Pożyczki - co warto wiedzieć?
Pożyczki

Większość obywateli naszego kraju brało lub ma w planach zaciągnięcie pożyczki w banku. Cel na jaki chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze może być różny, a w zależności od niego doradcy mogą zaoferować nam różne typy kredytu, który będziemy spłacać w ratach. Idąc do banku, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat poszczególnych form pożyczek i zapoznać się z niektórymi terminami. Potrzebujesz pożyczki? Trafiłeś w dobre miejsce - koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest kredyt konsumencki?

Jedną z podstawowych typów pożyczek dostępnych w bankach jest kredyt konsumencki. Jego założenia zostały opisane w ustawie z dn.12.05.2011 r. Jako kredyt konsumenckim rozumiane są wszelkie kredyty, które nie są związane z prowadzeniem firmy, a kredytobiorcą jest po prostu konsument. Pod tym szeroko pojętym terminem kryją się m. in. kredyt odnawialny, kredyt gotówkowy czy umowa pożyczki.

Ustawa o kredycie konsumenckim gwarantuje, że banki oferują wyłącznie bezpieczne pożyczki. Określa ona m. in. jej maksymalną wartość - w II połowie 2021 było to 255 550 PLN lub równowartość tej kwoty w innej walucie (warto odnotować, że wcześniej ta kwota wynosiła maksymalnie 80 000 PLN). Konsumenci, którzy z niego skorzystają są w ramach ustawy chronieni prawnie. Mogą m. in. odstąpić od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania, bez konieczności podawania przyczyny, a przy tym nie będą obciążeni jakimikolwiek obciążeniami w związku z rezygnacją.

Za sprawą ostatnich nowelizacji, klienci biorący udział w banku mają prawo do uzyskania wszelkich podstawowych informacji na temat kredytu, w tym jego kosztów, całkowitej kwoty jaką będą mieli do spłaty, wysokości oprocentowania kredytu, wymaganych zabezpieczeń i ubezpieczeń.

Pożyczki osobiste - na czym polegają?

Kolejnym istotnym terminem, z którym warto zapoznać się przed udaniem się do banku, jest pożyczka osobista. Ten typ pożyczek udzielanym przez kredytodawcę (takiego jak bank) nie jest zabezpieczony żadnym składnikiem majątkowym, takim jak np. dom czy samochód. Funkcjonują również pod nazwą pożyczek niezabezpieczonych.

Pożyczki osobiste spłacane są najczęściej w miesięcznych ratach, a ich oprocentowanie jest na ogół ustalone, jednak występują odstępstwa od tej reguły, więc należy to sprawdzić przed podpisaniem umowy. Długość pożyczki można ustalić z bankiem, jednak będzie to miało również wpływ na wysokość odsetek - z zasaduyj im dłużej spłacamy kredyt, tym odsetki będą wyższe.

Warto w tym miejscu odnotować, że pożyczki osobiste są wyżej oprocentowane niż pozostałe typy pożyczek i kredytów, a banki z reguły nie pożyczają kwot mniejszych niż 1000 PLN na okres 12 miesięcy,

. W przypadku większej liczby zaciągniętych pożyczek tego typu, istnieje możliwość ich konsolidacji.

Jak uzyskać kredyt?

Jak zdobyć kredyt na finansowanie wymarzonego zakupy? Przede wszystkim, należy spełnić kilka koniecznych warunków. Pierwszą z nich jest posiadanie zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie. W ten sposób bank będzie wiedział czy potencjalnego kredytobiorcę stać na spłacanie kredytu, na który składają się kapitał i odsetki, w określonym w umowie kredytowej terminie.

Nie mniej istotna jest również dotychczasowa historia zaciągniętych przez pożyczkobiorcę zobowiązań, czy tzw. wiarygodność kredytowa. Tym samym, należy spodziewać się, że bank sprawdzi, czy wszystkie dotychczasowe kredyty i pożyczki kredytobiorcy w instytucjach finansowych były regulowane w terminie, a także to, ile wynosi łączna suma obecnych zadłużeń.

O ile kredytobiorca spłacał wszystkie swoje raty regularnie i bez żadnych opóźnień, to nie powinien mieć żadnych powodów do zmartwień. Oznaczać to będzie, że jest on klientem wiarygodnym, z którym warto podpisać umowę na kredyt konsumencki lub inną formę pożyczki. Przed pójściem do banku warto sprawdzić swoją historię kredytów, w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w tzw. BIK-u.

Kredyt - wymagane dokumenty

Jakie dokumenty trzeba skompletować, aby móc starać się o kredyt konsumencki lub pożyczkę osobistą? W obecnych czasach lista ta została ograniczona do niezbędnego minimum i na dobrą sprawę składa się z reguły z dwóch podstawowych pozycji:

  • dokument potwierdzający tożsamość - mowa tu dowodzie osobistym lub paszporcie, a więc o dokumencie, na którego podstawie zweryfikowane zostaną podstawowe dane kredytobiorcy, a więc m. in. imię i nazwisko, wiek, narodowość czy numer PESEL. W oparciu o dane z dowodu tożsamości wypełniany będzie formularz kredytowy w instytucji, od której będziemy chcieli pożyczyć pieniądze.
  • zaświadczenie o dochodach - dokument ten można uzyskać bezpośrednio od pracodawcy. W przypadku, gdy kredytobiorca pobiera rentę lub emeryturę, musi on przedstawić ostatni odcinek o jej przelaniu. Jeśli zaś jest freelancerem lub prowadzi działalność, to powinien przedstawić dokumenty wykazujące jego dochody w ostatnim czasie. Może to być wyciąg z konta (freelancer) lub ostatnia strona księgi przychodów i rozchodów oraz PIT za poprzedzający rok (działalność gospodarcza). Informacje dotyczące dochodów kredytobiorcy będą podstawą do oceny posiadanej przez niego zdolności kredytowej.

Czy warto brać kredyt?

W przypadku, gdy nasze oszczędności i stałe dochody nie wystarczą nam na pokrycie kosztów pożądanego przez nas dobra, zaciągnięcie kredytu może okazać się najlepszą możliwą opcją. Należy jednak pamiętać, by wybrać ofertę, która zapewni nam dogodne raty, będzie pozbawiona ukrytych kosztów i możliwie nisko oprocentowana. W tym celu musimy oczywiście wybrać wiarygodny bank, który dba o swoich klientów, i którego umowy są pozbawione haczyków zapisanych drobnym druczkiem.

Więcej Pożyczki