Rynek kryptowalut - w co i jak inwestować?

Rynek kryptowalut - w co i jak inwestować?
Finanse

Wspomniana wyżej kolejna grupa użytkowników to inwestorzy, którzy kupują aktywa cyfrowe i sprzedają je, gdy zmienia się kurs walutowy. Okazuje się, że można w ten sposób zarobić dużo pieniędzy. Cena kryptowaluty jest bardziej zmienna niż jakiejkolwiek tradycyjnej waluty, ponieważ mają na nią wpływ różne warunki. Na wartość kryptowaluty w znacznie mniejszym stopniu wpływają czynniki makroekonomiczne w przeciwieństwie do standardowych inwestycji w waluty takie jak EUR, USD, czy GPB. Ważniejszą rolę odgrywają doniesienia medialne i wypowiedzi ekspertów.

Czy opłaca się teraz inwestować w Bitcoin?

Duża zmienność cen Bitcoina i innych walut cyfrowych oznacza, że ​​na rynku jest coraz więcej inwestorów. Jeśli statystyki mają być godne zaufania, większość użytkowników Bitcoin postrzega to jako inwestycję. Stosunkowo niewiele osób korzysta z kryptowalut do dokonywania płatności, choć ich liczba z roku na rok rośnie (głównie dzięki mediom). Wydaje się to niedorzeczne, ponieważ najsłynniejsza kryptowaluta na świecie została stworzona w celu zastąpienia tradycyjnych walut. Nadal jednak wiele osób zadaje sobie pytanie: Co to są Bitcoiny? - biorąc jednak pod uwagę wspomniane już wahania cen, nie dziwi fakt, że Bitcoin jest powszechnie uważany za obiekt inwestycyjny. Tradycyjne waluty, których wartość jest kontrolowana przez agencje rządowe, nie stworzyły tak dużych możliwości dla spekulantów i różnych inwestorów.

Jak w praktyce inwestujemy w kryptowaluty?

Istnieją 3 sposoby inwestowania w kryptowaluty. Najłatwiejszą i najczęściej wybieraną metodą jest skorzystanie z giełdy kryptowalut. To tutaj możesz kupować i sprzedawać wirtualne waluty. Wystarczy zarejestrować konto, aby handlować. W wielu serwisach wiąże się to z koniecznością podania danych osobowych. Następnie kupujemy waluty. Ryzyko utraty zainwestowanego kapitału jest zbyt duże, aby wytrzymać inwestycję dużej kwoty kapitału (na przykład 20 000 USD). Dotyczy to szczególnie standardowych inwestorów detalicznych. Zdecydowanie lepiej będzie kupować mniej monet, a następnie stopniowo zwiększać swój kapitał. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, skorzystaj z usług dojrzałych firm, które zadomowiły się na rynku. Dopiero gdy ceny rosną, inwestycja na giełdzie może przynieść zysk – warto o tym pamiętać. Często trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie wykonywać przedwczesnych gwałtownych ruchów.

Kolejnym sposobem jest Inwestowanie w kryptowaluty CFD. Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut stworzył nowe kryptowaluty ale i nowe formy inwestowania, w tym CFD. Są to kontrakty na różnicę. Zgodnie z umową obie strony obiecały rozliczyć pozycję w oparciu o różnicę między kursem otwarcia a kursem zamknięcia pozycji. Dlatego są również nazywane CFD. Jakie są cechy takich kontraktów? W przeciwieństwie do najprostszych form inwestycji, które kupują walutę i sprzedają ją po wyższej cenie, pozwalają również zarobić, gdy cena spada. Ponadto dają możliwość inwestowania z wykorzystaniem dźwigni finansowej, która jest kilkukrotnie niższa niż inne instrumenty finansowe. Dlatego inwestowanie w kontrakty CFD może przynieść wyższe zyski, nawet jeśli wiąże się z większym ryzykiem.

Ostatnim trzecim sposobem na inwestowanie w kryptowaluty są opcje binarne. Tutaj tylko obstawiasz tylko kierunek zmian ceny danej kryptowaluty w ściśle określonym czasie. Stopy procentowe mogą wzrosnąć lub spaść – masz tylko dwie opcje. Wystarczy wybrać jedną z nich i kiedy zmienią się Twoje oczekiwania.

W które kryptowaluty warto inwestować w tym roku?

  • Ethereum - w prognozie rynku kryptowalut nie można nie wspomnieć o najbardziej obiecującej kryptowalucie Ethereum, która również osiągnęła dobre wyniki w trudnym 2020 roku. W grudniu 2020 r. wartość rynkowa Ethereum, drugiej co do wielkości kryptowaluty po Bitcoinie, wynosiła 68 127 miliardów dolarów. Na początku roku cena oscylowała na poziomie około 125 USD, a do grudnia wzrosła do około 600 USD, co oznacza wzrost o 380% w ciągu 12 miesięcy.
  • Litecoin - tutaj cena Litecoina oscyluje wokół 87 USD, co czyni go dość przystępnym. Wartość rynkowa LTC wynosi 5,792 miliarda dolarów amerykańskich. Kryptowaluta LTC ma jeden z najkrótszych czasów wydobycia i wysoką nagrodę blokową w wysokości 25 LTC. Oczywiście nie możemy nazwać Litecoina najlepszą kryptowalutą roku, zawsze wymieniamy go jako jedną z 10 najpopularniejszych kryptowalut, a przyszły rok nie przyniesie w tym zakresie żadnych zmian.
  • Zcash - to zdecentralizowana kryptowaluta, której głównym celem jest anonimowość i prywatność. W przeciwieństwie do innych takich kryptowalut, ZEC jest obecnie całkowicie anonimowy. Oznacza to, że nie ujawnia danych o właścicielach. Odbywa się to za pomocą własnych rozwiązań. ZEC po raz pierwszy pojawił się w październiku 2016 roku.

Dash

- to kryptowaluta typu open source oparta na technologii blockchain, założona w 2014 r. Jest również zdecentralizowaną organizacją autonomiczną (DAO), której celem jest wykorzystanie kryptowaluty Dash do stworzenia szybkiego, bezpiecznego i prywatnego systemu transakcyjnego. Organizacja aspiruje do bycia powszechnie dostępnym i powszechnie akceptowanym systemem płatności dla codziennych płatności, akceptowanych w wielu punktach sprzedaży na całym świecie oraz transakcji wymagających bezpieczeństwa środków.

Więcej Finanse