Najlepsze gry mobilne za free w 2022 roku w Polsce

Najlepsze gry mobilne za free w 2022 roku w Polsce
Różne

Aby rozerwać się w wolnej chwili, nie musimy wydawać ani złotówki. Darmowe gry oferowane są przez niezależnych developerów i uznane studia. W jednych i drugich mamy często dostęp do pełnej funkcjonalności bez konieczności zakupu różnych modułów lub przedmiotów na przykład za kryptowaluty. W zamian za obejrzane reklamy, możemy ukończyć grę bez najmniejszych przeszkód. Niezależnie od modelu biznesowego (w końcu ostatecznie wszyscy autorzy chcą w jakiś sposób zarobić na wypuszczonym oprogramowaniu) liczba freeware i adware rośnie. W tym tekście przyjrzymy się różnym strategiom biznesowym twórców i podsumujemy najciekawsze tytuły, w jakie grają Polacy w 2022 roku.

Mikrotransakcie i gry shareware

Współczesne gry mobilne są często darmowe. Albo tak nam się z początku wydaje, gdy przeglądamy odpowiednią kategorię w Google Play Store lub App Store. Bardziej zasadne byłoby określenie "możliwe do uruchomienia za darmo". Grać bowiem można w nie za free, ale producenci na jakimś etapie mogą pobrać od nas prawdziwe pieniądze za pewne usługi, takie jak zwiększenie doświadczenia i specjalne ułatwienia umożliwiające przejście kolejnego poziomu.

Sporo graczy narzeka, że nierzadko zdarza się, że w grach mobilnych free-to-play producent wymusza na nas zakup określonego zestawu przedmiotów lub funkcji, bez których nie ukończymy gry w ogóle - tak jest na przykład w bijącej rekordy popularności grze Stumble Guys z ponad 100 milionami pobrań.

W innych grach zakup przedmiotów dają graczom niesprawiedliwą przewagę nad przeciwnikami. Tym bardziej więc warto zwrócić uwagę na te nieliczne tytuły mobilne oparte o model "free-to-play", które są nie tylko zabawne, ale posiadają uczciwą mechanikę mikrotransakcji. Właśnie na tych grach skupimy się dzisiaj. W większość z nich można grać w 2022 roku bez wydawania ani grosza.

  • Adware

Darmowy program wyświetlający często niechciane i męczące reklamy

  • Donationware

W pełni funkcjonalne oprogramowanie, za które płatność jest dobrowolna

  • Nagware

Program, który bezustannie przypomina nam o wniesieniu opłaty

  • Freemium

Program oferujacy proste podstawowe funkcje za darmo. Odblokowanie pozostałych wymaga wniesienia opłaty

  • Trialware

W pełni funkcjonalny program, który działa przez np. 30 dni a potem przestaje funkcjonować

  • Crippleware

Program, w którym podstawowe funkcje nie działają bez wniesienia opłaty

Dungeons of Dreadrock

Nie brakuje gier inspirowanych The Legend of Zelda. Słynna seria położyła podwaliny pod gry akcji i przygodowe i wciąż wywiera ona wpływ na współczesnych autorów. Nie oznacza to jednak, że nie warto oddać jej hołdu. Dungeons of Dreadrock z pewnością powstało pod wpływem tej serii, ale dzięki inteligentnemu projektowi poziomów i pięknej egzekucji, udało się developerowi odejść od czystego naśladownictwa: to gra na swój sposób unikalna i ciekawa doświadczenie.

Gracz wciela się tutaj w siostrę młodego chłopca, który został złożony w ofierze w ramach archaicznego rytuału. Aby uratować brata, musimy przemierzyć 100 poziomów rozległego lochu, z których każdy kryje w sobie nową zagadkę lub wroga, testując nasz refleks i spryt. Dungeons of Dreadrock, prezentując się w uroczym 16-bitowym stylu rodem z ery Super Nintendo, wykorzystuje grube sprite'y i grube czarne linie, dzięki czemu bohatera i wrogów łatwo dostrzec nawet w najciemniejszych czeluściach. Chociaż poszczególne levele nie różnią się od siebie drastycznie, wszystko jest przedstawione w czarujący sposób i trzyma gracza w napięciu.

Genshin Impact

W 2019 roku Genshin Impact zrobiło furorę w świecie gier wideo za sprawą połączenia gry akcji i RPG z otwartym światem. Tytuł ten mocno inspirowany był The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z tanią podróbką. Genshin Impact posiada wiele unikalnych systemów rozgrywki i uroczych wątków fabularnych, które odróżniają go od Zeldy i innych gier RPG z otwartym światem. Mimo to ta darmowa gra na PC wymaga od gracza sporo doświadczenia (lub wyłożenia sporej sumy pieniędzy), aby odblokować potężnych wojowników.

Alto’s Odyssey

Alto's Odyssey to kontynuacja niesamowicie pogodnego infinite runnera Alto's Adventure. Główna różnica polega na tym, że zamiast jeździć po śniegu, mkniemy po piaskowych wydmach. Studio postanowiło na ostrożne innowacje. Oryginalna mechanika pozostała nietknięta, pojawiło się natomiast sporo nowych światów do zbadania, zupełnie nowa niesamowita ścieżka dźwiękową i kilka ciekawych akrobacji.

Nasza postać zjeżdża w dół po piasku. Gracz musi tylko dotknąć ekranu, aby skoczyć w celu uniknięcia kolizji z przeszkodą lub aby przelecieć nad przepaścią. Będąc w powietrzu możemy nadal trzymać palec na ekranie, aby nasza postać obracała się i robiła salta w tył. Podczas gry zbieramy oczywiście monety, które możemy później wydać na ulepszenia. Podsumowując: jest to klasyka, która w 2022 roku wciąż nie schodzi z list przebojów.

Subway Surfers

Pionowy endless runner o setkach milionów pobrań wyraźnie czerpie inspirację z doskonałego Temple Run: gry, która legła u podstaw wszystkich niekończących się platformówek 2D. Autorzy nawet nie kryją się z inspiracjami. Mamy tu przeszkody, monety pozwalające ulepszyć swoją postać i wiele innych podobieństw. Kreskówkowa oprawa graficzna Subway Surfers jest jednak bardziej atrakcyjna niż stonowany, niemal retro wygląd Temple Run. Postać porusza się tutaj po linii prostej, zaś gracz musi tylko omijać przeszkody, skacząc lub przesuwając postać na prawo i lewo.

Podczas biegu możemy odkrywać mnóstwo bonusów i doładowań. O ile jednak Temple Run stawia przed graczem coraz trudniejsze wyzwania w miarę pokonywania kolejnych poziomów, o tyle Subway Surfers niekoniecznie, co czyni tę grę prawdziwym testem wytrzymałości.

My Friend Pedro: Ripe for Revenge

My Friend Pedro ma zabawny i unikalny klimat, którego często brakuje w grach z dużym budżetem. Mobilny sequel My Friend Pedro: Ripe For Revenge spełnia oczekiwania wymagających gamerów. Ten tytuł przypomina nam o ekscytujących grach pisanych we flashu lata temu. Energiczna muzyka, mnóstwo akcji i przygód oraz uczucie nostalgii za minioną epoką gier komputerowych.

Walka jest wspaniała: przebiega szybko i dynamicznie, a efekty dźwiękowe sprawiają, że każdy strzał jest niemal fizycznie odczuwalny. Mknąc w powietrzu i dzierżąc pistolety, kładziemy pokotem wrogów i możemy poczuć się jak prawdziwy bandzior. Gracz zbiera również ulepszenia broni, które mają ograniczoną liczbę pocisków, ale nie jest to konieczne. Poziomy są krótkie i intensywne - to idealna na gra na przerwę w pracy.

Pokémon GO

O tym tytule napisano już tomy. Pomimo upływu lat wciąż cieszy się on ogromną popularnością i nie brakuje graczy, którzy zebrali w tej grze pokaźne trofea. Unikatowe połączenie augmented reality i RPG sprawia, że po dziś dzień można spotkać grupki maniaków przemierzających ulice i pola w poszukiwaniu kolejnego pokemona.

Inne ciekawe gry na komórki

Wymieniając kilka hitów na komórki i tablety nie sposób wspomnieć o innych casualowych tytułach. Charakteryzują się one prostą rozgrywką i pozwalają na chwilę relaksu po pracy lub w kolejce do lekarza. O jakich tytułach mówimy? Z pewnością kojarzycie te nieskomplikowane gry dające mnóstwo frajdy:

  • Candy Crush Saga,
  • Big Farm: Mobile Harvest,
  • Crossy Road,
  • Angry Birds

Wspomniane tytuły wciąż mają miliony zwolenników! Wiele z nich oferowanych jest całkowicie za free, inne pozwalają na zakup rozszerzeń za kilka złotych, co pozwala zapisać grę i wrócić do niej w dowolnym momencie lub w inny sposób ułatwia przejście na kolejny poziom.

Oddzielną kategorią są wśród casualowych programów gry hazardowe na komórki. Można w nie grać bez pobierania zupełnie za darmo. Wszystko dzięki specjalistycznym portalom z rankingami gier z prostą mechaniką. Ponieważ programy te są napisane w HTML5, gracz może bez trudu uruchomić je nawet na nieco starszej komórce, co sprawia, że miliony fanów w wolnej chwili oddają się kręceniu bębnami.

Fortnite

Fortnite to podręcznikowy przykład wielkiego hitu na rynku e-gamingu. Ta strzelanka FPS w błyskawicznym tempie zyskała miliony fanów na całym świecie i dziś sytuuje się w czołówce najpopularniejszych gier ever, również w Polsce. Łączna liczba graczy jest ponad 10x większa niż łączna liczba mieszkańców Polski zaś polskie klany i polskie serwery stoją wysoko w rankingach światowych.

To także tytuł, który traktowany jest dziś jako pełnoprawna dyscyplina sportowa. Rozgrywki turniejowe przyciągają sponsorów gotowych wyłożyć miliony dolarów na nagrody. Dzięki streamingom śledzone są one przez miliony fanów - de facto e-sporty dzięki Fortnite stał się dziś bardziej popularny niż klasyczne dyscypliny sportowe, przynajmniej wśród pokolenia urodzonego na przełomie XX i XXI wieku. Obok DOTA2, CS:Go i League of Legends jest to najchętniej śledzony e-sport na Twitchu i innych platformach streamingowych.

Monument Valley

Na koniec przedstawiamy tytuł, którego chyba przedstawiać nie trzeba. Monument Valley. Oryginalna gra oparta jest na oryginalnej mechanice 3D i posiada zaledwie 10 poziomów i od samego początku wygląda po prostu olśniewająco. Nawet ekran wyboru etapu jest jednym z najpiękniejszych jakie stworzono dla gier mobilnych.

Wchodząc na kolejny poziom czujemy się, jak przy smakowaniu kolejnej czekoladki z bombonierki: nigdy nie wiemy, co nam się przytrafi. Chociaż każdy poziom ma ten sam klimat artystyczny, są one bardzo różne od siebie. Każdy z nich ma swoją własną, unikalną scenerię i nastrój. Od mrocznych, niesamowitych krain po radosne, żółte tła - nie ma poziomu, który byłby taki sam jak inne. Łamigłówki w tej grze nie są super trudne, ale ich przejście daje masę satysfakcji.

Więcej Różne