Podróże, technologia i eko-styl: top trendy w dekorowaniu mieszkań

Podróże, technologia i eko-styl: top trendy w dekorowaniu mieszkań
Sklepy internetowe

Trendy w dekorowaniu mieszkań i wnętrz zawsze podążają za zmieniającymi się potrzebami ludzi. Obecnie ogromny wpływ na kształtowanie się trendów mają nowoczesne rozwiązania technologiczne, chęć ochrony środowiska, a także powroty do przeszłości i nostalgia wspomnień.

Poprzez aranżację wnętrz można nie tylko usprawnić codzienność z pomocą inteligentnych urządzeń, ale co ważniejsze, podkreślić i wyrazić swoją indywidualność, tworząc przytulne pomieszczenia, do których chce się wracać i odpoczywać po ciężkim dniu.

Czy da się połączyć zielone wnętrza, inteligentne rozwiązania i ciepły, domowy styl? Przyjrzyjmy się aktualnym trendom w wystrojach wnętrz.

Wnętrza inspirowane podróżami

Do lamusa odchodzą czasy, w których bibeloty niepewnej jakości zakupione w podróży ustawiało się na półkach i przez lata stawały się tylko zapomnianą i zakurzoną pamiątką po letnich wojażach. Obecnie jednym z najgorętszych trendów jest dodawanie do wnętrz elementów wywodzących się z różnych kultur. Piękne ramki na zdjęcia, rękodzieła, tkaniny, ozdobne przedmioty wykonane przez lokalnych rzemieślników, azjatyckie lampiony, marokańskie dywany… Starannie dobrane dodatki z pewnością wniosą do domu egzotyczną atmosferę.

Nie warto jednak przesadzać - znacznie lepiej jest wybrać kilka dekoracyjnych elementów, a pozostałą część pomieszczenia dopasować do preferowanego stylu dobierając odpowiednie kolory i tekstury. Tropikalne zielenie przywiodą na myśl spacer po dżungli, pustynne odcienie beżu przywołają wspomnienia z afrykańskich wojaży, a orientalne czerwienie przeniosą na ulicę tętniących życiem azjatyckich miast.

Ekologia i zrównoważone projekty

Ekologia to coraz ważniejszy aspekt w aranżacji wnętrz. Osoby z dużą świadomością ekologiczną kładą coraz większy nacisk na dekorowanie domu w sposób zrównoważony. Coraz więcej osób stosuje materiały ekologiczne, zastępując plastiki i sztuczne materiały drewnem, bambusem, rattanem czy nawet lnem. Coraz częściej używa się też nietoksyczne farby co wpływa również pozytywnie na zdrowie. Wszystko po to, aby zminimalizować wytwarzane odpady, żyć w zdrowszym otoczeniu i wybierać bardziej ekologiczne rozwiązania. Do łask wraca także rękodzieło, plakaty z inspirującymi cytatami, samodzielne tworzenie dekoracji lub wybieranie tych tworzonych przez lokalnych rzemieślników.

Troska o środowisko objawia się także wyborem kolorów i tekstów inspirowanych naturą. Nie brakuje tu stonowanych i spokojnych odcieni zieleni, niebieskiego czy beżu. Naturalnym dodatkiem są też rośliny doniczkowe, które nie tylko wnoszą świeżość do wnętrza, ale także nadają mu przytulny charakter i wprowadzają relaksującą atmosferę. Wprowadzanie zieleni do mieszkań to trend, który jest z nami od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie uległo to zmianie.

Projektanci wnętrz promują również recykling, oświetlenie LED i energooszczędne urządzenia. Coraz popularniejsze stają się też innowacyjne rozwiązania. Woda deszczowa, na przykłąd, może być wykorzystywana do podlewania roślin, a systemy zielonych dachów poprawiają izolację termiczną.

Korzystanie z rozwiązań nowoczesnej technologii

Nowoczesna technologia ma ogromny wpływ nie tylko na dekorowanie, ale także na projektowanie mieszkań. Dzięki inteligentnym urządzeniom audio i wideo, oświetleniu czy systemach ogrzewania domownicy mogą łatwiej dostosowywać przestrzeń do swoich potrzeb. Opcja spersonalizowania ustawień pozwala każdemu domownikowi samodzielnie stworzyć profil oświetlenia, temperatury czy preferowanej muzyki w tle. Taki profil często można zmienić jednym przyciskiem, komendą głosową lub przez aplikację.

Nowoczesna technologia pozwala na jeszcze efektywniejsze projektowanie przestrzeni w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni. Coraz częstszym rozwiązaniem są wielofunkcyjne meble i dodatki, które można wykorzystywać na różne sposoby. Z drugiej strony duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo, a usługodawcy projektujący inteligentne alarmy, kamery czy czujniki dymu tworzą je w taki sposób, aby można je było wygodnie ukryć lub zintegrować w już dostępnym projekcie wnętrza.

Styl vintage i wyszukiwanie unikatowych perełek

Meble i dekoracje z przeszłości, szczególnie z lat 60., 70., i 80. XX wieku wracają do łask. Nie chodzi tu jednak o szczegółowe odwzorowanie wyglądu pomieszczeń, a o dodanie do nowoczesnych wnętrz unikatowych elementów z tamtej epoki, które nadadzą im indywidualności i charakteru. Mogą być to znalezione na strychu i później odrestaurowane krzesła, fotele, biurka czy szafy.

Meble i dekoracje vintage są często niepowtarzalne, unikatowe i mają własną historię. Mniejsze dodatki można z kolei znaleźć na aukcjach, giełdach czy na targach staroci. W mieszkaniach nawiązujących do stylu vintage pojawiają się starannie wybrane tkaniny, wazony, zegary, ceramika, a także lampy, lustra i obrazy. Takie unikatowe znaleziska, często są darzone sentymentem i mogą wzbogacić wnętrze o niepowtarzalne akcenty, których próżno szukać w sklepach meblowych i sieciówkach.

Podsumowanie: wybierz styl, który pasuje do Ciebie

Niezależnie od tego, czy bliżej Ci do ekologicznego podejściu do dekorowania wnętrz, chcesz zachować najpiękniejsze wspomnienia z wakacji w ulubionych miejscach w domu czy stawiasz na wygodę zapewnioną przez nowoczesne rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieszać różne style i stworzyć unikalną i spersonalizowaną przestrzeń.

Granicą jest tylko wyobraźnia i budżet, dlatego w polskich domach nie brakuje tak ciekawych rozwiązań, jak połączenie elementów minimalistycznych z boho lub rustykalnych i industrialnych akcentów. Inspiracji można szukać wszędzie, a Internet zdecydowanie ułatwia to zadanie.

Więcej Sklepy internetowe