Karta przedpłacona, czy kredytowa - wybierz to co potrzebujesz

Karta przedpłacona, czy kredytowa - wybierz to co potrzebujesz
Finanse

Dla większości z nas karty przedpłacone (z ang. prepaid) kojarzą się głównie z telefonami komórkowymi, ale niewiele osób wie, że istnieją również w bankowości. Dostarczają konsumentom komfort użytkowania i najważniejsze: bezpieczeństwo. Takie karty zupełnie inaczej działają, niż karty kredytowe, które są już nam bardziej bliższe, zaraz po standardowych kartach płatniczych które dostajemy zaraz po otwarciu rachunku bankowego w każdym banku. Pomaga to zarządzać majątkiem sprawniej i mieć więcej kontroli.

Karty przedpłacone nie różnią się pod wieloma względami od swoich „dojrzałych” odpowiedników. Nawiązują do nich wyglądem i trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, że mamy do czynienia z kartami przedpłaconymi. Oferują też podobne możliwości – z ich pomocą możemy dokonywać płatności bezgotówkowych w większości przypadków nie tylko w stacjonarnych sklepach, ale również w sklepach internetowych. Z technicznego punktu widzenia ich działanie jest takie samo: karta przedpłacona też jest przypisana do konta, ale w tym przypadku nie możemy jej mieć w żaden sposób, np. używać jej do przelewów – służy tylko do płatności, czyli karta przedpłacona zawiera środki wymagane do regulowania transakcji. Dla jednych będzie to ograniczenie, dla innych bezpieczeństwo, co czyni go świetnym rozwiązaniem w codziennym życiu.

Jak dokładnie działają karty przedpłacone?

Karty przedpłacone można podzielić na dwa rodzaje – podobne do bankowych kart debetowych i sklepowych kart podarunkowych. Różnica jest prosta. Jedyne, za co można zapłacić w dowolnym miejscu, pozostałe można zapłacić tylko w określonych sklepach. Wcześniej opłacone karty bankowe były popularne ze względu na ich anonimowość. Na przykład można go wykorzystać do płatności online, nie martwiąc się o ingerencję urzędu skarbowego lub organów ścigania komornika. Pieniądze w nich zdeponowane nie mogą być śledzone. Sprzeciwiła się temu Komisja Nadzoru Finansowego, a teraz uniwersalne karty przedpłacone (które można uzyć jako płatność w dowolnym miejscu) są przypisane do konkretnych osób. W celu ich założenia niezbędne jest potwierdzenie Twojej tożsamości, np. poprzez weryfikację opłaty lub zdjęcie dowodowe albo podanie wybranych danych osobowych. Nie oznacza to, że wszystkie karty przedpłacone uczestniczą w systemie OGNIVO, który umożliwia komornikom i urzędom skarbowym śledzenie środków.

Istnieją karty przedpłacone wydawane przez firmy zajmujące się technologiami finansowymi, takie jak Revolut czy Monese. W systemie bankowym występują one w formie kart przedpłaconych i nie mają przypisanego konkretnego numeru rachunku, chociaż ich wydawcy świadczą usługi podobne do banków. Innym rodzajem karty wydawanej przez system pozabankowy jest karta kredytowa, która działa trochę jak pożyczka internetowa. Dlatego karty przedpłacone można podzielić na takie typy jak karta podarunkowa, karta przedpłacona wydawana przez bank, karta działająca w oparciu o kartę przedpłaconą wydaną przez instytucję pozabankową (mogą to być karty wirtualne, czyli karty używane tylko do płatności internetowych i telefonicznych) oraz nie bankowa karta kredytowa działająca na zasadzie kart przedpłaconych.

Karty kredytowe - poznaj sposób działania

Karta kredytowa to bardzo wygodny produkt kredytowy – regularna spłata pozwala uniknąć naliczania odsetek, a okres rozliczenia wykorzystanego limitu kredytowego przekracza jeden miesiąc. Jak korzystać z karty kredytowej, aby otrzymać darmowy kredyt? Karta kredytowa to nic innego jak linia kredytowa w formie karty płatniczej, którą zna każdy klient banku. Formularz ten nie różni się niczym od jakiejkolwiek karty służącej do przetwarzania środków zgromadzonych na zwykłym rachunku bankowym. Na pierwszy rzut oka zwykle nie jest łatwo odróżnić ją od zwykłej karty debetowej. Jednak podczas zakupów karty kredytowe nie pobierają środków z kont osobistych, ale wypłacają środki z kont kredytowych. Wiąże się to z innymi możliwościami, ale także z pewnymi obowiązkami, o których nie można zapomnieć. W przeciwnym razie plastik, który powinien był pozwolić nam na darmowe dodatkowe środki, może stać się dużym obciążeniem dla budżetu rodzinnego. Jednocześnie jednak mądre zarządzanie kartami kredytowymi to świetny sposób na pozyskiwanie środków bez zbędnych procedur i obciążeń.

Jak działa karta kredytowa?

Zasada działania i funkcjonowania karty kredytowej jest prosta. Bank nie rozpocznie naliczania odsetek od narosłych należności na rachunku karty, dopóki użytkownik nie wykorzysta ich lub nie upłynie data ważności karty kredytowej. Ze względu na podobny wygląd i zastosowanie jest często mylony z kartami debetowymi, które są podstawowymi kartami płatniczymi w naszych portfelach. Jednak różnica w ich liczbie na naszym rynku jest bardzo duża. Według ostatnich raportów obecnie korzystamy z ponad 6 mln kart kredytowych. Istnieje ponad 28 milionów kart debetowych. Ta dysproporcja wynika głównie z odmiennych mechanizmów działania, co wymusza także różne metody wnioskowania i nagradzania tworzyw sztucznych. Karta kredytowa jest produktem kredytowym, więc decydującym czynnikiem będzie zdolność kredytowa konkretnego klienta.

Co różni karty przedpłacone od kart kredytowych?


W praktyce zasady płatności kartami przedpłaconymi nie różnią się od zasad dotyczących kart kredytowych. Podobnie jak karty kredytowe, karty przedpłacone są również dołączone do osobistych kont technicznych używanych do rozliczeń. Jednak pod względem środków, z których korzystasz, karty kredytowe różnią się zasadniczo. Korzystając z karty przedpłaconej, klienci mogą wydać tylko tyle, ile wcześniej przelano na ich konto. Pozwala to mieć kontrolę nad swoimi oszczędnościami w przypadku regularnego inwestowania. Nie ma więc problemu z kredytem, ​​dlatego przed wydaniem karty należy przetestować kredyt klienta. Karty przedpłacone to świetne rozwiązanie na przykład dla osób, które nie mogą lub w ogóle nie chcą mieć karty kredytowej. Dla rodziców nastolatków jest to również dobra propozycja – aby mogli dać im kieszonkowe, tym samym wprowadzając ich w świat płatności elektronicznych.

Więcej Finanse