim rynku starają się zdobywać nowych klientów poprzez oferowanie im abonamentów z telefonem, po atrakcyjnych cenach.

Oferty abonament z telefonem na polskim rynku

Skoro już mówimy o abonamentach z telefonem, warto przyjrzeć się firmom, które posiadają tego typu oferty. Na polskim rynku rządzą czterej operatorzy, którzy obsługują zdecydowaną większość polskiego rynku. Są to Orange, Play, Plus i T-Mobile. Pierwszą z tych firm już opisaliśmy – powstała ona z połączenia T.P. S. A. i PTK Centertel.

Drugą dużą polską siecią komórkową jest Play. Firma ta zyskała rozpoznawalność za sprawą znakomitej kampanii reklamowej, która przyczyniła się do błyskawicznego rozkwitu kariery aktorki Barbary Kurdej-Szatan. Play jest częścią grupy P4, która wcześniej funkcjonowała pod nazwą Netia Mobile. Netia otrzymała licencję na prowadzenie usług komórkowych pod koniec 2005 roku, a niedługo potem podpisała umowę z firmą Polkomtel, która udostępniła jej swoją sieć naziemną w ramach roamingu krajowego.

Kolejną znaną marką na polskim rynku telekomunikacyjnym jest Plus. Firma istnieje od 1996 roku, a jej operatorem jest wspomniana spółka Polkomtel. Właścicielem tych dwóch przedsiębiorstw jest obecnie znany polski miliarder, Zygmunt Solorz-Żak, który zarazem posiada większościowy pakiet akcji Cyfrowego Polsatu. Przejęcie Plusa do dziś należy do największych transakcji w polskim biznesie. Firma telekomunikacyjna Plus oferuje liczne usługi również w postaci pakietów usług, co jest taktyką powszechnie stosowaną w tej branży.

Ostatnią dużą polską siecią komórkową jest T-Mobile Polska (lub T-Mobile Poland). Firma ta wcześniej funkcjonowała pod nazwą Era, do czasu aż została wykupiona przez niemiecki Telekom Deutschland. Przejęcie miało miejsce w 2011 roku, a ambasadorem nowopowstałej marki został ceniony aktor, Jan Nowicki. Niemal od początku swojej działalności na polskim rynku, T-Mobile angażuje się mocno w działalność sponsorską. W latach 2011-2015 był nawet sponsorem tytularnym najwyższego szczebla rozgrywek piłkarskich w naszym kraju, czyli Ekstraklasy.

W ofertach wszystkich opisanych powyżej firm znajdziemy zarówno abonamenty z telefonami, usługi na kartę pre-paid, oferty łączące możliwości abonamentu i telefonu na kartę, znane potocznie jako mixy, Internet przenośny i stacjonarny. Kierują je zarówno do klientów indywidualnych, jak i dla firm.

Abonament z telefonem – czy warto?

Abonamenty u firm telekomunikacyjnych są obecne najwygodniejszą z możliwych ofert u nich dostępnych. Za niewielką opłatą, uzyskujemy dostęp do nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów w kraju, a także szeroki pakiet usług dodatkowych. Ciekawą opcją może okazać się również możliwość dobrania w ramach umowy telefonu – cena aparatu zostaje wówczas doliczona do abonamentu w formie rat, których spłacanie zostanie zakończone wraz z wygaśnięciem naszej umowy z siecią komórkową. Często zdarza się, że operatorzy oferują smartfony w atrakcyjnej cenie, szczególnie jeśli akurat prowadzą promocję na dany model aparatu. Dlatego też, przy podpisywaniu umowy z jedną z polskich sieci komórkowych, warto dowiedzieć się jakie telefony możemy dobrać w jej ramach. Jeśli zaś nie znajdziesz interesującego cię urządzenia mobilnego, to wybierz najbardziej korzystny abonament w sieci komórkowej i kup telefon w sprawdzonym sklepie z elektroniką.

Więcej Telekomunikacja