Zniżka na ubezpieczenie samochodu - jak uzyskać najwyższą?

Zniżka na ubezpieczenie samochodu - jak uzyskać najwyższą?
Ubezpieczenia

Ubezpieczenie samochodu to zazwyczaj spory wydatek, szczególnie dla młodych kierowców, którzy dopiero co uzyskali prawo jazdy i stoją przed zakupem swojego pierwszego samochodu. Ze względu na zmiany stawek rynkowych lub regulacyjnych firmy ubezpieczeniowe samochodów zwykle podnoszą składki, zamiast je obniżać. Gdzie znaleźć oszczędności? Jak uzyskać najwyższą zniżkę oraz jak obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu? Poniżej znajdziesz sporo informacji, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

Dodaj współwłaściciela

Dopisanie dzieci lub najbliższych członków rodziny do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela auta to sposób na „udzielenie” zniżek na przyszłe zabezpieczenie swojego samochodu. Osiemnastoletnia osoba za dwudziesto pięcio letniego Peugeota 206 zapłaci ponad 3900 zł, czyli kilkakrotnie więcej niż wartość pojazdu. Aby uniknąć tak dużego kosztu obowiązkowego ubezpieczenia OC, warto rozważyć dodanie kierowcy z wieloletnim doświadczeniem jako współwłaściciela pojazdu, który korzysta z największego rabatu w OC. Niestety potrzebne do tego jest sporo spraw formalnych. Najważniejsze to znalezienie osoby, którą wpiszemy do aktu darowizny i w ten sposób przekażemy pojazd. Umowa darowizny musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego, a także pokrewieństwo osoby, która otrzymuje część świadczeń z darowizny samochodu. Jeżeli odbiorca należy do I grupy podatkowej (małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo), będzie zwolniony z podatku od wzbogacenia, w przeciwnym razie 2% wartości darowizny pojazdu. Następnie wróć na zarejestrowany adres Działu Komunikacji. Do wykonania wszystkich procedur w ciągu jednego dnia potrzebny jest dowód osobisty lub paszport współwłaściciela, dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC, karta pojazdu (jeśli została wydana), umowa darowizny oraz poświadczenie własności pojazdu.

Można również wykorzystać luki w przepisach - jakie?
Inny sposób na znaczące obniżenie kosztów ubezpieczenia jest bardziej sprytny. Czasem można wykorzystać pewne uchybienia w przepisach. Kierowca, który kupuje krótkoterminową polisę obowiązującą dealera samochodów używanych może zyskać więcej. Unika podwyżek składek na ubezpieczenie OC, ponieważ podwyżka ta nie dotyczy dealerów. Dlatego wystarczy dopisać do swojej działalności gospodarczej odpowiedni numer. Wtedy okres obowiązywania polisy OC nie będzie krótszy niż trzydzieści dni. Ze względu na luźny nadzór czasami oszukują osoby i firmy, które nie mają w ten sposób nic wspólnego ze sprzedażą samochodów. Jednak wykorzystywanie luk prawnych jest bardzo niebezpieczną metodą, a po ich naprawieniu może mieć konsekwencje prawne.

Jazda bez stłuczek i kolizji - dobry kierowca ma taniej!
Uzyskanie wysokiego rabatu bez roszczeń wymaga czasu, ale oszczędności mogą sięgać nawet 70% jeżeli jeździmy bezwypadkowo. Niestety, zniżki wymagają lat bezszkodowej jazdy, aby zachować skuteczność. I odwrotnie, wystarczy niewielka kolizja, aby firmy ubezpieczeniowe mogły zwiększyć nasze składki. Bez względu na powagę wypadku i wysokość wypłaconego odszkodowania, wartość ubezpieczenia może wzrosnąć nawet o 130% w ciągu kilku lat po awarii. Pamiętajmy, że nie każda firma ubezpieczeniowa, oferuje równe rabat. Mowa o bezwypadkowej historii i tak samo wysoką dopłatę za wyrządzone szkody.

Porównanie ofert online - sprawdzamy zniżki na ubezpieczenie
Jak wspomnieliśmy powyżej, cena ubezpieczenia samochodu dla poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych może się znacznie różnić. Dlatego pamiętajmy, aby sprawdzać aktualne oferty firm ubezpieczeniowych. Z tego powodu w pierwszej kolejności zalecamy porównanie cen OC i AC online. Jest to szybka metoda, dzięki której większość ofert możemy zobaczyć bez wychodzenia z domu, z której możemy wybrać ofertę, która najbardziej nam odpowiada i spełnia nasze wymagania. Warto pamiętać, że przy obliczaniu składki ubezpieczeniowej należy brać pod uwagę nie tylko parametry techniczne czy nieniszczące prowadzenie ubezpieczonego pojazdu, ale także wiek, zawód i miejsce zamieszkania ubezpieczonego.

Jak zdobyć maksymalne zniżki OC?
Aby móc cieszyć się wysokim rabatem OC, musisz najpierw bezpiecznie jeździć. Rok jazdy z odliczeniem zazwyczaj daje nam 10% rabatu, więc po 6 latach możemy cieszyć się 60% rabatem przy wykupieniu OC niektórych firm. Polskie prawo nie reguluje jednak systemu naliczania dyskonta, dlatego każdy zakład ubezpieczeń ma zazwyczaj własną metodę naliczania. Dlatego zgodnie z wyceną firmy ubezpieczeniowej pełny rabat w wysokości 58% można uzyskać po jeździe bez uszkodzeń przez minimum 3 lata lub dopiero po 8 lub 10 latach. Podobnie istnieją różnice w przypadku utraty zniżek w wyniku wypadku drogowego. W większości przypadków firmy ubezpieczeniowe oferują 11% rabatu na każde roszczenie, ale są też rabaty do 32%. Jeśli chodzi o czas otrzymania rabatu, to również zależy od wyceny danego ubezpieczyciela. Niektórym firmom przysługuje zniżka na ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone 7, a nawet 10 lat temu. Warto o tym pamiętać w trakcie zbierania wycen od popularnych firm ubezpieczeniowych.

Gdzie znajdę informacje o swoich zniżkach OC?
Obecnie wszystkie informacje o historii ubezpieczenia każdego kierowcy, w tym o liczbie wyrządzonych szkód, są przekazywane przez towarzystwo ubezpieczeniowe do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Zanim weszła w życie nowelizacja bezwzględnie obowiązującego prawa ubezpieczeniowego, najczęściej stosowaną metodą weryfikacji danych była prezentacja klienta ZOPUK, czyli zaświadczenia z procesu ubezpieczenia komunikacyjnego. Wszystko zmieniło się 11 lutego 2012 roku, kiedy UFG udostępnił dla towarzystw ubezpieczeniowych platformę do sprawdzania historii ubezpieczenia klienta. Każda firma udziela informacji o ubezpieczonym samochodzie i ewentualnych szkodach do ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego. Dlatego wszystkie firmy ubezpieczeniowe mogą zobaczyć Twoją historię ubezpieczenia. Dzięki systemowi UFG oszukanie towarzystwa ubezpieczeniowego co do kwoty rabatu jest prawie niemożliwe, ponieważ wszystko zostanie dokładnie zweryfikowane. Dzięki temu wszystko odbywa się zgodnie z prawem i w tej przestrzeni nie możemy mówić o próbach wyłudzenia dodatkowego rabatu.

Więcej Ubezpieczenia