Rodzaje słuchawek i jak chronić słuch
Sklepy internetowe

Słuchawki douszne są kompaktowe, stosunkowo dyskretne i można je przechowywać w kieszeni lub torebce. Mogą być stosunkowo niedrogie lub możesz wydać kilkaset dolarów. Niektóre są dostępne w wersji z okrągłym dekoltem lub na ucho do użytku podczas ćwiczeń, a wersja bezprzewodowa może zapewnić jeszcze lepsze wrażenia podczas ćwiczeń.

Rodzaje urządzeń

Oprócz głośności i długości słuchania, konkretne urządzenie odsłuchowe, którego używasz, może również mieć znaczenie.

Istnieją trzy rodzaje urządzeń nasłuchowych, z których każdy ma swoje zalety i wady.

1. Słuchawki nauszne otaczają ucho i często lepiej niwelują hałas z zewnątrz. Lepsza jakość dźwięku pozwala na słuchanie przy niższej głośności. Jednak nie są tak przenośne ani wygodne do przechowywania jak wkładki douszne.

2. Wkładki douszne pozwalają na dotarcie do ucha większej ilości hałasu z zewnątrz, co może być bezpieczniejsze, jeśli jesteś na zewnątrz, w pobliżu ruchu lub w bliskim sąsiedztwie z innymi ludźmi. „Jednak ludzie mają tendencję do zwiększania głośności do niebezpiecznego poziomu w obszarach o dużym hałasie otoczenia.

3. Izolujące wkładki douszne mają gumowe końcówki, które uszczelniają przewód słuchowy. Są dobre do blokowania dźwięków z zewnątrz, ale mogą być niebezpieczne dla biegaczy lub rowerzystów, którzy muszą być świadomi swojego otoczenia. Bez względu na to, jaki projekt wybierzesz, nie powinieneś bać się wydać trochę więcej na lepsze słuchawki lub wkładki douszne.

Słuchawki lub wkładki douszne wyższej jakości zapewniają dźwięk o wyższej wierności, dzięki czemu mniej prawdopodobne jest, że głośność poprawi wierność. Freebuds 3 to jeden z przykładów na rynku.

Wskazówki dotyczące ochrony słuchu

Ochrona słuchu jest możliwa, szczególnie jeśli zachowujesz czujność w sytuacjach, w których Twój słuch może być najbardziej zagrożony.

Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, na ulicach dużego miasta, w którym mieszkasz, czy podczas konkretnej czynności, takiej jak koncert, bądź proaktywny w kwestii ochrony uszu.

1. Poznaj znaki ostrzegawcze

Czasami pomocne może być poznanie znaków ostrzegawczych, że byłeś narażony na zbyt wiele dźwięków. To pozwoli ci w razie potrzeby usunąć się z potencjalnie szkodliwej sytuacji.

Na przykład, jeśli zauważysz dzwonienie lub brzęczenie w uszach, być może będziesz musiał wyjść z sytuacji, w której jesteś narażony na głośny hałas.

2. Zastanów się nad swoim środowiskiem

Podczas gdy praca i niektóre zajęcia rekreacyjne są dużym źródłem narażenia na hałas dla wielu osób, Twoje codzienne środowisko również może być.

Na przykład, jeśli mieszkasz w dużym mieście, możesz być regularnie narażony na bardzo głośne dźwięki, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Możesz nosić zatyczki do uszu, gdy jesteś poza domem w dużym mieście lub coś w rodzaju słuchawek z redukcją szumów.

3. Ogranicz częstotliwość słuchania głośnej muzyki

Dobrą zasadą jest słuchanie muzyki przez słuchawki lub wkładki douszne z głośnością nie większą niż 60 procent i nie dłużej niż 60 minut każdego dnia. Słuchawki douszne mogą być szczególnie szkodliwe dla zdrowia uszu ze względu na to, gdzie są umieszczone, więc możesz je pominąć i zamiast tego używać tradycyjnych słuchawek.

4. Regularnie sprawdzaj słuch i badania przesiewowe

Tak jak dbasz o inne obszary swojego zdrowia i dobrego samopoczucia, ważne jest, abyś zrobił to samo dla swojego słuchu.

5. Daj swoim uszom czas na odpoczynek i regenerację

Nasze uszy i nasz układ słuchowy są jak reszta naszego ciała – potrzebują czasu na odpoczynek i regenerację. Jeśli narażasz uszy na głośne dźwięki, rozważ zrobienie sobie przerwy co kilka minut, jeśli to możliwe.

Więcej Sklepy internetowe