Branża i serwis samochodowy w Polsce w dobie XXI wieku

Branża i serwis samochodowy w Polsce w dobie XXI wieku
Usługi

Branża motoryzacyjna ma charakter innowacyjny, co nie powinno nikogo dziwić. Samochód to maszyna, która całkowicie zmieniła wiele dziedzin przemysłu w historii. Dziś można śmiało powiedzieć, że przemysł samochodowy nie jest tym zaskoczony, ale nadal poświęca się rozwojowi technologii, która świadczy usługi dla osób fizycznych i konsumenci korporacyjni.

Dla współczesnych użytkowników pojazdów zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa jazdy to zdecydowanie za mało. Dziś oczekuje się, że podczas jazdy kierowca zawsze będzie znał warunki eksploatacji samochodu (monitorowanie pracy silnika, ciśnienie w oponach, zużycie paliwa, zasięg jazdy) oraz to, co dzieje się na zewnątrz (informacje o ruchu drogowym, warunkach pogodowych, najlepiej trasa). Ponadto informacja, która dociera do kierowcy zwykle nie jest już zwykłą wartością odczytaną z licznika, ale wynikiem pracy określonego algorytmu przetwarzania danych. Dodatkowo w dobie łatwego dostępu do internetu samochód to już nie tylko element gospodarstwa domowego, który posiadamy na stałe - kupno samochodu często odchodzi w zapomnienie. Teraz za pomocą telefonu w sposób wygodny i błyskawiczny możemy wypożyczyć samochód stojący pod blokiem i wykorzystać do swoich potrzeb parkując i zostawiając go na bezpiecznym parkingu. Długoterminowy wynajem, lub leasing samochodu to również bardzo popularna kategoria produktów w Polsce - łatwo dostępna, wymagająca coraz to mniej formalności.

Carsharing, jak działa i wygląda w naszym kraju

Polska to kraj, który właśnie rozwinął współdzielenie transportu. Jest to usługa udostępniania i wynajmowania pojazdów publicznych w krótkim okresie czasu. Często są to samochody elektryczne. Szybko stał się popularny w branży rowerowej i obecnie szybko rozszerza się na samochody. Fakty dowiodły, że nie jesteśmy gorsi od innych europejskich stolic. W chwili obecnej nastąpiły poważne zmiany w myśleniu Polaków w dziedzinie prowadzenia pojazdów. Przez kilka lat spadek w branży moto, oraz zakup wymarzonego auta przez starsze pokolenia wywołało na nas głębokie wrażenie. Nie chcemy tylko używać samochodu - chcemy go posiadać. Jednak dynamiczny rozwój ostatnich dziesięciu lat przyniósł ogromne zmiany. Znamy rzeczywisty koszt użytkowania samochodów i coraz chętniej rezygnujemy z własności. Pokazuje, że najem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny nie tylko dla firm.

Aktualnie firmy skupiają się na udostępnianiu samochodów swoim użytkownikom. Wypożyczanie pojazdu stało się proste. Można to zrobić nawet na kilka minut. Samo dzielenie się samochodem z innymi staje się coraz popularniejsze. W Europie pojawiło się bardzo dużo rozwiązań, pozwalających na współdzielenie rowerów, aut lub skuterów. Dzięki temu rozwiązaniu używane samochody znikają z ulic i przestrzeni miejsce, i nie zajmują już miejsc na parkingu. Kolejną korzyścią jest zdecydowane zmniejszenie korków oraz poprawienie jakości powietrza. Najbardziej rozbudowany system rowerów publicznych w Polsce, Veturilo, zapewnia gęstą sieć stacji w bardzo przystępnej cenie, która może pomieścić prawie 5000 rowerów. Na dziesięć tysięcy mieszkańców jest aż 28 rowerów rowerów. Można go łatwo wypożyczyć. Średnia cena to 1 zł za godzinę. Jedynie na świecie rowerowe stolice Wiedeń i Amsterdam są lepsze. Cena usług na tym obszarze w Dublinie i Brukseli jest dwukrotnie wyższa niż w tym ostatnim. Natomiast w Berlinie cena 1-godziny wypożyczenia samochodu osobowego wynosi 10 zł.

Jeśli chodzi o rowery współdzielone, wypadliśmy dobrze i zajęliśmy czwarte miejsce, podczas gdy w Warszawie rowery wspólne uplasowały się na siódmym miejscu. W tym mieście jest tylko 5 samochodów. Dla porównania ceny w 10 krajach w Kopenhadze i 19 w Paryżu są również wyższe niż w Europie, a nie w Polsce. Średnia to 66,30 zł / h. Cena nie jest droższa niż w Wiedniu, Kopenhadze czy Brukseli i jest dwa razy droższa niż w Paryżu. Pod względem ceny absolutnym rekordzistą jest Bratysława, cena auta to 6,20 zł / godz., Ale rozwój car sharingu jest tam bardzo słaby - 1 na 10 000 aut. Mieszkańcy. Wręcz przeciwnie, motocykle w Warszawie nie są złe. Chociaż dziesięć tysięcy. Mieszkańcy mogą korzystać tylko z 0,4 hulajnogi przy średnim koszcie 41,50 zł / h, co stawia naszą stolicę na szóstym miejscu wśród 9 miast z takim systemem. Wyższy niż Amsterdam, Wiedeń czy Bruksela.

Wśród popularnych firm carsharingowych w Polsce można wymienić:


  • MiiMove
  • Innogy GO!
  • 4mobility
  • EasyShare
  • Traficar
  • Panek
  • Vozilla
  • PGE Mobility

Bardziej znane rozwiązanie, czyli wypożyczanie samochodów

W porównaniu z tradycyjnym leasingiem, czy wspólne korzystanie z samochodu jest lepszym rozwiązaniem? Jeśli nasz samochód odwiedził właśnie warsztat samochodowy, a my musimy przejechać kilka kilometrów, a na ulicy są wolne samochody, to car sharing będzie idealny. Jeśli jednak potrzebujemy samochodów do określonego segmentu rynku na kilka godzin lub dłużej, warto sprawdzić, czy wypożyczalnia samochodów da nam więcej i tańszych produktów. W wypożyczalni klienci mogą wybrać samochody na dowolnym poziomie. Może to być samochód miejski, kompaktowy kombi, elegancki luksusowy samochód, van, a nawet SUV lub dostawczy. Nie można zaprzeczyć, że nie możemy oczekiwać tak szerokiego wachlarza opcji wspólnego korzystania z samochodu. Wybierając samochód z wypożyczalni, z góry będziemy wiedzieć, ile zapłacimy za wypożyczenie samochodu, w razie potrzeby możemy wybrać pełne ubezpieczenie bez dodatkowych kosztów. Dla porównania w car sharingu, jeśli samochód jest użytkowany w sposób zgodny z regulaminem, możemy naliczyć opłatę do 1000 zł za uszkodzenie. Nie oznacza to, że firmy leasingowe mają same zalety. Oczywiście w porównaniu z car sharingiem, niektóre z niedogodności to konieczność wcześniejszej rezerwacji auta lub wpłacenia zadatku. Często klient decyduje się również na odebranie samochodu bezpośrednio w wypożyczalni, czyli udanie się na parking. Sam czynsz dobowy może być niski (np. Cena Emotis to 91 zł), ale klient sam musi pamiętać o zatankowaniu auta podczas podróży.

Nie wiesz czy kupić samochód? Może wybierzesz abonament?

W ostatnim czasie na polskim rynku serwisowym pojawiły się również samochody na abonament, lub wynajem samochodów. Choć niewiele firm oferuje tę formę finansowania, jej popularność rośnie. Skierowany jest głównie do klientów indywidualnych i może korzystać z pojazdu w nieskończoność, bez płacenia za zakup samochodu, można zapłacić z góry stałą kwotę i miesięcznie. Coraz szybsze tempo życia młodych konsumentów i tendencja do unikania długoterminowych zobowiązań wpłynie na popularność zamawiania samochodów. Wygoda, cena i krótkoterminowe kontrakty to najczęstsze odpowiedzi na wybór tego produktu. Zarezerwowany samochód jest zwykle wybierany jako drugi samochód w rodzinie, na przykład do samochodu żony, na zakupy lub do zabrania dzieci do szkoły.

Ile kosztuje wykupienie abonamentu na samochód? W zależności od naszych możliwości finansowych możemy wybrać samochód z miesięcznymi ratami nieprzekraczającymi 500 zł, taki jak Toyota Aygo dostarczona przez firmę Qarson. Dodatkowo musimy dokonać opłatę na start. Uzależniona ona jest od klasy i wielkości auta (przykład: dla dla jednej z Toyot może osiągnąć nawet 999 zł). W ramach tej opłaty kierowca otrzyma bezpłatne przeglądy serwisowe i gwarancyjne oraz pakiet 10 000km, rejestrację pojazdu i komplet nowych opon. Małe samochody są naturalnym wyborem na drugi samochód w rodzinie. Jednocześnie osoby, które codziennie muszą jeździć dużymi samochodami i poniżej 1000 złotych miesięcznie, mogą wybrać Nissana Qashqai, Volkswagena Golfa czy Hyundaia i30. Dla rodzin wielodzietnych możemy wybrać 7-miejscowego VAN: Renault Grand Scenic lub rodzinny SUV Peugeot 3008, który kosztuje niecałe 1500 złotych miesięcznie. Przed zdecydowaniem się na taką usługę warto wcześniej poznać opinie na temat wynajmu samochodów.

Coraz częściej kupujemy samochód przez… Internet!

Każdy z nas, jak nie większość zna ten scenariusz. Idziemy do salonu, oglądamy modele samochódów jakie nas interesują, decydujemy się i zamawiamy. Wszystko to się teraz zmienia, a większość wyborów i zamówień można zrealizować online. Ten trudny okres skłonił wielu ludzi do refleksji i zmiany tego, co musi się wydarzyć w pewnych dziedzinach życia. Jedną z takich branż jest właśnie rynek samochodowy w Polsce. Nie ma co ukrywać, że branża motoryzacyjna obecnie odnotowuje wielkie straty. Produkcja samochodów faktycznie się zatrzymała, więc miesięczna sprzedaż spada. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Sama w styczniu i lutym br. Rejestracja wyniosła 13,2%. Liczba pojazdów jest mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Marzec się pogarsza. Spadek wyniósł prawie 41%, a pierwszy dzień kwietnia wskazał na ponad 65%. Ta kwestia dotyczy nie tylko Polski. Didi faktycznie nagrywa to na całym świecie. Jednak zatrzymanie produkcji nie oznacza całkowitego zatrzymania sprzedaży. Na magazynach stale czekają samochody. Te, które się nie sprzedały. Dlatego dealer może w dowolnym momencie wykonać swoją pracę. W pewnym sensie klienci mogą być w niekorzystnej sytuacji, ponieważ muszą ograniczyć swój wybór do dostępnych pojazdów lub cierpliwie czekać na wznowienie produkcji. Przez lata większość dealerów kontaktowała się „twarzą w twarz”. Teraz trzeba przenieść cały biznesplan, a sprzedawca musi dostosować się do nowych warunków pracy i przejść na inne formy kontaktu z klientami.

Coraz więcej firm zaczyna praktykować sprzedaż samochodów online. Dobrym przykładem jest Skoda, która taka działalność rozpoczęła w lutym 2019 roku. Dzięki specjalnej platformie klienci indywidualni mogą czerpać korzyści z najmu długoterminowego bez wpłacania zadatku oraz dopełniać procedury bez konieczności wielokrotnego odwiedzania hali wystawienniczej. Każdy klient B2B, który zamawia samochód Skoda online, może otrzymać lepsze warunki. Dlatego chociaż będziesz musiał poświęcić czas na zakup samochodu, możesz dopełnić wszelkich formalności bez wychodzenia z domu. Toyota to kolejny przykład.

Spotkała Cię usterka i potrzebujesz używane części samochodowe? Z pomocą przychodzi ponownie Internet

Chcesz zaoszczędzić na kosztach utrzymania samochodu? A może jesteś mechanikiem i szukasz dobrego dostawcy części samochodowych do swojego serwisu samochodowego? Bestseller elektroniki w branży motocyklowej charakteryzuje się szeroką gamą akcesoriów nowych i używanych, atrakcyjnymi cenami, możliwością konsultacji telefonicznej oraz tanim i szybkim transportem.

Warto na samym początku wskazać sklep z częściami iParts.pl, które są bardzo dobrze znane internautom. iParts.pl istnieje na rynku od 11 lat. Sklep oferuje ponad 2 miliony części do samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych i dostawczych oraz zapewnia bardzo wygodną wyszukiwarkę: według marki, modelu i typu części. Klienci doceniają obsługę handlową sklepu internetowego, ponieważ konsultantów sklepu można uzyskać telefonicznie 7 dni w tygodniu. Ważne są również liczne promocje.

Kolejnym sklepem wartym szczególnej uwagi dla motocyklistów jest Gmoto.pl który dostarcza ponad 90 000 części motocyklowych do 100 marek motocykli, w tym nowoczesnych i vintage. Klienci lubią dobór towaru w sklepie, fachową pomoc i szybką realizację zamówień. W swojej ofercie posiadają bezpłatną wysyłkę, darmowy zwrot (bez powodu) oraz wygodną płatność ratalną online przy zakupach towarów powyżej 350 zł. Na stronie sklepu klienci znajdą również dobrze przygotowane materiały poradnikowe, które są bardzo pomocne w przypadku nowych właścicieli motocykli. Materiałom tym towarzyszą zdjęcia i pliki wideo, co znacznie ułatwia zrozumienie kolejnych kroków i nie powinno sprawić większej trudności w wykonaniu naprawy samemu.

Na koniec warto również wskazać serwis Oponeo.pl, czyli sklep specjalizujący się w sprzedaży opon samochodowych, który jest już dobrze rozpoznawalny w Polsce, ale także w Europie. W ostatnich latach marka rozszerzyła swoją działalność na 13 krajów. Sklep oferuje opony różnych producentów i różnych marek pojazdów, a wszystkie swoje produkty wysyła bezpłatnie na terenie całej Polski. To kolejny powód do tego, aby części samochodowe kupować jednak online. W taki sposób można zaoszczędzić blisko 2,5 godziny czasu, który normalnie zostałby poświęcony na dojazd, wybór, oczekiwanie przy pasie, kasowanie produktów, pakowanie oraz powrót, który w godzinach popołudniowych często kończy się korkiem. W przypadku zakupów internetowych kilka wygodnych kliknięć wystarczy w zupełności do tego, aby po 24-48 godzinach cieszyć się otrzymanym produktem prosto pod nasze drzwi. Dodatkową korzyścią w przypadku Oponeo jest możliwość zamówienia opon prosto do serwisu,w którym będziemy je wymieniać.

Poza powyżej wymienionymi sklepami na rynku Polskim jest jeszcze więcej podmiotów motoryzacyjnych. Warto również wspomnieć o takich sklepach jak Norauto.pl, Hamulcesklep.pl, Strefakierowcy.pl, Ucando.pl, Rallyshop.pl, Dopasujbagaznik.pl. Każdy z tych sklepów również posiada bogatą i zróżnicowaną ofertę. Zaczynając od elementów wyposażenia wnętrza, dodatków, akcesoriów, kończąc na elementach karoserii, zawieszenia, układu oddechowego. Całość w formie wygodnego katalogu oraz precyzyjnych wyszukiwarek. Łatwe wyszukiwanie produktów po numerze seryjnym gwarantuje zmniejszone ryzyko zakupu złej, nie pasującej do naszego modelu samochodu. Nie ma nic gorszego niż rozczarowanie po powrocie do domu i uświadomienie sobie, że czeka nas kolejne kilka dni bez samochodu. Zamiast spokojnie go użytkować musimy ponownie wybrać się na wycieczkę do sklepu. W przypadku zakupów internetowych po prostu dokonujemy zwrotu - to proste!

Zanim zdecydujesz się na zakup części w sklepie internetowym sprawdź opinie!

Jeżeli w trakcie procesu zakupowego lub umawiania wizyty w serwisie coś szczególnie zwróci Twoją uwagę, to zawsze warto sprawdzić opinie serwisu samochodowego. Nie tylko te znajdujące się w mapach Google, ale również te w ogólnodostępnych serwisach internetowych. W ten sposób zanim dokonasz transakcji wyrobisz sobie opinię na temat konkretnego sklepu internetowego, lub serwisu. Pomoże to utwierdzić Cię w przekonaniu, że jesteś w dobrym miejscu. Czasem nawet wręcz przeciwnie, spowoduje zaniechanie zakupu co w perspektywie czasu będzie bardzo przydatne zarówno dla Ciebie jak i Twojego portfela.

Więcej Usługi