Usługi online – nowa ziemia obiecana? Zarys świata firm usługowych online

Usługi online – nowa ziemia obiecana? Zarys świata firm usługowych online
Usługi

Świat zmienia się coraz szybciej i Internet ma w tym dużą, jeżeli nie największą, rolę. Świat wirtualny otacza nas każdego dnia. Nowe pokolenia wyrastają w sieci i jest ona dla nich tak naturalna jak oddychanie. Korzystamy z Internetu bezustannie w czasie wolnym, pomaga nam on w nauce, dzięki niemu nie zgubimy się w podróży, pozwala nam czytać niezliczone książki i publikacje, grać w gry, słuchać muzyki, nadać paczkę za granicę bez wychodzenia z domu, a nawet szukać miłości. Nic więc dziwnego, że jest też coraz ważniejszy w naszym życiu zawodowym. Internet wkraczał w nasze życie profesjonalne dużymi krokami już przed wybuchem pandemii covid-19, ale wydarzenie to dolało oliwy do ognia i dzisiaj szacuje się, że przyspieszyło digitalizację firm nawet o siedem lat. Zmienił się też sposób w jaki pracujemy, tak zwany „home office” stał się naturalną częścią pracy biurowej. Wiele firm nie zamierza już wracać do rozwiązań sprzed pandemii. Praca zdalna pozwala zaoszczędzić na przestrzeni biurowej i ma również pozytywny wpływ na środowisko, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że mniej osób musi dojeżdżać do pracy. Obecnie w Internecie możemy znaleźć wszelkiego rodzaju usługi poczynając od psychologa zwierzęcego, poprzez zdalne uczelnie, kończąc na doradztwie finansowym. Zobaczmy teraz jakie biznesy cieszą się największym popytem.

Jakie usługi biznesowe cieszą się największym popytem?

Marketing

był zasadniczo oparty na popycie i zaangażowaniu w optymalne wykorzystanie technologii i jednocześnie, w dużej mierze, opierał się na wymiarach fizycznych. Reklama i promocja były zawsze tak samo ważne jak docieranie do konsumenta za pośrednictwem kanałów fizycznych.

Dzisiaj konsumenci mają ogromne oczekiwania wobec świata cyfrowego, a potencjalny klient nie jest związany z określoną strefą geograficzną. Ludzie oczekują treści marketingowych, które są przydatne i mają związek z ich życiem. Dzisiaj rozwój związany z AI i technologią informacyjną pozwala na odkrywanie wieloaspektowych zachowań klientów oraz pomaga markom w nawiązywaniu trwałych relacji. Sztuczna inteligencja zmienia świat marketingu w powalający sposób. Według niedawnych badań przeprowadzonych przez IBM Institute for Business Value, 91 % marketerów w firmach, które osiągają lepsze wyniki niż ich konkurencja, uważa, że sztuczna inteligencja jest ważna dla przyszłości i rozwoju tychże firm.

Doradztwo księgowe i podatkowe

wkracza z zawrotną prędkością w świat Internetu. Już teraz ogromna ilość dużych i małych przedsiębiorców korzysta z tego typu usług online. Przewiduje się, że popyt na rachunkowości, przynajmniej do roku 2024, będzie rosnąć w tempie 11 procent, czyli szybciej niż w przeszłości. Firmy zawsze muszą śledzić swoje dochody i wydatki, a przy większych obrotach tylko wyszkoleni specjaliści są w stanie wykonać tę pracę z powodzeniem. Zapotrzebowanie na tego typu usługi z pewnością się nie zmniejszy, więc każdy, kto ma doświadczenie w księgowości i podatkach, powinien cieszyć się solidnym wyborem klientów w nadchodzących latach, ale przyszłość tego sektora jest z pewnością w Internecie.

To samo dotyczy doradztwa prawnego. Jest to możliwe, aby skutecznie wykonać niektóre prace prawne na własną rękę, takie jak sprawdzanie znaków towarowych lub uruchomienie małej firmy, ale do bardziej złożonych operacji i wszelkich poważnych zagwozdek prawnych, firma musi skonsultować się z prawnikiem. W sieci obecnie z łatwością można znaleźć całe mnóstwo firm udzielających porady prawne online zarówno za opłatą, jak i za darmo.

Szeroko pojęte doradztwo, to kategoria, która odnosi się do wielu różnych dziedzin i zawsze jest na nią duże zapotrzebowanie. Niektóre firmy potrzebują eksperta, który pomoże im odkryć brakujący element układanki, przeszkolić pracowników, aby byli bardziej efektywni, lub poszukują pomysłu na inwestycje. Doradztwo inwestycyjne w sieci skierowane jest, z resztą, nie tylko do firm, ale do każdego kto chce spróbować swych sił w tej dziedzinie. Właśnie dlatego, że jego zastosowania są tak szerokie, konsulting pozostaje poszukiwaną usługą profesjonalną w bardzo wielu dziedzinach.

Doradztwo medycznie

nie pozostaje w tyle. Już na dużo przed wybuchem pandemii Internet był pełen serwisów zapewniających dostęp do konsultacji medycznej. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że porada medyczna online może nie być na równi z poradą otrzymaną od lekarza, który może spotkać się z pacjentem osobiście. Nie jest to jednak powiedziane, gdyż często fizyczny kontakt nie jest w ogóle potrzebny. Pozostaje tylko kwestia wyboru odpowiedniego serwisu i tu, na szczęście, możemy liczyć na recenzje i opinie użytkowników. Podobnie jest, jeżeli chodzi o konsultacje psychologiczne. Możliwość korzystania z tego typu usługi w sieci niejednokrotnie ułatwia na wielu poziomach zasięgnięcie tego typu pomocy. Eliminujemy chociażby stres związany z faktyczną wizytą w gabinecie psychologa jaki i dostępność dobrego profesjonalisty. Dzięki konsultacjom online każdy może zasięgnąć pomocy, niezależnie od tego, gdzie się znajduje.

Kluczem do sprawnego funkcjonowania wszelkich usług online z punktu widzenia konsumenta jest pewna kontrola jakości. Jak jednak zweryfikować, która usługa jest najlepsza, skoro mamy do czynienia ze sztabami specjalistów od marketingu z AI na czele? Musimy pamiętać, że opinie i doświadczenia faktycznych klientów są tym czego szukamy. Dlatego zanim dokonamy ostatecznego wyboru warto sprawdzić recenzje firm usługowych.

Naturalnym skutkiem rozwoju wszelkich usług online jest zapotrzebowanie na projektowanie stron i aplikacji. Technologia informacyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin i jest duże zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników w tym sektorze. Niemal niemożliwe jest skuteczne dotarcie do odbiorców bez jakiejś strategii online. Projektowanie stron internetowych, aplikacji i rozwój stały się fundamentami dla każdej firmy. Właściciele firm są często skłonni zapłacić bardzo duże sumy pieniędzy, aby upewnić się, że wyglądają lepiej niż ich konkurencja i pozostają widoczni i dostępni dla publiczności w sieci.

Usługi pośrednictwa pracy

Strony internetowe z ofertami pracy służą jako nowoczesny odpowiednik drobnych ogłoszeń, gromadząc i wymieniając dostępne lokalne, i nie tylko, oferty pracy. Poszukiwanie pracy, dzięki usługom pośrednictwa online wyposażonym w miliony ofert i dodatkowe zasoby, takie jak coaching zawodowy, dopasowywanie CV i blogi pełne pomocnych wskazówek, stało się czymś zupełnie nowym. Korzystanie z witryny internetowej jest jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów aplikowania i wyszukiwania wolnych miejsc pracy. Oczywiście wciąż istnieją biura pośrednictwa pracy, ale powoli staja się one częścią przeszłości. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób szuka pracy i znajduje ją właśnie poprzez Internet. Zanim zaczniesz szukać pracy warto poczytać o tym jak dopasować CV, gdyż wbrew temu co może się nam wydawać, nie zawsze warto umieszczać w CV wszystko. Powinniśmy też zastanowić się, z których stron pośrednictwa pracy warto korzystać.

Tworzenie profili w tego typu serwisach bardzo często jest żmudne, wykańczające i przede wszystkim czasochłonne. Nie ma sensu marnować cennego czasu na kreowanie profili, które prawdopodobnie niczego dobrego nam nie przyniosą. Jak w każdej dziedzinie, powinnyśmy umieć dokonać pewnej selekcji. W sieci znajdziemy wiele przewodników, które krok po kroku poprowadzą nas przez wirtualny świat rynku pracy i pomogą w optymalizacji działań, które musimy wykonać, aby znaleźć pracę, której szukamy.

Z drugiej strony, z punktu widzenia zatrudniającego, wybór odpowiedniej platformy jest równie ważny. Korzystając z odpowiednich usług pośrednictwa pracy możemy efektywniej poszukiwać pracowników, na których nam zależy. Ponadto pozwala to na zaoszczędzenie czasu, gdyż pierwsza selekcja dokonywana jest automatycznie.

Rozwiązania softwarowe

Świat biznesu stale się zmienia i rozwija wraz z technologią, firmy muszą być świadome tych zmian i włączać się w nie, aby nie pozostać w tyle. Wykorzystanie wszelkiego rodzaju oprogramowań do poprawy usług, zadań i procesów, jak również zarządzania danymi w firmach, nie jest już niczym nowym, a wręcz przeciwnie, jest koniecznością. Rozwiązania softwarowe służą do różnych celów, w zależności od potrzeb danej firmy, często zalecane są oprogramowania stworzone na zamówienie, jednak nie jest to jedyna opcja. Istnieją pakiety oprogramowania, które można łatwo dostosować do potrzeb danej firmy.

Rozwiązanie softwarowe jest to program, który będzie wykonywać wszystkie czasochłonne zadania i pozwoli na znaczne zautomatyzowanie wielu zadań, i w związku z tym, na poprawienie efektywności.

Stworzenie tego typu oprogramowania na zamówienie jest całym procesem projektowania aplikacji, które spełniają specyficzne potrzeby jednostki lub firmy. Każda firma, niezależnie jak duża, z pewnością skorzysta na wyborze oprogramowanie, które spełnienia jej specyficzne wymagania biznesowe i usprawni pracę. Nie jest to jednak konieczne. Jak wcześniej wspomnieliśmy istnieją gotowe dostosowywalne rozwiązania softwarowe, które są nieco bardziej ekonomiczne.

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć jest bezpieczeństwo. Kiedy oprogramowanie jest tworzone na zamówienie zewnętrzne zagrożenia hackerskie są zmniejszone. Korzystając z niestandardowych rozwiązań softwarowych, można chronić wszystkie dane związane z działalnością. Teoretycznie zwiększamy więc bezpieczeństwo naszego biznesu, gdyż oprogramowanie oferowane przez niestandardową aplikację jest nieporównywalne z jakimkolwiek innym komercyjnym oprogramowaniem i nikt poza twoją firmą nie ma do niego dostępu.

Wolny strzelec

Ilość pracy dla freelancera wzrosła ogromnie w ciągu ostatniej dekady i przewiduje się, że będzie dalej rosła w nadchodzących latach. Najprawdopodobniej do roku 2030 freelancerzy będą stanowić aż 80% całej siły roboczej na świecie. Wcześniej uważana za coś pobocznego, rodzaj dodatkowego zarobku, dzisiaj praca freelancera stała się główną opcją zatrudnienia.

Jednym z powodów tak przytłaczającego rozwoju tej dziedziny pracy jest przekonanie, że konwencjonalna praca biurowa od 9 do 17 staje się przestarzała w tym wysoce połączonym i zglobalizowanym świecie. Innym powodem tego globalnego wzrostu jest rozwój i rosnące wyrafinowanie platform freelancerskich.

Wolny zawód jest czymś o czym wiele osób marzy. W połączniu z coraz szerszymi możliwościami pracy w sposób zdalny wolni strzelcy mogą pozwolić sobie na pracę z prawie każdego miejsca na Ziemi, pod warunkiem, że będą mieli dostęp do Internetu. Copywriter, czy chociażby tłumacz może wykonywać swoją pracę podróżując po świecie. Blogger może dokonywać edycji zdjęć jadąc, na przykład, pociągiem, czy lecąc samolotem. Szersze możliwości wyboru mogą być też niezwykle inspirujące i motywujące dla kogoś, kto zajmuje się kreatywnym pisaniem. Zawód wolnego strzelca daje coraz więcej możliwości, ale i wiąże się z pewnym ryzykiem i brakiem tradycyjnej stabilności dając w zamian wolność wyboru co do tego jak, gdzie i kiedy pracować.

Świat usług i pracy online jest niezwykle bogaty, nieustannie się urozmaica i wzbogaca stwarzając wciąż to nowe możliwości i inspirując. Wydarzenia, których byliśmy świadkami w tym ostatnim ferlanym roku, zmieniły nasz świat nie do poznania i są to zmiany, które pozostaną z nami na zawsze. Byliśmy świadkami ogromnych zmian w sferze nauczania, zdrowia, rynku pracy i przede wszystkim w sferze Internetu. Z jednej strony jeszcze bardziej się uzależniliśmy od życia online, z drugiej strony to właśnie świat online nasz wyzwolił i pozwolił nam przetrwać. Świat usług online przeniósł się co najmniej o kilka lat w przyszłość i nabrał tempa pozwalając nam wyobrazić sobie co niesie przyszłość w tym wymiarze. Z całą pewnością nic tego rozwoju już nie powstrzyma, dlatego warto śledzić to co się dzieje w sieci.

Więcej Usługi