Rozwój sklepów internetowych w Polsce - fenomen e-commerce

Rozwój sklepów internetowych w Polsce - fenomen e-commerce
Sklepy internetowe

Początki handlu internetowego na świecie sięgają późnych lat siedemdziesiątych XX wieku. Mało kto wie, że do początku lat 90 komercyjne wykorzystanie Internetu było zakazane w Stanach Zjednoczonych, co dziś trudno sobie wyobrazić. Zniesienie doprowadziło do szybkiego wzrostu zakupów online. W Polsce branża e-commerce zaczęła działać w latach 90. Poniżej poznasz odrobinę historii oraz porad i wskazówek odnośnie zakupów internetowych.

Początek e-commerce w Polsce

Wbrew powszechnemu przekonaniu handel elektroniczny to nie tylko zakupy przez Internet, ale także za pośrednictwem telewizji, telefonu i faksu. Jeszcze 20 lat temu bardzo popularne były katalogi, które można było wrzucać do skrzynek pocztowych i zamówienia składać przez telefon. Produkty były również prezentowane w telewizji, gdzie klienci byli zachęcani do kupowania ich wyłącznie przez telefon (popularne u nas Telezakupy Mango). W połowie lat 90-tych w Polsce pojawiły się sklepy internetowe. Pierwszy poważny sklep został uruchomiony przez firmę Terent, ale niestety (jak to często bywało) zamknęła swoją działalność. Wtedy powstały pierwsze internetowe sklepy spożywcze i firmowe bazy danych, a popularność zaczęły zyskiwać internetowe sklepy odzieżowe. Najpopularniejszymi sklepami internetowymi w tym czasie były Merlin i Empik.

Przełom na polskim rynku - wszyscy poznajemy Allegro.pl

Prawdziwy przełom w polskim e-commerce nastąpił w 1999 roku, kiedy powstał serwis aukcyjny Allegro w oparciu o eBay. Założycielem był Posener Surf Stop Shop sp. Z o.o. Początkowo na Allegro mogli sprzedawać swoje przedmioty pasjonaci i kolekcjonerzy, ale wkrótce zaczęli z nimi współpracować profesjonalni sprzedawcy i przedsiębiorcy. Oprócz dodawania ofert w serwisie można również zrobić zakupy za z góry określoną kwotę, czyli popularny przycisk Kup teraz. Aktualnie jest to bardzo popularna forma dostępnych ofert w tym miejscu. Towar może być również oferowany do sprzedaży przez osoby prywatne. Dostępne są różne opcje dostawy, w tym kurier, paczkomaty zyskujące popularność w Polsce i odbiór osobisty. Możliwość pozostawienia komentarzy pozwala zarówno kupującym, jak i sprzedającym zweryfikować wiarygodność kontrahenta. Allegro to obecnie największa platforma transakcyjna w Polsce. Istnieje wiele kategorii produktów, a niektórzy sprzedający i kupujący mają wieloletnie doświadczenie i zrealizowali kilka tysięcy transakcji.

U progu XXI wieku w Polsce było już około 500 sklepów internetowych. Na przestrzeni kilku lat branża e-commerce znacznie się rozwinęła. Wielbiciele zakupów internetowych doceniają całodobową dostępność, niższe ceny i często większy wybór towarów niż w sklepach stacjonarnych oraz łatwość dostawy i możliwość szybkiej zapłaty. Coraz więcej firm przenosi swoją działalność do sieci i tym samym ogranicza koszty wynajmu dużych powierzchni w centrach handlowych. Dzięki temu wiele produktów można sprzedać z powodzeniem po niższych cenach, przy jednoczesnym zapewnieniu ich bardzo dobrej jakości i oryginalnego pochodzenia. Dużą popularnością cieszą się księgarnie internetowe, drogerie, sklepy z perfumami, biura podróży, sprzęt AGD i RTV, odzież, obuwie oraz te związane z rozwojem zainteresowań czy wyposażeniem domu. E-commerce dociera również do dziedzin, w których bezpośredni kontakt klient-sprzedawca wydaje się konieczny. W 2017 roku powstała pierwsza w Polsce platforma umożliwiająca zawarcie umowy wynajmu aut w pełni online z dostawą od drzwi do drzwi.

Zalety i wady zakupów online

W obecnych czasach związanych z tak szybkim rozwojem technologicznym nie musisz wychodzić z domu lub biura na zakupy trwające często cały tydzień. Bez znaczenia, czy to apteka online, czy też sklep z elektroniką, aktualnie wystarczy komputer lub telefon, który ma dostęp do internetu. Zakupy online mogą skrócić czas, jaki zwykle spędzamy na prawdziwych zakupach. Obecni sprzedawcy często przenoszą swoje usługi do Internetu, a większość z nich świadczyła już usługę „od drzwi do drzwi”. Zaletą internetu są tanie zakupy online, na których można porównać ceny. Jeśli interesuje nas konkretny produkt, ale wahamy się między kilkoma modelami (np. telewizorami), możemy je porównać i dokonać jedynie wyboru. To zdecydowanie najlepszy sposób na wybór najlepszego modelu. Szybkość i wygoda - to właśnie te czynniki pozwoliły na rozkwit handlu elektronicznego, ponieważ możliwość dokonywania zakupów z dowolnego miejsca na świecie zapewnia wygodę i komfort. Ponieważ istnieje wiele usług, przed wyborem odpowiedniego produktu możemy porównać ceny w różnych sklepach. Podążając za tym trendem, niektóre udogodnienia zostały opracowane w celu natychmiastowego zakupu najlepszej ceny i dokonywania szybkich płatności za wybrane produkty, co nie będzie wymagało od kupującego logowania się do banku czy prowadzenia innych atrakcyjnych czynności. Nowe rozwiązania w zakresie integracji płatności online zwiększają szanse na sfinalizowanie zakupu.

Musimy jednak pamiętać, że wiele osób traktuje zakupy jako formę rozrywki, a czasem spacer po galerii to jedyny sposób na dłuższy spacer i zabicie czasu. Kupując towary przez Internet lub w tradycyjny sposób, towarzyszą nam również emocje związane i nagrody tylko w innych nowatorskich formach. Mimo wzrostu sprzedaży online nie musimy się martwić, że stacjonarny sklep nagle zniknie, bo czasem warto przyjrzeć się i dotknąć wybranego produktu przed zakupem. Infrastruktura centrum handlowego wpisała się w wizerunek miasta i stało się miejscem rozrywki i spotkań. Ludzie lubią kupować, a kupowanie nowych produktów traktują jako rozrywkę i sposób na poprawę nastroju. Niezależnie od tego, czy idą do sklepu, czy otwierają aplikację na smartfonie, uwielbiają ją i zaspokajają swoje potrzeby psychologiczne. W związku z tym wzrośnie liczba transakcji internetowych, ale nie powinno to wpływać na galerie i duże sklepy. Apteka internetowa to kolejna kategoria produktów e-commerce, która coraz śmielej pojawia się na naszym rynku co jasno wskazuje na to, że jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa.

Przez Internet możemy nie tylko kupować artykuły spożywcze czy odzież, ale także robić dużo więcej. Przestrzeń biurowa ma również swoją platformę sprzedażową na stronie internetowej. Możemy przyjrzeć się im kompleksowo, zapoznać się ze studiami fotograficznymi i ofertami, a także z cenami i warunkami, jakie zapewnia każdy biurowiec. Jedynym warunkiem, którego Internet nie może dać nam w 100%, jest powierzchnia biurowa i klimat panujący w atmosferze. Dlatego osobiście odwiedzajmy interesujące nas biura, bo dostrzegamy cenniejsze szczegóły, które wyróżniają je na tle innych miejsc pracy.

Co najczęściej kupujemy przez Internet i gdzie?

Najczęściej nasi rodacy zamawiają online kosmetyki, perfumy, bieliznę dla dorosłych oraz artykuły wyposażenia domu. Często kupują także buty, sprzęt i elektronikę dla dorosłych, książki i gry oraz telefony i sprzęt komputerowy i akcesoria. Nie możemy również zapomnieć o najbardziej popularnej kategorii, czyli sklepy odzieżowe opinie. W internecie coraz częściej kupowane są również produkty dla dzieci, zwłaszcza buty. Natomiast jeżeli chodzi o usługi, to najczęściej dotyczą zakwaterowania, zakupu biletów kolejowych lub autobusowych oraz popularne w ostatnim czasie subskrypcje serwisów streamingowych.

Na polskim rynku stale króluje Allegro.pl - prawie 90 procent udziałów. Lokalna platforma zakupowa OLX zajęła drugie miejsce, następnie popularny jest Netflix i chińska platforma AliExpress. W najnowszych badaniach stwierdzono, że Netflix odnotował gwałtowny wzrost swoich użytkowników z 31 procent aż do 37 proc. co jest dużym osiągnięciem. Jednym istotnych czynników w trakcie wyboru sklepu internetowego jest jak najniższa cena poszukiwanego produktu, jest to szczególnie ważne dla osób w wieku od 35-44 lat. Klienci doceniają również szeroki wybór, atrakcyjne przeceny na różnorodny asortyment oraz możliwość otrzymania darmowej dostawy. Osoby starsze w trakcie zakupów internetowych dokładnie czytają opisy. Internauci często podkreślają, że wybierają dostawę do paczkomatu, które w ostatnim czasie bardzo zyskały na popularności i firma stale się rozwija.

Czy każda opinia o sklepie internetowym jest ważna?

Zakupy online to okazja do zdobycia wyjątkowych produktów w świetnych cenach bez wychodzenia z domu. Co jest okazją do zakupu dla jednych, a dla innych okazją do nieuczciwego wzbogacenia się. Niestety wielu oszustów wykorzystuje naszą słabość w zakupach online. Aby uchronić się przed przykrymi niespodziankami, warto wcześniej sprawdzić sklepy internetowe recenzje. Nie musisz rezygnować z zakupów online. Jeśli robisz zakupy w sklepach internetowych, z pewnością zauważyłeś pewne powtórzenia w tworzeniu ich stron internetowych. Wynika to z pewnych powszechnie przyjętych reguł i zasad. Po pierwsze ułatwia znalezienie strony, a po drugie jest swego rodzaju „uspokojeniem” dla kupujących. Na przykład standardem w sklepach internetowych jest udostępnianie danych firmowych. Firma, której zależy na rozpoznawalności i dobrych relacjach z klientami, postara się o wyświetlenie zakładki Kontakt. W ten sposób sklep wychodzi z inicjatywą oferując pomoc.. W razie wątpliwości kupujący może skontaktować się z pracownikiem sklepu i zadać mu pytanie. Mailowo lub telefonicznie.

Tym, którzy zastanawiają się jak zweryfikować sklep internetowy, polecamy poszukać opinii na jego temat. Uważajmy jednak na wpisy łudząco podobne lub zbyt lakoniczne. Wiele sklepów kupuje takie pozytywne opinie. Nie można polegać jedynie na słowie „polecam”, aby zweryfikować autentyczność sklepu internetowego. Skorzystaj z popularnych usług opinii online. Możesz także wpisać nazwę firmy, która Cię interesuje i na przykład „recenzje” w wyszukiwarce. W ten sposób można znaleźć potencjalne ofiary działalności firmy. Warto skorzystać z takiej możliwości, to łatwy sposób na przejrzenie sklepu internetowego.

Kiedy i jak zrobić tanie zakupy internetowe?

Chyba nie ma potrzeby namawiać kogoś do zakupu w internecie - wygodę jaką oferują są trudne do porównania ze standardową formą sprzedaży. Brak kolejek, dostępność 24/7, czas na sprawdzenie, czy dostawa do domu to główna zaleta takich zakupów. Nic dziwnego, że coraz więcej firm tworzy swoje wirtualne odpowiedniki, które coraz częściej są reklamowane w mediach. Dokładnie tak samo jak w przypadku standardowych zakupów na mieście, powinniśmy w internecie wiedzieć jak i kiedy robić zakupy, aby znacząco nie przepłacić.

Każdy, kto chce robić inteligentne zakupy online, powinien to zrobić zgodnie ze sprawdzonym schematem, który zaczyna się od znalezienia konkretnego produktu w Google. Znając model lub modele, które nas interesują, powinniśmy poszukać na ich temat opinii lub opinii innych użytkowników, bo może się okazać, że produkt, o którym marzyliśmy, często zawodzi, a inni internauci radzą sobie lepiej, solidniej i częściej polecają taniej .

Najważniejszym etapem poszukiwań jest sprawdzenie ceny naszego produktu oraz porównanie ofert w różnych sklepach. Jest to możliwe dzięki licznym popularnym serwisom specjalizującym się w zestawianiu ofert z wielu sklepów internetowych. Pamiętaj, że zazwyczaj naszym nadrzędnym celem jest znalezienie produktu nie tylko najlepszego dla nas pod względem jakości, ale także najtańszego. Przeglądając cenę naszego wymarzonego produktu w danym sklepie, musimy wziąć pod uwagę koszt ewentualnej dostawy. Niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy sztucznie podnoszą koszty dostawy, aby obniżyć cenę bazową produktu i tym samym wyprzedzić konkurencję na liście oferowanych ofert. Warto więc zwrócić uwagę na takie sytuacje.

Chociaż zwykle robimy zakupy od razu, gdy jest to potrzebne, to warto zapamiętać, że są takie dni w roku, kiedy kupowanie jest szczególnie opłacalne. Jeśli skorzystasz z okazji, możesz znacznie zwiększyć swój budżet domowy.

Dni w które warto pochylić się nad zakupami internetowymi:

  • Dzień darmowej wysyłki - początek grudnia
  • Czarny Piątek - Black Friday - 29 listopada
  • Cyber ​​Poniedziałek - Cyber Monday - 2 grudnia

Ostatnie dwie okazje wprowadziliśmy na nasz rynek z zachodu i warto mieć na uwadze, że coraz więcej tego typu promocji napływa zza oceanu, gdzie są zdecydowanie korzystniejsze chwile na robienie zakupów tańszych w ciągu roku. Każdy sklep z elektroniką niecierpliwie czeka na te dni, szczególnie black friday.

Popularne metody płatności za zakupy e-commerce

Przelewy bankowe

To jedna z najpopularniejszych metod płatności. Po zakupie musimy wybrać opcję płatności szybkim przelewem. Zostaniemy przekierowani na stronę operatora płatności internetowych, na której wyświetlą się ikony z nazwami banków. Wybieramy bank, w którym mamy konto i przechodzimy do strony logowania do systemu transakcyjnego naszego banku. Po wprowadzeniu loginu i hasła wyświetli się wypełniony formularz przelewu. Wystarczy, że wpiszesz kod autoryzacyjny z SMS-a potwierdzającego transakcję. Informacja, że ​​wysłaliśmy przelew od razu trafia do sprzedawcy, dzięki czemu może on od razu wysłać paczkę.

Szybka płatność Blikiem lub PeoPay.

Po zakupie przechodzimy na stronę agregatora płatności online. Oprócz szybkich przelewów możemy znaleźć również płatności za pośrednictwem systemu Blik czy PeoPay. Po wybraniu płatności Blikiem zostaniemy poproszeni o wpisanie sześciocyfrowego kodu wyświetlanego w aplikacji mobilnej banku. Następnie zatwierdzamy płatność na naszym telefonie. W PeoPay wystarczy zeskanować kod QR widoczny na ekranie i zaakceptować płatność w aplikacji. Również w tym przypadku sprzedawca natychmiast otrzymuje informację o zleceniu przelewu.

Karta kredytowa lub płatnicza.

Na stronie operatora płatności wybieramy płatność kartą kredytową. Zostaniemy następnie poproszeni o wprowadzenie numeru karty, daty jej ważności oraz trzycyfrowego kodu znajdującego się na odwrocie. Zwykle znajdujemy go po prawej stronie baru, gdzie podpisujemy nasz autograf. Ta metoda jest równie szybka jak płatność przez łącze, ale jest mniej wygodna. Za każdym razem musimy ręcznie wprowadzić dane karty. Do niedawna wystarczające było podanie informacji na przedniej i tylnej stronie plastiku, aby dokonać transakcji online kartą płatniczą. Doprowadziło to do ryzyka, że ​​zostaną przechwyceni przez osobę postronną. Wystarczyło zrobić telefonem proste zdjęcie, aby uzyskać komplet informacji, którymi można zapłacić za zakupy w Internecie. Na szczęście obecnie potrzebna jest jeszcze weryfikacja dwuetapowa.

Więcej Sklepy internetowe