Jak Roomba może zmienić Twoją sobotę. Nie, nie chodzi o taniec

Jak Roomba może zmienić Twoją sobotę. Nie, nie chodzi o taniec
Sklepy internetowe

Tradycyjnie w polskim domu sobota to czas sprzątania. Nie każdy jednak ma na to ochotę po całym tygodniu pracy. W czasach wszechobecnych inteligentnych mieszkań i urządzeń na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które mogą nam to ułatwić. Na przykład mały, mobilny i cichy odkurzacz, który w dowolnie wybranym czasie samodzielnie poodkurza. Warto dodać, że niektóre wersje posiadają nawet opcję mopowania, co już zdecydowanie wydłuży nam sobotę.

Krótka historia iRobota

Pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak to się wszystko zaczęło. Co może być dość zaskakujące, firma, która zaczęła produkować Roombę nie była firmą stricte produkującą sprzęt AGD. Firma iRobot, jak sama nazwa wskazuje, rozpoczęła od robotów. Pierwszy z nich, który powstał w 1991 roku, został zaprojektowany i użyty do eksploracji kosmosu. Kolejne roboty tej firmy służyły między innymi w celach eliminacji min oraz taktycznych i przeszukujących. Zostały one wykorzystane między innymi po atakach 11 września oraz do rekonesansu piramid egipskich.

Te wszystkie osiągnięcia nie zwiastowały tego, że firma zacznie się zajmować robotami sprzątającymi. Ale jak już wiemy, tak się właśnie stało. Z pewnością poprzednie dokonania dodają renomy sprzątającemu robotowi. Teraz przyjrzyjmy się bliżej funkcjonalności sprzętu.

Nie tylko Roomba -

Sobotni, zimowy poranek może nie nastrajać do wyjścia z domu. Nie nastraja jednak również do sprzątania. W czasie, gdy nasz inteligentny robot zajmuje się podłogą w naszym mieszkaniu, my możemy zrelaksować się grając na konsoli albo w Kasyno na żywo. Idąc za ciosem, możemy również spróbować kubańskiej rumby, ale to już większe wyzwanie.

Roomba był pierwszym robotem sprzątającym firmy iRobot i pojawił się na rynku w 2002 roku. Od tego czasu technologia poszła mocno do przodu, powstało wiele modeli z różnymi funkcjami. Naturalnie pojawiły się również wersje konkurencyjnych producentów, takich jak Roborock, Viomi czy znany wszystkim za sprawą patelni Tefal.

Centrum dowodzenia robotów sprzątających jest naturalnie twój telefon. Za pośrednictwem aplikacji możemy stworzyć dogodny plan działania. Poza możliwością ustawienia czasu pracy robota, wybieramy również ilość oraz kolejność pomieszczeń i zaznaczamy miejsca, do których robot nie ma wstępu.

Kolejnym istotnym, a nawet najistotniejszym czynnikiem jest moc ssania oraz to, jakie rodzaje powierzchni taki robot może sprzątnąć. Jest to ważne szczególnie jeśli na podłodze królują dywany, sierść naszych ukochanych zwierząt i włosy. Istnieją modele z wymienialnymi szczotkami do różnych rodzajów powierzchni oraz takie, które mają wbudowane różne szczotki i naturalnie dostosowują się do zmiennego podłoża. Na pewno druga opcja dodaje wygody i ogranicza nasze zaangażowanie w proces. Na rynku zaczynają również pojawiać się modele z funkcją mycia podłóg, co również brzmi dość zachęcająco.

Jak na inteligentne roboty przystało, rozpoznają one przeszkody, krawędzie i wiedzą jak poradzić sobie nawet w najbardziej ekstremalnych domowych warunkach. Ponadto niektóre modele mogą nawet wykryć miejsca, które wymagają szczególnej uwagi ze względu na ilość zabrudzeń.

Ostatnią kwestią, ale wcale nie mniej ważną, jest bezpieczeństwo przechowywania informacji. Nie należy bagatelizować tego, w jaki sposób producenci to robią, ponieważ taki robot będzie wiedział bardzo dużo na temat tego jak mieszkamy.

Całkiem szczegółowy ranking robotów sprzątających można znaleźć tutaj.

Niemniej jednak jeśli uważasz, że funkcjonalność robotów jest zachęcająca, a Ty wolisz spędzić sobotę robiąc przyjemniejsze rzeczy niż odkurzanie, może warto zaopatrzyć się w taki sprzęt.

Więcej Sklepy internetowe