Najlepszy VPN – którego dostawcę wybrać?
Telekomunikacja

W Internecie nie brakuje firm, które specjalizują się w poprawieniu jakości korzystania przez nas z dobrodziejstw sieci. Są to z reguły przedsiębiorstwa, które zajmują się w pierwszej kolejności usługami hostingowymi, jednak nie tylko. Kluczową kwestią, którą w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę korzystając z Internetu i jest bezpieczeństwo. Drugą z nich jest dostępność do informacji, które w wielu przypadkach są ograniczone lokalnymi regulacjami. Z obydwoma tymi problemami najlepiej radzą sobie wirtualne sieci prywatne (ang. virtual private networks), czyli w skrócie VPN. Dostawców tego typu usług jest bardzo wiele. Co zrobić, by wybrać te, które gwarantują najwyższą jakość swoich produktów? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czym jest VPN?
VPN jest typem „tunelu”, po którym płynie ruch pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Ruch ten odbywa się za pośrednictwem sieci publicznej, takiej jak np. Internet. VPN może być wyposażony w dodatkowe usługi, takie jak na przykład szyfrowanie przesyłanych danych. Odbywa się ono najczęściej za pomocą protokołu AES 256. Jest to obecnie najbardziej zaawansowane z powszechnie stosowanych zabezpieczeń ktyptograficznych. Jego możliwości wykorzystuje m. in. armia Stanów Zjednoczonych, co wiele mówi o jego możliwościach.

Do najczęściej spotykanych protokołów VPN należą windowsowe PPTP i L2TP,Open VPN, SSTP IPsec i IKEv2. Dwa ostatnie często występują we wspólnej konfiguracji. Poszczególne sieci VPN można podzielić wedle różnych czynników, takich jak protokoły, które zostają zastosowane w tunelowaniu, dostęp zdalny lub dostęp typu punkt-punkt, poziom bezpieczeństwa, zastosowanej warstwy modelu OSI w danej sieci oraz od końcowego punktu modelowania. W tym ostatnim przypadku może to być dostawca Internetu lub sam klient sieci VPN.

Zastosowanie sieci VPN

VPN może mieć wiele zastosowań, zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Są wykorzystywane w sieciach dużych firm i korporacji, w ramach pracy zdalnej. Ich pracownicy zyskują w ten sposób dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Ponadto, sieci tego typu wyróżniają się dużą szybkością nawet przy wolnych połączeniach oferowanych przez firmy telekomunikacyjne, za sprawą kompresji danych, która często bywa w nich wykorzystywana. Dzięki VPN, telepracownicy zrzeszeni w danej organizacji mogą bezpiecznie sprawdzić swoje firmowe e-maile czy przeglądać poufne informacje.

Wirtualne sieci prywatne mają również szereg zastosować wśród prywatnych użytkowników. Ich dużą zaletą jest to, że z jej pomocą możemy bez większych problemów obejść wszelkiego rodzaju blokady regionalne w przypadku treści, które są przeznaczone dla użytkowników z danego kraju lub treści ograniczone przez cenzurę. Ponadto, sieć VPN umożliwia nam korzystanie z treści z naszych rodzimych serwisów, gdy na przykład będziemy podróżowali do innego kraju.

Poza tym, jest to doskonały sposób na zabezpieczenie swojego komputera, jeśli korzystamy z otwartych sieci Wi-Fi, z które możemy łączyć się na przykład w parkach, restauracjach czy centrach handlowych. Korzystając z VPN będziemy mieć pewność, że nie będziemy podglądani. VPN może również ograniczyć działanie szkodliwego oprogramowania (tzw. malware), jeśli takowe znalazło się na naszym komputerze. Zapewniają więc one bardzo wysoki poziom prywatności w sytuacjach, w których nie korzystamy z naszej domowej sieci.

VPN - którą opcję wybrać?

Sieć VPN sieci VPN nierówna, dlatego też wybór dostawcy tego typu usługi powinien być dokonany z uwzględnieniem co najmniej kilku czynników. Pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę jest szybkość transmisji danych. Jest to element kluczowy, jeśli chcemy, by korzystanie z sieci wirtualnej najzwyczajniej nas nie irytowało. Jeśli prędkość będzie wysoka, to będziemy mogli bez problemu korzystać z usług streamingu audio i video, grać w gry komputerowe przez Internet, a nawet publikować swoje własne streamy. Jeśli zaś sieć będzie powolna, to możemy mieć problemy nawet z otwieraniem prostych stron internetowych.

Kolejną ważną składową jakości sieci VPN jest jej bezpieczeństwo. Obowiązkowo należy więc sprawdzić czy nasze dane będą szyfrowane opisanym powyżej protokołem AES 256. Z jego pomocą będziemy mieli pewność, że nasza aktywność w sieci może być w jakikolwiek sposób śledzona przez inne osoby lub organizacje. Dzięki szyfrowaniu połączenia możemy również filtrować treści, do których chcemy mieć dostęp, co jednocześnie zwiększy wydajność połączenia.

Istotna jest również dostępność serwerów VPN oraz ich lokalizacje, a więc miejsca, z którymi możemy się połączyć w celu zabezpieczenia swojej aktywności w sieci. Topowe firmy oferujące tego typu usług chwalą się bardzo dużą liczbą krajów, przez które nasz transfer danych może zostać przekierowany. Nie mniej istotne jest jednak to, by serwery znajdowały się możliwie jak najbliżej lokalizacji, z której łączy się nasz komputer. Ma to bardzo istotny wpływ na szybkość naszego połączenia, gdy łączymi się z odległymi lokalizacjami, takimi jak kraje Australii i Oceanii.

Duże znaczenie mają również czynniki pozatechniczne, takie jak liczba urządzeń, na których będziemy mogli korzystać z naszego VPN-a, cena jaką będziemy musieli zapłacić za dostęp, obsługę klienta, z pomocą której rozwiążemy nagłe problemy, a także renomę dostawcy, która może być gwarantem wysokiej jakości oferowanych przez niego usług.

SieciVPN - czy warto z nich skorzystać?

Telekomunikacja w Polsce, chociaż od dłuższego czasu stoi na bardzo wysokim poziomie, nie zawsze pozwala nam korzystać z treści dostępnych dla użytkowników z innych krajów. Rozwiązaniem tego problemu mogą być opisane powyżej sieci VPN. Jest to tylko jedno z wielu praktycznych zastosowań, które tego typu usługi umożliwiają. Jeśli więc interesują Cię treści z zagranicy, a przy okazji chciałbyś zadbać o swoje bezpieczeństwo, to powinieneś skorzystać z usług klasowego dostawcy VPN. Najpierw jednak sprawdź, czy jego oferta spełni Twoje oczekiwania, uwzględniając informacje zawarte w naszym artykule.

Więcej Telekomunikacja