Pożyczki bez oprocentowania
Pożyczki

Większość z nas na różnych etapach swojego życia będzie zmuszona skorzystać z pożyczek oferowanych przez którąś z instytucji finansowych. Może to być bank, spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa lub na przykład firma pożyczkowa. Kluczową kwestią przy wyborze firmy z której usług chcemy skorzystać jest wysokość oprocentowania, które im jest niższe, tym lepsze. Świętym Graalem każdego kredytobiorcy jest oczywiście pożyczka bez oprocentowania. Czy istnieje w ogóle możliwość uzyskania jakiegokolwiek kredytu na tak atrakcyjnych zasadach? Postanowiliśmy to sprawdzić. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

RRSO, czyli ile zapłacimy za pożyczkę

Skrót RRSO oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to nic innego jak całkowity koszt kredytu, który spłacić będzie musiał klient instytucji finansowej. Wyraża się go jako wartość procentową pełnej kwoty kredytu i jest wyliczona w stosunku rocznym. Dzięki RRSO porównanie ofert kredytów staje się znacznie prostsze, a oferty banków, SKOK-ów i instytucji pozabankowych stają się bardziej transparentne. Oprócz samej wysokości oprocentowania pożyczki, w RRSO uwzględnione są również inne koszty, które wiążą się z uzyskaniem kredytu, w tym różnego rodzaju opłaty, prowizje oraz dodatkowe koszty, które mogą okazać się niezbędne do uzyskania kredytu. Obejmuje również okres w jakim opłaty te muszą zostać uiszczone.

Wskaźnik ten jest w rzeczy samej zestandaryzowanym miernikiem kosztu kredytu. Pożyczkobiorcy zyskują możliwość szybkiego wyliczenia opłacalności danej pożyczki, bez konieczności zestawiania samego oprocentowania kredytu z ewentualnymi opłatami dodatkowymi. Obecnie, niemal każdy kredyt przyznawany przez banki i inne instytucje finansowe jest przedstawiony wraz z RRSO. Jest to obowiązkowe i regulowane zapisami ustawy o kredycie konsumenckim do kwoty 255 500 PLN. Warto zauważyć, że od 2012 roku rzeczywista roczna stopa oprocentowania wyliczana jest w oparciu o dyrektywę Unii Europejskiej.

Pożyczki osobiste z RRSO 0% - czy to możliwe?

Samo założenie nieoprocentowanej pożyczki wydaje się mało rzeczywiste i kojarzy się nam głównie z zakupami na raty i pożyczaniem pieniędzy od pozabankowych firm pożyczkowych. Niemniej, niektóre banki również kuszą swoich klientów możliwością uzyskania kredytu na 0%. Czy w ich przypadku rzeczywiście oddamy tyle samo pieniędzy, ile pożyczyliśmy?

Niestety, rzeczywistość nie okazuje się tak kolorowa. Chociaż zdarza się, że instytucje finansowe, w tym również banki, za swoje kredyty nie naliczają oprocentowania, to jednak najczęściej podwyższają prowizje za udzielenie pożyczki. Z reguły wymagane jest również założenie u nich konta lub wykupienie ubezpieczenia, co na ogół wiąże się z dodatkowymi kosztami. W efekcie, kredyt przestaje być w istocie darmowy.

Czy kredyty z RRSO 0% nie istnieją? Twierdzenie to byłoby przesadą. Firmy kredytowe od czasu do czasu oferują różnego rodzaju promocje. Pełnią one rolę swoistego wabika, który ma na celu zachęcenie klienta do skorzystania z usług danej firmy, licząc na to, że w przyszłości po raz kolejny zgłosi się do niej po pożyczkę. Warto więc sprawdzić, czy któryś z banków akurat nie ma w swojej ofercie tego typu pożyczki, która pozwoli na finansowanie wymarzonego zakupu bez dodatkowych kosztów.

Pożyczka na 0% - na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, w większości przypadków pożyczki na 0% nie są w rzeczywistości darmowe. Należy więc bardzo dokładnie przestudiować ofertę danego banku i przede wszystkim sprawdzić, ile wynosi rzeczywiste RRSO kredytu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności istotna jest wysokość prowizji, gdyż sam brak oprocentowania tak naprawdę nie wyklucza naliczenia prowizji za samo udzielenie kredytu. Kolejny ważny punkt to warunki na jakich udzielany jest kredyt – czy nie wiąże się on z koniecznością skorzystania z innych usług danej instytucji bankowej, takiej jak wykupienie ubezpieczenia lub zobowiązanie do założenia rachunku lub karty kredytowej. Koniecznie należy również sprawdzić okres na jaki oferowana jest pożyczka i ewentualne konsekwencje wynikające z przekroczenia tego terminu. Często zdarza się bowiem, że pożyczka owszem jest darmowa, ale wyłącznie, gdy zostanie spłacona w określonym w umowie czasie.

Dla kogo kredyt 0%?

Jeśli już uda nam się natrafić na kredyt 0% i będziemy niego zdecydowani, to będzie kilka warunków, które będziemy musieli spełnić, by móc go uzyskać. Po pierwsze, tego typu oferta może być skierowana zarówno do wszystkich potencjalnych kredytobiorców, wyłącznie do klientów banku lub do jego nowych klientów. Pozostałe wymagania z reguły nie różnią się od tych, które znamy z pozostałych kredytów konsumenckich. Potencjalny kredytobiorca musi więc być osobą pełnoletnią i posiadać zdolność kredytową, która umożliwi mu spłatę zobowiązania w określonym w umowie czasie. Równie ważna jest pozytywna historia kredytowa – w oparciu o nią dana instytucja finansowa zdecyduje, czy jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami.

Pożyczka bez oprocentowania – czy warto?

Kredyt z RRSO 0%, to rodzaj najlepszej pożyczki jakie można sobie wyobrazić. Niestety, oferowane są przez banki bardzo rzadko i tak naprawdę niewielu z nas będzie kiedykolwiek miało okazję, by z nich skorzystać. Co prawda pożyczki z oprocentowaniem 0% są oferowane znacznie częściej, jednak niemal zawsze wiążą się one z dodatkowymi kosztami. Nie oznacza to jednak, że muszą okazać się niekorzystne. Z pewnością warto przyjrzeć się im bliżej, jeśli akurat potrzebujemy gotówki. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż niektóre zapisy umów z instytucjami kredytowymi mogą okazać się dla nas wyjątkowo niekorzystne i wiązać się z wysokimi opłatami i ewentualnymi karami. Bądź ostrożny i nie daj się oszukać!

Więcej Pożyczki