Branże, które będą się rozwijały w tej dekadzie

Branże, które będą się rozwijały w tej dekadzie
Różne

Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat historia mocno przyśpieszyła. Na własne oczy możemy zobaczyć, jak świat wokół nas się zmienia. Światowy kryzys gospodarczy, pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja i gwałtowny rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją sprawiły, że już chyba nikt nie ma wątpliwości, że obecna dekada będzie okresem wielu zmian. W związku z tym postanowiliśmy przeanalizować różne rozwijające się w Polsce branże i opisać te, które naszym zdaniem będą się w najbliższych latach rozwijać najbardziej dynamicznie.

Prywatna służba zdrowia

Każdy, kto choć raz był zmuszony do leczenia się w polskim publicznym szpitalu, wie doskonale, jak problematyczne potrafi ono być. Dlatego obecnie w szybkim tempie rośnie liczba osób, które decydują się inwestować w dodatkowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne i leczenie się w prywatnych klinikach.

Przewidujemy, że w najbliższych latach środki przeznaczane z budżetu na publiczną służbę zdrowia nie zwiększą się gwałtownie i dlatego uważamy, że sektor prywatnej służby zdrowia czeka w najbliższych latach ciągły rozwój.

Zakłady sportowe online

Ciekawym trendem, który w ostatnich latach obserwujemy, jest rewolucja w branży bukmacherskiej. Fizyczne punkty bukmacherów znikają, a w ich miejsce pojawiają się bukmacherzy online, tacy jak legalny bukmacher. Naszym zdaniem tak właśnie będzie wyglądała branża bukmacherska w przyszłości, a obserwowany obecnie trend będzie się tylko pogłębiał.

Rozrywka

Jeszcze do niedawna główną rozrywką Polaków było siedzenie przed telewizorem. Obecnie coraz mniej osób w ogóle ma telewizję, a coraz więcej konsumuje rozrywkę za pośrednictwem płatnych portali z filmami i serialami. Biorąc pod uwagę to, że to głównie osoby starsze wciąż decydują się na oglądanie telewizji naziemnej, to spodziewamy się, że branża płatnej rozrywki w ciągu najbliższej dekady będzie się wciąż rozwijać.

Podróże

W związku z pandemią koronawirusa i szalejącą w Polsce inflacją, branża związana z podróżami zanotowała ogromny spadek i mało Polaków decyduje się na spędzanie czasu wolnego na podróżowaniu czy to po Polsce, czy po innych krajach. Widać jednak wyraźnie, że Polacy kochają podróżować i robią to, jeśli tylko mają taką możliwość. Dlatego uważamy, że kiedy tylko sytuacja polityczno-ekonomiczna się poprawi, Polacy wpadną w szał podróżowania i branża ta będzie mogła się znów dynamicznie rozwijać.

Alternatywne źródła energii

W naszej opinii branża alternatywnych źródeł energii będzie się w Polsce rozwijać z co najmniej trzech powodów. Pierwszym z nich jest prawo. Unia Europejska słusznie zaczyna wprowadzać przepisy zachęcające kraje członkowskie do odchodzenia od paliw kopalnych i przechodzenia na odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie wiatrowe i farmy solarne.

Drugi powód też jest polityczny i wiąże się z sankcjami nałożonymi na Rosję. Politycy na najwyższym szczeblu w Europie zdają sobie sprawę, że uzależnienie się od pochodzących ze wschodu paliw niesie ze sobą strategiczne ryzyko. W związku z tym rozsądne jest inwestowanie w niezależne źródła pozyskiwania energii.

Trzeci powód, o którym chcemy wspomnieć, jest nieco inny i odnosi się do mentalności polskiego społeczeństwa. Młodsze pokolenia są o wiele bardziej świadome konsekwencji pompowania do atmosfery ogromnych ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów czy pyłów. Dlatego wraz ze zmianą pokoleń, zmieniało się będzie nastawienie do odnawialnych źródeł energii, a inwestycje tego typu będą coraz bardziej powszechne.

Opieka nad osobami starszymi

Pomimo nieudolnych prób zwiększenia dzietności, polskie społeczeństwo się starzeje. W związku z tym w ciągu najbliższej dekady liczba osób starszych i wymagających opieki będzie rosła, dlatego też nieuniknione jest, że branża opieki nad nimi będzie się w naszym kraju rozwijała. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych 10 lat osiągnie taki poziom, jaki obecnie obserwujemy w krajach zachodnich, takich jak Niemcy czy Holandia.

Prywatne nauczanie

Już od dawna w naszym kraju rodzice kładą duży nacisk na dobrą edukację swoich dzieci. Niestety ostatnie lata nie przyniosły rozwoju publicznego szkolnictwa, a wręcz doprowadziły do pogorszenia się jego jakości. Nie dziwi więc, że popularnością zaczynają cieszyć się szkoły prywatne. Jak na ten moment ogranicza się to głównie do większych miast, ale jeśli coś szybko nie zmieni się w polskim szkolnictwie publicznym, to naszym zdaniem już tylko większa liczba rodziców będzie decydowała się na wygospodarowanie dodatkowych środków na edukację dzieci i wysłanie ich do szkoły prywatnej.

Podsumowanie

Ciekawi nas, czy Twoje odczucia są podobne i czy zgadzasz się z naszymi przewidywaniami. Zachęcamy do odwiedzenia tego bloga i podzielenia się opinią na temat firm z różnych branż. Mamy też nadzieję, że nie tylko nasze przewidywania okażą się poprawne, ale też że wszystkie branże przemysłu czeka w najbliższych czasach rozwój i że kolejne lata drugiej dekady XXI wieku okażą się nie aż tak ciekawe. Oby zarówno Polacy, jak i inne narody mogły się cieszyć spokojną dekadą zrównoważonego rozwoju.

Więcej Różne