Utrzymanie samochodu - wszystko o czym musisz wiedzieć

Utrzymanie samochodu - wszystko o czym musisz wiedzieć
Samochody

Koszt utrzymania samochodu co roku może sięgać nawet wielu tysięcy złotych. Obejmują one bieżące wydatki eksploatacyjne i okresowe samochodu, takie jak składki ubezpieczeniowe. Koszt eksploatacji samochodu uzależniony jest m.in. od rocznika pojazdu, pojemności silnika oraz historii ubezpieczenia kierowcy. Ważna jest również roczna ilość naszych wizyt w serwisach samochodowych.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu

Koszt użytkowania samochodu raz w roku to składka ubezpieczeniowa (chyba, że ​​kwota została podzielona na więcej składek) oraz opłata za przegląd techniczny pojazdu, który umożliwia mu podróż. Wróćmy jednak do ubezpieczenia. Ile w rzeczywistości kosztuje utrzymanie średniej klasy samochodu? Minimum to polisa OC, a składka uzależniona jest od rocznika pojazdu, marki, modelu, pojemności silnika, przebiegu, wieku właściciela pojazdu, daty wydania prawa jazdy, miejsca zamieszkania oraz posiadanych zniżek. Koszt ubezpieczenia OC samochodu waha się od500 zł do 2-tys. Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia polisy AC W przypadku wykupienia pakietu z OC średni koszt to blisko 1,5 tys. zł.

Przeglądy i kontrola samochodu

Roczny koszt utrzymania samochodu obejmuje również koszt przeglądu technicznego pojazdu, czyli przeglądu. Koszt, niezależnie od punktu kontroli pojazdu, to 98 zł dla samochodów osobowych bez LPG lub CNG oraz do 160 zł dla pojazdów popularnych, czyli benzynowych. Okazjonalny koszt prowadzenia samochodu obejmuje wymianę opon, uzupełnienie płynów, wizytę w myjniach i mechanicy (wymiana oleju, filtrów, klocków czy tarcz hamulcowych). Znając markę, model i rok produkcji, możesz obliczyć koszt utrzymania samochodu w dobrym stanie. Koszt wymiany oleju, filtra oleju i filtra powietrza może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dolewanie płynów i usuwanie grzybów w klimatyzatorze może kosztować dodatkowe kilkadziesiąt złotych. Regularne uzupełnianie płynów, np. płynu czyszczącego lub płynu chłodzącego, kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie. W przypadku powtarzających się wydatków, jaki jest koszt utrzymania samochodu? Poza wymianą oleju i filtra eksploatacja pojazdu wymaga również regularnej wymiany elementów układu hamulcowego.W zależności od modelu koszt wymiany może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Koszt wymiany żarówki waha się od kilku do kilkunastu złotych, ale w przypadku żarówek ksenonowych koszt każdego produktu może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych.

Eksploatacja i serwis samochodowy

Wymiana opon zimowych na letnie i na odwrót spowoduje również ponoszenie części kosztów eksploatacji samochodu. Koszt wymiany opon to zazwyczaj do stu złotych. Wymiana opony na nową będzie kosztować co najmniej setki złotych. Codzienna eksploatacja auta wymaga zakupu paliwa. Jaka jest roczna opłata serwisowa dla pojazdów benzynowych i ile wynosi opłata serwisowa dla pojazdów benzynowych lub pojazdów benzynowych? Zakładając, że samochód spala 8 litrów paliwa na 100 kilometrów, a przejeżdżasz 19 tys. kilometrów rocznie, roczny koszt tankowania wyniesie maksymalnie 8 tys. zł. Przy tych samych założeniach zatankowanie samochodu benzyną kosztuje ok 3200 zł, a olej napędowy 6,9 tys. zł. Oprócz kosztów eksploatacji auta należy również doliczyć opłaty parkingowe lub garażowe. W zależności od modelu, marki, zdarzeń losowych, zużycia paliwa i intensywności użytkowania pojazdu, łączny koszt utrzymania samochodu co roku może sięgać tysięcy złotych. Dlatego w ostatnim czasie polski rynek samochodowy został uzupełniony o dodatkowe możliwości. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zakup zupełnie nowego samochodu prosto z salonu to zawsze możesz wypożyczyć. Nie mowa tutaj o wypożyczeniu długoterminowym, ale chociażby minutowym. Carsharing w naszym kraju rozwija się bardzo dobrze. Sporo firm powstało w różnych miastach na przestrzeni ostatnich 2 lat. Całość jest wygodna a samo wypożyczenie można wykonać za pomocą dedykowanych aplikacji w naszym telefonie. Opłata oraz fakturowanie również odbywa się za jej pomocą co sprawia, że wszystko znajduje się w jednym miejscu. Z pewnością jest to wygodne dla użytkowników.

Jak zmienią się przeglądy w serwisach samochodowych?

W ostatnich latach dokonano pewnych zmian w celu skrócenia procedury odczytu licznika. Podczas przeglądu technicznego każdy diagnosta rejestruje przebieg pojazdu. Dodatkowo w przypadku konieczności wymiany licznika musimy zgłosić ten fakt do stacji kontroli pojazdów. W 2021 roku zostaną wdrożone kolejne nowe rozwiązania. W chwili pisania tego tekstu dokładna data zmian w badaniach technicznych nie jest jeszcze znana. Poza tym Twoja deska rozdzielcza samochodu będzie miała zrobione zdjęcie, które będzie zawierać licznik kilometrów. Zdjęcia zostają w bazie na pięć lat. Świadczy to o tym, że pojazd rzeczywiście przeszedł kontrolę w stacji kontroli pojazdów, ale nie został oględziny i opieczętowany. Zmiany w teście przydatności pomogą kierowcy we wstępnej kontroli. Stację kontroli pojazdów możesz odwiedzić do 30 dni przed inspekcją. Kolejna regularna wizyta zostanie zaplanowana zgodnie z datą archiwalną. Na przykład, jeśli dokonasz przeglądu technicznego 31 stycznia 2021 r., możesz jechać do stacji kontroli samochodów 2 stycznia 2022 r. Przetestujemy go jednak przed 31 stycznia przyszłego roku. Dzięki tej zmianie nie musisz czekać do ostatniej chwili na weryfikację rejestracji, aby uniknąć opóźnienia terminu egzaminu. Z drugiej strony, jeśli przeprowadzimy przegląd techniczny zbyt późno dłużej niż 30 dni, grozi nam kara pieniężna. Koszt zaległej kontroli jest dwukrotnie wyższy od standardowej stawki, dlatego warto mieć to na uwadze.

Więcej Samochody