Dlaczego warto inwestować w Cardano? Mocne strony ADA.

Dlaczego warto inwestować w Cardano? Mocne strony ADA.
Finanse

Kryptowaluta ADA, będąca wewnętrzną walutą w blockchainie Cardano jest nazywana jedną z “zielonych kryptowalut”, ponieważ do jej produkcji jest wykorzystywany model konsensusu proof-of-stake. Nie milkną głosy, że to właśnie blockchain Cardano może stać się najlepszą alternatywną metodą płatności dla Bitcoina. Obecnie jednak Cardano jest bardziej kojarzone z konkurowania z Ethereum pod względem tworzenia skalowalnych, inteligentnych kontraktów.

Mocne strony Cardano

Cardano umożliwia użytkownikowi wykorzystywanie swojego blockchain do wielu funkcji, w tym zawierania inteligentnych kontraktów i tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Cardano ściśle pracuje nad tym, aby rozwiązywać problemy ze skalowalnością, które trapią większość popularnych kryptowalut. Co za tym idzie, produkcja kryptowaluty ADA ma się odbywać z niższym wykorzystaniem energii - stanowi to dużą konkurencję dla Ethereum i Bitcoin.

Cardano opiera się w dużej mierze na badaniach akademickich - sam kod Cardano został stworzony w języku programowania Haskell. Jest on powszechnie używany w sektorze obronnym i bankowym. Cały blockchain Cardano jest zabezpieczony mechanizmem konsensusu proof-of-stake, dzięki któremu sieć działa w najlepszym interesie swoim i użytkownika. Użytkownicy, którzy umieszczają swoje aktywa w sieci, co zupełnie logiczne, chcą, aby ta sieć działała jak najlepiej. To właśnie od jej kondycji będzie zależał stan aktywów użytkownika. Osoby korzystające z Cardano, stają się więc “interesariuszem” tej sieci.

Jak kupić Cardano?

Kupowanie Cardano nie jest trudne - tę kryptowalutę można zakupić na platformach do handlu kryptowalutami lub na giełdach kryptograficznych, które obsługują ADA Cardano.

1. Wybierz miejsce

, w którym chcesz zakupić swoją kryptowalutę - giełdę kryptowalutową lub platformę handlującą kryptowalutami. Otwórz nowe konto do wymiany online, podając kilka podstawowych danych osobowych.

2. Wpłać środki

, za pomocą których zakupisz swoją kryptowalutę.

3. Załóż portfel

, w którym będziesz przechowywać swoją kryptowalutę. Portfel może być online lub offline. Otrzymasz klucz do swojego portfela, który będzie jego zabezpieczeniem. Niektóre platformy mogą przechowywać Twoją kryptowalutę w Twoim imieniu - ta opcja jest jednak bardziej podatna na włamania. Z tego powodu zaleca się zakup portfela offline, tak zwanego portfela zimnego, który nie jest połączony z Internetem i jest najbardziej odporny na włamania.

4. Wymień

wcześniej wpłacone środki na kryptowalutę ADA, a po zakupie przelej je do swojego portfela.

Powody, dla których warto inwestować w Cardano

Cardano posiada wiele mocnych stron, które w przyszłości mogą wpłynąć na jego cenę. Warto zrozumieć czym Cardano różni się od innych blockchain i dlaczego warto rozważyć zainwestowanie w ADA:

zmniejszenie zużycia energii
Zabezpieczenie sieci blockchain i tworzenie nowej kryptowaluty jest bardzo energochłonne, czego potwierdzeniem jest np. przykład Bitcoina. Podczas wydobywania kryptowaluty, Bitcoin korzysta z protokołu proof-of-work. Oznacza to, że górnicy do weryfikacji transakcji i zdobywania tokenów muszą używać komputerów o dużej mocy, które są w stanie rozwiązywać coraz trudniejsze zagadki. Bitcoin, ze względu na wykorzystywanie tak dużej ilości energii, spotkał się z krytyką za swój wpływ na środowisko. Jednym z priorytetów Cardano stało się stworzenie pierwszego energooszczędnego blockchaina, który w przyszłości miałby być neutralny jeśli chodzi i ślad węglowy. W związku z coraz większą świadomością ekologiczną ten krok może zapewnić Cardano dominację na rynku kryptowalut już w niedalekiej przyszłości.

niższe opłaty, większa skalowalność

Cardano, podobnie jak Ethereum, skupia się również na inteligentnych kontraktach. Wielu inwestorów uważa, że inteligentne kontrakty są w stanie zrewolucjonizować wiele branż. Cardano idzie jednak o krok dalej i poza tym, że obsługuje więcej transakcji w tym samym czasie, robi to po znacznie niższych kosztach.

stała podaż

Cardano posiada stałą podaż w limicie 45 miliardów monet.

Wady Cardano

Zanim będziesz mógł bezpiecznie inwestować w kryptowaluty na platformach handlu kryptowalutami, takich jak The Bitcoin Code, nawet tak dobrze ocenianych przez inwestorów jak ADA, musisz również poznać ich minusy. Jakie są największe minusy Cardano?

Cardano wciąż nie jest tak popularny jak Bitcoin, który jest uznawany za jednego z “pewniaków” na rynku kryptowalut

Cardano posiada wiele tych samych zalet co Ethereum, które jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą

ADA jest wciąż uważana za stosunkowo nową kryptowalutę, jednak z miejscem na dalszy wzrost.

Inwestowanie w Cardano

Cardano warto rozpatrywać pod kątem długoterminowych inwestycji w zdywersyfikowanym portfelu. Inwestowanie w Cardano warto poprzedzić analizą i samodzielnie osądzić, czy jest to model, który będzie dobrze funkcjonować w ciągu najbliższych kilku lat. Tego rodzaju inwestowanie nie skupia się na natychmiastowym zarobku w krótkim okresie.

Myśląc o Cardano w dłuższej perspektywie, warto pamiętać także o wysokich wahaniach cen (dochodzących nawet do 95%), jakie do tej pory doświadczyły największe kryptowaluty, takie jak Ethereum czy Bitcoin. Cardano posiada swoje zalety, jednak nadal jest to kryptowaluta wysoce spekulacyjna.

Więcej Finanse