Bitcoin kontra Litecoin - w co lepiej zainwestować?

Bitcoin kontra Litecoin - w co lepiej zainwestować?
Finanse

Inwestowanie w kryptowaluty jest coraz popularniejsze. Obecnie na rynku można wybierać wśród tysięcy walut cyfrowych jednak to właśnie Bitcoin i Litecoin są jedynymi z tych, które posiadają największą kapitalizację rynkową i najbardziej liczą się w branży. Aktualnie Litecoin (LTC) jest uznawany za szóstą co do wielkości walutę cyfrową. Bitcoin (BTC) plasuje się na pierwszym miejscu.

Bitcoin jest obecnie inspiracją dla większości kryptowalut, jednak każda nowa waluta cyfrowa dopasowuje kod źródłowy do własnych celów. Twórca Litecoin ulepszył oryginalny kod Bitcoina i nowe funkcje. Zwiększył rozmiar bloku, dzięki czemu Litecoin może znacznie szybciej przetwarzać operacje finansowe.

Jedną z często przytaczanych wad, jakie posiada Litecoin jest zbyt duże naśladowanie Bitcoina, na przykład w wahaniach cen. Ponadto, w razie jakiejkolwiek awarii sieci Bitcoin w przyszłości, skutki odczuje także Litecoin, ponieważ silnie wzoruje się na kodzie Bitcoina. Stanowi to duże ryzyko i niepewność dla inwestorów szukających alternatywy dla BTC.

Co łączy Bitcoina i Litecoina?

Przed podjęciem decyzji o tym, czy lepiej jest inwestować w Bitcoina, czy w Litecoina, warto zrozumieć, co łączy obie waluty cyfrowe:

obie kryptowaluty są w pełni zdecentralizowane, co oznacza, że żaden bank centralny, rząd krajowy czy inna instytucja finansowa, nie mają nad nimi kontroli. Cały obieg kryptowalut odbywa się w sieci blockchain, która posiada otwarty kod źródłowy i pozwala śledzić status transakcji

ceny Litecoina i Bitcoina charakteryzują się dużą zmiennością i są mocno podatne na spekulacje

Bitcoin i Litecoin można kupić na giełdzie kryptowalut lub na zaufanej platformie handlu kryptowalutami, takiej jak Crypto genius. Po zakupie należy je bezpiecznie przechowywać w bezpiecznych portfelach i wykorzystywać do handlu, inwestowania lub bezpośrednio do zakupu dóbr i usług

zarówno jednostki Litecoin, jak i jednostki Bitcoin są tworzone przez wydobywanie. Cały proces nie jest identyczny dla obu kryptowalut, jednak opiera się na podobnych zasadach.

Co dzieli Bitcoina i Litecoina?

Decydując się na wybór jednej z omawianych tu kryptowalut, warto poznać największe różnice, jakie dzielą Bitcoina i Litecoina. Litecoin z zamierzenia miał stać się konkurencją dla Bitcoina pod względem oferowania podobnych, jednak ulepszonych funkcji. Litecoin miał być także odpowiedzią na niedociągnięcia Bitcoina i wprowadzić dla użytkowników kryptowalut solidną alternatywę. Przyjrzyjmy się temu, co różni obie kryptowaluty:

Bitcoin ma znacznie większą kapitalizację rynkową niż Litecoin (około 70 razy wyższą)

najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą na świecie jest właśnie Bitcoin. Co więcej, działa on na rynku najdłużej

maksymalna podaż bitcoinów wynosi 21 milionów monet. Podaż Litecoin to 84 miliony monet. Obie kryptowaluty można podzielić na bardzo małe jednostki

1 LTC można kupić już za 151 dolarów amerykańskich, natomiast 1 BTC za 43 220 dolarów amerykańskich (stan na 30.09.2021)

znacznie łatwiej jest dokonywać transakcji w pełnych jednostkach (np. 1 LTC) niż w ułamkach kwot BTC

Litecoin przetwarza transakcje znacznie szybciej niż Bitcoin (2,5 minuty dla Litecoina vs 10 minut dla Bitcoina), co wpływa na wzrost jego popularności szczególnie wśród sprzedawców, którzy nie chcą czekać prawie 4 razy dłużej na potwierdzenie transakcji

Bitcoin korzysta z dobrze znanego algorytmu SHA-256, a Litecoin wykorzystuje dość nowy algorytm Scrypt.

Litecoin czy Bitcoin - co wybrać?

Litecoin i Bitcoin może być stosowany zarówno do zakupów towarów, jak i usług, przelewania środków na inne konta lub inwestowania. Litecoin z pewnością bardziej nadaje się do codziennych transakcji, takich jak zakupy, ze względu na szybkie przetwarzanie operacji finansowych. W obu przypadkach do dokonania przelewu nie trzeba wykorzystywać żadnych pośredników.

Inwestorzy mogą w każdej chwili wymieniać swoje Litecoiny na Bitcoiny i odwrotnie. Ta opcja jest dostępna na wielu platformach obsługujących kryptowaluty. Proces wygląda podobnie do konwertowania walut fiducjarnych. Warto jednak pamiętać o tym, że Litecoina nie da się przesłać na adres Bitcoina i odwrotnie.

Na koniec

Nie można przewidzieć, czy Litecoin kiedykolwiek zdoła wyprzedzić Bitcoina i stać się najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą na świecie. Wiele osób, nawet tych, które nie interesują się światem walut cyfrowych, słysząc słowo kryptowaluta, od razu widzą przed oczami właśnie Bitcoina. Dużo wyżej w hierarchii popularności kryptowalut znajduje się Ethereum, jednak i w tym przypadku tę kryptowalutę czeka długa droga w osiągnięciu pozycji lidera.

Litecoin ma swoich wiernych fanów, którzy doceniają szybkość przetwarzania transakcji, większą pojemność i podaż oraz wykorzystywanie nowych narzędzi sprzyjających użytkownikom tej waluty cyfrowej. Czy to jednak wystarczy, aby dogonić niekwestionowanego lidera na rynku kryptowalut? Bardziej odpowiednie wydaje się porównanie Litecoina do „srebra”, a Bitcoina do „złota”.

Więcej Finanse