Czym jest VPN i dlaczego staje się aż tak popularny

Czym jest VPN i dlaczego staje się aż tak popularny
Usługi

Gdyby ktoś chciał wybrać najważniejszy wynalazek XXI wieku, to z pewnością po chwili odszedłby do wniosku, że chodzi o Internet. Początkowo był uważany jako kolejne medium do wyszukiwania informacji i wygodnego kontaktu z innymi użytkownikami sieci. Z czasem jednak Internet zaczął ewoluować, stając się kluczowym czynnikiem do wygodnego funkcjonowania dla większości ludzi, którzy mają do niego swobodny dostęp. Mówi się, że sieć rządzi się swoimi prawami i jeszcze nikomu nie udało się jej ujarzmić. Jak zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo i anonimowość? Hitem ostatnich lat jest tani VPN, zapewniający proste narzędzie, które skutecznie zadba o wszelkie kwestie związane z ochroną danych i anonimowością w sieci.

Najcenniejszą walutą Internetu jest informacja. Różne usługi sieciowe i strony internetowe robią, co mogą, żeby zgromadzić jak najwięcej danych o swoich użytkownikach, które później mogą przetwarzać lub odsprzedawać największym gigantom branży w celu optymalizacji ich usług. Większość użytkowników Internetu nie zdaje sobie sprawy z tego, na jak szeroką skalę zakrojony jest ten proceder. Oczywiście po wejściu na każdą stronę internetową wyświetla się regulamin i polityka przydatności, ale gdyby ktoś chciał to wszystko przeczytać, to po prostu nie miałby czasu na nic innego. VPN z łatwością poradzi sobie z tym problemem i nikt nie otrzyma danych, na które użytkownik bezpośrednio nie wyraził zgody.

Jak działa VPN?

Zasada działania usług VPN jest bardzo prosta. Użytkownik pobiera niewielki program na swoje urządzenie (komputer/telefon/tablet itd.) i uruchamia go. Po zalogowaniu do programu wybiera jeden z setek, a nawet tysięcy rozsianych po całym świecie serwerów. Punkty dokładnie informują, o który kraj chodzi i jakie jest opóźnienie ze względu na odległość geograficzną (najlepiej wybierać europejskie serwery). Po połączeniu się przykładowo z serwerem znajdującym w Wielkiej Brytanii, wszystko, co będzie się robiło w sieci, zostanie zamienione na polecenia przesyłane na wybrany serwer. Dopiero z Wielkiej Brytanii będzie się otwierała wybrana strona i serwer prześle rezultat na urządzenie użytkownika.

Skutkiem tego jest to, że serwer przejmuje na siebie wszystkie połączenia z zewnętrznymi serwerami. Na stronie docelowej nie wyświetla się numer IP użytkownika, a adres serwera to IP z Wielkiej Brytanii. To idealny sposób na osiągnięcie anonimowości. Dosłownie nikt nie może mieć wglądu w to, co robimy w Internecie. Jedynym miejscem, gdzie można by takie dane pozyskać, będą wybrane serwery VPN. Tutaj jednak należy zaznaczyć, że praktycznie każdy operator stosuje politykę niezachowywania logów użytkowników – czyli regularnie kasuje wszystkie dane na temat przeglądania Internetu przez ich użytkowników. W końcu anonimowość jest najważniejsza.

Ogromne możliwości, jakie daje VPN

Powyższy opis, jak działa VPN, przedstawił standardowy sposób użycia i możliwości narzędzi tego typu. Jednak z czasem użytkownicy zaczęli zauważać, że przekierowanie IP na zewnętrzne serwery otwiera przed nimi ogromne możliwości. Tani VPN, który wymaga abonamentu miesięcznego wynoszącego nawet około 10 zł na miesiąc, zapewnia dosłowne odblokowanie wszelkich treści udostępnianych w Internecie. Oto najciekawsze możliwości użycia VPN:

• Ominięcie blokad regionalnych

Szczególnie istotna kwestia dla osób, które dużo podróżują lub korzystają z zagranicznych serwisów internetowych, które nie są dostępne w Polsce. Zasada jest bardzo prosta. Wyjeżdżając za granicę do kraju, gdzie popularny polski serwis będzie zablokowany, wystarczy połączyć się z serwerem z Polski i wszystko będzie funkcjonowało normalnie. To działa w dwie strony i w ten sam sposób można odblokować wszystkie strony zagraniczne, które z jakichś przyczyn nie działają w Polsce.

• Odblokowanie telewizji zagranicznej i usług VOD

Największe wydarzenia sportowe w Polsce można oglądać za pośrednictwem darmowego serwisu TVP Stream. Z oczywistych względów dostęp został ograniczony do osób z Polski. Dlatego, jeśli ktoś wyjedzie z kraju i będzie chciał obejrzeć takie wydarzenie, to zobaczy informację o blokadzie. Kolejną sprawą są usługi VOD. Gdyby ktoś chciał obejrzeć amerykańskiego Netflixa, czy Disney+, to normalnie otrzyma informację, że nie znajduje się w odpowiedniej jurysdykcji. Wtedy wystarczy po prostu przełączyć serwer na amerykański i wszystko będzie działać normalnie.

• Zabezpieczenie przed włamaniem na urządzenie przez osoby trzecie

VPN okazał się idealnym przeciwdziałaniem dla osób próbujących włamać się na dane urządzenie. Osoba, która spróbuje to zrobić, najpierw będzie musiała poradzić sobie z zaawansowanymi narzędziami ochrony na serwerach VPN, co wcale nie będzie łatwym zadaniem.

Korzystając z VPN, na każdym kroku odkrywa się kolejne zalety tego prostego, ale jakże rewolucyjnego rozwiązania.

Tani VPN, a może darmowy?

W sieci można znaleźć także darmowe usługi VPN, ale jak to w takich przypadkach bywa, nie należy spodziewać się po nich niczego nadzwyczajnego. Darmowe serwery mają ogromne opóźnienia, które ledwie pozwalają przeglądać strony internetowe, a co dopiero wyświetlać pliki wideo. Dodatkowo nie dają swobody wyboru serwerów. Dlatego warto poważnie się zastanowić, czy nie lepiej dołożyć te kilka złotych i cieszyć się z wysokiej klasy usługi, która nie ma żadnych ograniczeń.

Więcej Usługi