Online vs Offline: Top 5 do odwiedzenia w Polsce 

Online vs Offline: Top 5 do odwiedzenia w Polsce 
Usługi

Gdzie Polacy robią najwięcej zakupów? W całym kraju znajdują się niesamowite galerie handlowe, ale rokrocznie coraz więcej osób robi zakupy w sieci. Sklepy internetowe w niektórych kategoriach produktowych zbliżają się do sklepów offline.

Produkty, które klienci najchętniej kupują w sieci to odzież, co nie zaskakuje, biorąc pod uwagę, jak wiele dużych serwisów odzieżowych działa w Polsce i Europie. Książki, muzyka i gry są drugimi najchętniej kupowanymi towarami, co przy tak dużej liczbie serwisów streamingowych, dostawców i sklepów również nie jest zaskoczeniem.

Elektronika użytkowa, obuwie oraz sprzęt AGD to także artykuły, które klienci w Europie Środkowej i Polsce chętnie kupują online. Ubrania z wynikiem ponad 40% są bliskie zdobycia przewagi nad sklepami offline.

Top 5 sklepów internetowych w Polsce

Dlaczego Polacy uwielbiają robić zakupy online? Sklepy internetowe mają wiele zalet. Przykładowo można w nich płacić na wiele sposobów, w tym także za pomocą szybkich pożyczek czy płatności ratalnych.

Przyjrzyjmy się więc najlepiej zarabiającym firmom e-commerce w Polsce, które są również najczęściej odwiedzane.

Euro.com.pl w 2020 roku odnotował łączne przychody na poziomie 300 mln USD i prawie wszystkie zyski pochodzą z Polski. Popularny serwis z elektroniką i multimediami sprzedaje smartfony, telewizory, jak również małe i duże AGD. Na razie wciąż góruje nad Amazonem i innymi sprzedawcami internetowymi.

Mediaexpert.pl pod względem asortymentu jest podobny do euro.com. Elektronika, smartfony, meble i sprzęt AGD sprzedawane są głównie w Polsce. Sprzedaż Mediaexpert jest zbliżona do wyników Euro.com.pl i wynosi 287,5 mln USD.

Topowym sklepem odzieżowym w kraju jest Bonprix.pl. Przyjazna dla użytkownika witryna skupia się na ubraniach dla kobiet, które dominują na pierwszej stronie. Znajdują się tam również kategorie mężczyzna, dziecko i dom. Bonprix.pl w 2020 roku zarobił łącznie 265,8 mln USD, a sklep internetowy uruchomiony w 1997 roku zdominował rynek odzieżowy w Polsce.

Zalando.pl jest jednym z najbardziej znaczących europejskich graczy w sprzedaży mody. Jego polski oddział wygenerował w 2020 roku sprzedaż netto na poziomie 245 milionów USD. Oprócz ogromnej oferty odzieżowej, na Zalando można kupić akcesoria, takie jak zegarki, biżuteria, portfele, torby, okulary przeciwsłoneczne i wiele innych przedmiotów. Zara.com ma nieco lepsze miejsce w rankingu oraz przychody, ale nie posiada siedziby w Polsce.

Obok Zalando znajduje się Ikea.com, ale my pominiemy szwedzkiego producenta mebli i przejdziemy do Doz.pl. Jest to sklep z artykułami do pielęgnacji ciała, kosmetykami i żywnością, będący zarazem jednym z najpopularniejszych sklepów internetowych. Polacy mogą znaleźć tu produkty farmaceutyczne, witaminy, sprzęt medyczny, produkty do higieny intymnej oraz artykuły dla mam i niemowląt.

I choć Polacy kochają sklepy internetowe, to w Polsce nie brakuje także miejsc, w których można zrobić zakupy fizycznie.

Top 5 miejsc na zakupy w Polsce

Arkadia w Warszawie jest największym centrum handlowym w tej części Europy. Imponująca galeria liczy ponad 228 000 m2 i posiada ponad 200 sklepów, 30 restauracji i kawiarni. Na jej terenie znajdują się również centrum medyczne i siłownia fitness.

Złote Tarasy to mniejsze, ale wciąż dość znaczące centrum handlowe zlokalizowane w stolicy Polski. Na 66 tysiącach m2 pięknie zaprojektowanej galerii znajduje się łącznie 200 obiektów - sklepów, restauracji i kawiarni. Unikalna konstrukcja dachu w formie zastygłej fali i pochylony sufit skrywają liczne markowe sklepy.

Galeria Krakowska ma podobną wielkość, ale mieści jeszcze więcej sklepów. Na trzech kondygnacjach z trzema placami, centrum handlowe posiada rozległy parking oraz ponad 270 punktów - sklepów, kawiarni i restauracji. Zamiast budowania nowego, betonowego centrum handlowe na obrzeżach Krakowa, Galeria została wkomponowana w miasto. Krakowska znajduje się w pobliżu głównego dworca kolejowego miasta.

Manufaktura w Łodzi mieści się w starej fabryce i może pochwalić się niesamowitym industrialnym designem z nowoczesnymi udogodnieniami. W dwupiętrowym centrum handlowym znajduje się ponad 250 sklepów z kategorii niskiej i średniej. Oprócz gigantycznych supermarketów i punktów detalicznych, w Manufakturze znajduje się kino z 16 salami, centrum badawcze, hala do jazdy na rolkach, skate park i kręgielnia. Jeśli lubisz kulturę, na terenie Manufaktury znajduje się także kilka muzeów, w tym Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki Współczesnej MS2 i Muzeum Miasta Łodzi.

Wroclavia to centrum handlowe znajdujące się we Wrocławiu. Jest to nowoczesny, trzypiętrowy budynek, w którym na dwóch pierwszych piętrach znajduje się 150 sklepów, a na trzecim piętrze 11 restauracji i dziewięć fast foodów. Dodatkowym udogodnieniem znajdującym się na ostatnim piętrze jest punkt widokowy z drzewami i placem zabaw dla dzieci. Wewnątrz centrum handlowego znajduje się kino Cinema City z 20 salami - w tym IMAX, 4DX i kilka sal dla VIP-ów. Na terenie Wroclavii znajduje się również obszerny klub fitness.

Bardziej tradycyjne podejście do zakupów

Jeśli szukasz bardziej tradycyjnych lokalnych produktów, możesz odwiedzić Piątą Aleję Bursztynu w Gdańsku. Na Bursztynowym Rynku dominują uliczne stragany, galerie sztuki i małe sklepiki z biżuterią. Dobrym pomysłem mogą okazać się także krakowskie Sukiennice, które były pierwszym centrum handlowym w Polsce. Ponadto na krakowskim Rynku Głównym znajdują się liczne butiki i sklepy z pamiątkami. Stary Browar z kolei jest popularnym celem podróży dla osób odwiedzających Poznań. Usytuowany w XIX-wiecznym budynku po starym browarze, posiada liczne sklepy, kawiarnie i centra sztuki.

Lokalne rzemiosło i sery w Zakopanem oferują drewniane pudełka, zestawy szachowe i inne ręcznie robione produkty. Można tu również kupić doskonałe lokalne sery, a zimą wybrać się na zawody w skokach narciarskich.

Możesz także odwiedzić dzielnicę handlową Antique w Gdańsku, Rynek Główny we Wrocławiu i wiele innych miejsc. A jeśli nie, zawsze możesz skorzystać z oferty sklepów internetowych.

Więcej Usługi