Jak samodzielnie wybrać najlepszy VPN?

Jak samodzielnie wybrać najlepszy VPN?
Usługi

W Twojej wyszukiwarce pojawiło się pytanie „VPN co to jest”? Jesteś we właściwym miejscu! Pomożemy Ci zdecydować o priorytetach, którymi możesz kierować się podczas wybierania najlepszego dostawcy.

VPN – za tym obco brzmiącym skrótem, oznaczającym po prostu „wirtualną sieć prywatną” (ang. Virtual Private Network), kryje się potencjał ogromnego bezpieczeństwa. W końcu nie bez powodu każdego dnia setki milionów ludzi decydują się na korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych. Szacuje się, że w 2023 r. korzystać będzie z nich około 1,2 miliarda osób z całego świata. Jak działa ta technologia?

VPN to usługa chroniąca połączenia internetowe, zapewniająca w ten sposób prywatność podczas surfowania po sieci. Dzieje się to poprzez stworzenie wirtualnego, szyfrowanego tunelu. Twoje dane są nim następnie przesyłane pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerem. Dopiero stamtąd uzyskujesz otwarty dostęp do Internetu. W ten sposób Twoje IP pozostaje ukryte. Jeśli ktoś spróbuje je namierzyć, uda mu się tylko zlokalizować serwer VPN, a nie Ciebie. Dlaczego jednak wybór odpowiedniego VPN-a nie jest wcale taki łatwy?

Na rynku wszyscy dostawcy starają się zainteresować potencjalnych klientów niepowtarzalnością swoich usług. W swoich podstawowych założeniach mogą wcale się między sobą nie różnić. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Na początku trzeba zacząć od określenia swoich własnych oczekiwań względem usługi. Wszak nie od dziś wiadomo, że „jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził”. Niestety, tak jak w wielu kwestiach, nie istnieje idealna usługa VPN

Zacznij od podzielenia priorytetów i oczekiwań na obowiązkowe i opcjonalne. Obowiązkowe to takie, bez których od razu odrzucisz potencjalną ofertę. Opcjonalne, natomiast, dobrze by było mieć, ale możesz z nich zrezygnować. Zwłaszcza jeśli w zamian znajdujesz w ofercie inne plusy. Takie podejście pomoże Ci oddzielić ziarna od plew. Oprócz tych oczywistych zagadnień, jak bezpieczeństwo i anonimowość, warto uwzględnić też te pozornie mniej istotne – np. położenie serwerowni dostawcy czy opcje płatności lub subskrypcji.

Najprościej jest sporządzić swoją własną listę oczekiwań i priorytetów. Zhierarchizować je. Stworzone w ten sposób kryteria możesz następnie porównać z każdą z ofert.

Poziom szyfrowania

Absolutnie podstawowym zagadnieniem w kontekście wybierania odpowiedniego dostawcy usług VPN jest szyfrowanie. Odpowiada ono po prostu za bezpieczeństwo Twojego połączenia. Im więcej bitów, tym lepsze szyfrowanie. Tak samo jak z zamkiem szyfrowym – im więcej możliwych kombinacji, tym trudniej go złamać. Aktualnie najwyższym standardem w branży VPN jest klucz 256-bitowy. Złamanie go wymagałoby od hakera znalezienie jednej z 2256 możliwych kombinacji. Dla dzisiejszych, nawet najszybszych komputerów, jest to rzecz technicznie awykonalna. Inne poziomy szyfrowania, z którymi możesz się spotkać to klucze o długości 128 i 192 bitów.

Protokoły VPN

Protokół VPN to nic innego jak zbiór instrukcji dla urządzeń. Wyznaczają one sposób, w jaki mają się one ze sobą komunikować. Mowa tu oczywiście o połączeniu między Twoim prywatnym telefonem, komputerem czy tabletem a serwerem dostawcy. Niektóre protokoły są tworzone, by zapewniać jak najwyższe możliwe bezpieczeństwo. Nawet kosztem prędkości przesyłu danych. Inne wręcz przeciwnie – oferują gorszą ochronę w zamian za błyskawiczne działanie. Jak wszystko w życiu, mają one swoje priorytety, wady i zalety.

Serwery

Kolejną ważną kwestią, którą należy sprawdzić przed podjęciem decyzji o dostawcy są jego serwery. Podobnie jak protokół, ich liczba i lokalizacja mogą w znaczący sposób wpłynąć na jakość przebiegającego przez nie połączenia. Jeśli znajdują się one po drugiej stronie świata, możesz założyć, że jakość połączenia będzie w najlepszym wypadku przeciętna. Zwłaszcza, jeśli serwerów nie ma zbyt wiele. Problem ten dotyka głównie darmowych VPN-ów. Dzieje się tak, ponieważ starają się one minimalizować koszty działalności poprzez umieszczanie swoich maszyn w tanich lokalizacjach.

Polityka rejestrów

Jest to jeden z kluczowych aspektów związanych z usługami VPN. Większość użytkowników decyduje się na zabezpieczenie siecią VPN ze względu na potrzebę zachowania prywatności. Sceptycy wskazują, że połączenie przebiegające przez serwer dostawcy może być przez niego dowolnie monitorowane. A wraz z nim przesyłane przez nie dane. Dlatego też tak ważne jest to, by dostawca nie prowadził rejestrów danych swoich użytkowników (tzw. No-log policy).

Przystępność

Niektórym to kryterium może wydawać się banalne. Dla wielu jednak przystępny i łatwy do opanowania interfejs jest czynnikiem decydującym podczas wyboru oprogramowania. W końcu jeśli dane narzędzie ma być używane na co dzień, powinno być ono wygodne i intuicyjne. By rozważyć tę kwestię, warto zapoznać się z materiałami promocyjnymi i opiniami na temat danego dostawcy. Automatycznie załączające się wtyczki lub widżety, które do aktywacji wymagają tylko jednego kliknięcia, są dużym plusem. Osobne, pożerające RAM aplikacje działające w tle – wręcz przeciwnie.

Warto też pochylić się nad łatwością rejestracji użytkowników i ich urządzeń. Zwłaszcza jeśli w ciągu dnia używasz różnych narzędzi pracy i relaksu. Możesz też to rozważyć, jeśli często zmieniasz miejsce, z którego uzyskujesz dostęp do sieci.

Wiele urządzeń

Nie wszystkie VPN-y oferują szyfrowane połączenie na kilku urządzeniach w tym samym momencie. Jeśli szukasz usługi tylko dla siebie, warunek ten raczej nie będzie zbytnim priorytetem. Jeśli jednak szukasz rozwiązania dla całej rodziny lub domostwa, sprawdź, na ilu urządzeniach jednocześnie można aktywować połączenie VPN u danego dostawcy. W końcu bezpieczeństwo nie powinno się w żaden sposób odbijać na wygodzie i komforcie użytkowników.

Jeśli szukasz rozwiązania dla kilku osób lub urządzeń, warto też wziąć pod uwagę zainstalowane na nich systemy operacyjne. Nie wszystkie VPN-y działają bez zarzutu na każdej platformie. Sprawa dodatkowo komplikuje się, jeśli chcesz jednocześnie zadbać zarówno o urządzenia mobilne, jak i stacjonarne. Pamiętaj, żeby sprawdzić warunki użytkowania każdego z potencjalnych dostawców.

Co dalej?

Jeśli wybór wciąż jest niejasny lub dostawców spełniających wszystkie Twoje wymagania jest wiele, możesz zasugerować się usługami dodatkowymi. Najczęściej będzie to wieloetapowe uwierzytelnianie lub dodatkowa ochrona przed wyciekami DNS. Może to też być tzw. kill switch, który automatycznie odcina Twoje urządzenie od sieci po zerwaniu połączenia z siecią VPN. Może któreś z nich są dla Ciebie bardziej istotne niż omówione już kwestie? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Co możesz odpuścić? Po odpowiedzeniu na te pytania, decyzja powinna stać się oczywista.

Więcej Usługi