Dostawcy Internetu w Polsce
Telekomunikacja

Internet jest obecnie narzędziem, z którego korzystają niemal wszyscy. Stał się nieodłącznym elementem naszego życia i dotyczy to nie tylko ludzi młodych, ale również tych bardziej zaawansowanych wiekowo. Część z nas korzysta z niego do przeglądania mediów społecznościowych, inni do oglądania serwisów streamingowych i słuchania muzyki, jeszcze inni do gier komputerowych. Internet stał się również niezbędny w pracy – korzysta z niego zdecydowana większość firm. Dzięki Internetowi komunikacja weszła na wyższy, niewyobrażalny wcześniej poziom. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nieco ponad dwie dekady temu był on luksusem, na który mogły sobie pozwolić nieliczne gospodarstwa domowe. Wraz z rozwojem infrastruktury i pojawianiem się coraz większej liczby dostawców, a co za tym idzie, również spadku cen za tę usługę, Internet stał się wszechobecny. Wybór ofert stał się tak szeroki, że łatwo się w nim pogubić. Którzy dostawcy Internetu w Polsce są najlepsi? Spróbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Rodzaje sieci internetowych

W ofercie dostawców Internetu znajdziemy szereg usług, które różnią się między sobą parametrami. Pierwszym z typów jest Internet stacjonarny, który dzielimy na połączenia przewodowe DSL i ADSL, Internet kablowy LAN, łącza światłowodowe oraz przez sieci radiowe i satelitarne.

Sieci DSL i ADSL łączą się z Internetem przez kabel telefoniczny.

Do połączenia wykorzystywana jest technologia szerokopasmowai. Jeśli chcemy połączyć się z Internetem za pomocą tej metody, będziemy potrzebować modemu i przewodu telefonicznego. Sieci DSL, ADSL i SDSL mają jedną dużą wadę, którą jest dość niska prędkość pobierania i wysyłania danych, które wynoszą na ogół odpowiednio do 52 Mb/s i do 5 Mb/s. Obecnie jest uważana za mało nowoczesne rozwiązanie.

Drugim sposobem na przewodowe łączenie z Internetem jest Internet kablowy LAN.

W przypadku połączeń tego typu, użytkownik zostaje podłączony do lokalnej sieci przewodowej, która jest dostępna na stosunkowo niedużym obszarze. Do sieci LAN może jednocześnie być podłączonych do kilkuset komputerów, które muszą być wyposażone w karty sieciowe. Połączenie LAN wyróżniają wysokie prędkości oraz stabilność. Niestety, wymaga również założenia instalacji kablowej, co nie wszędzie jest możliwe.

Najszybszym ze wszystkich typów powszechnie oferowanego Internetu, jest łącze światłowodowe.

Przesył danych odbywa się przez fale świetlne w cienkich przewodach wykonanych z włókna szklanego. Technologia ta pozwala na szybkie pobieranie nawet bardzo dużych plików, dzięki dużym prędkościom pobierania (nawet do 1 Gb!) i wysyłania danych (do 300 Mb/s)

Ostatni typ Internetu przewodowego to sieć radiowa i satelitarna. Ze względu na duży zasięg, są one jednymi z najlepszych opcji odstępnych dla mieszkańców niewielkich miasteczek i wsi – można z nich korzystać praktycznie z każdego miejsca w naszym kraju. Niestety, ten typ połączenia ma swoje ograniczenia, z których największymi są niska prędkość odbierania

I przesyłania danych, która waha się od 20 Mb/s (sieci radiowe) do 50 Mb/s (sieci satelitarne), a także niska stabilność połączenia, która zależna jest m. in. od warunków atmosferycznych.

Jeśli zaś chodzi o Internet bezprzewodowy, to możemy podzielić go na pięć podstawowych typów, a dokładniej, na 3G, 3,5G, LTE 4G, LTE Advanced i 5G. Największą zaletą tych sieci jest jej ogólna dostępność, co czyni je znakomitą alternatywą dla sieci przewodowym w miejscach, w których nie ma możliwości doprowadzenia okablowania. Do wad tego typu sieci należy zaliczyć limity na transfer danych, dość słabą stabilność łącza oraz co najwyżej przeciętne prędkości pobierania i wysyłania danych.

Wybór Internetu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli poszukujemy dostawcy Internetu do domu lub firmy, to jest kilka rzeczy, na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest bez wątpienia szybkość łącza. Wysoka przepustowość zapewni nam wysoką jakość wyświetlania obrazu w serwisach streamingowych, pozwoli grać w ulubione gry przez Internet i pobierać i wysyłać pliki w szybkim czasie. Jednocześnie, oszczędzi nam frustracji, z którą liczyć muszą się użytkownicy wolnych sieci.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest limit przesyłu danych. Chociaż tego typu praktyki powoli odchodzą do lamusa, to w dalszym ciągu bywają stosowane przez niektórych dostawców usług Internetu bezprzewodowego, radiowego i satelitarnego. Nie muszę chyba dodawać, że potrafią skutecznie uprzykrzyć życie ich użytkownikom.

Nie możemy również zapomnieć o czasie trwania umowy z naszym dostawcą Internetu. Ma to istotne znaczenie, ponieważ technologie są stale udoskonalane i jeśli zwiążemy się z operatorem na dłużej, to możemy zostać skazani na korzystanie z przestarzałego i wolnego łącza internetowego przez określony czas.

Który dostawca usług internetowych jest najlepszy?

Poszczególni dostawcy usług telekomunikacyjnych korzystają z technologii różnego rodzaju. Część z nich specjalizuje się w pierwszej kolejność w dostarczaniu Internetu drogą przewodową, a inne bezprzewodową. Niektóre firmy, takie jak np. Orange, mają w swoim portfolio obydwa typy przesyłu danych. Udzielenie odpowiedzi na pytanie odnośnie do tego, która z firm telekomunikacyjnych jest najlepsza, nie jest zadaniem prostym. Przy dokonywaniu wyboru trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a przy tym warto sprawdzić czy dany dostawca nie ma akurat ciekawych promocji w swojej ofercie. Dlatego też, zanim zdecydujesz się wybrać usługi jednego z nich, polecamy zapoznać się ze wszystkimi aktualnymi ofertami, a dopiero później podpisać umowę.

Więcej Telekomunikacja