Suplementy diety i witaminy - rynek w Polsce

Suplementy diety i witaminy - rynek w Polsce
Dieta

Pewnie zależy Ci aby włosy były mocniejsze, ładniejsza cera, zmęczenie mniejsze, a nawet przeziębienie nigdy Cię nie dotykało. Dlatego właśnie suplementy diety kuszą zza strony apteki i z samej reklamy. Ich producenci obiecują, że zastosowane produkty pomogą nam osiągnąć pożądane rezultaty bez konieczności wizyty u lekarza. Suplementacja ma ważne zadanie w przypadku starszych osób. Również jest ważna dla młodych osób, pacjentów w szpitalach, lub zwyczajnych ludzi, którym zależy na poprawienia swojej jakości zdrowia. Poniżej dowiesz się więcej o suplementach diety oraz o witaminach - poznaj ich właściwości, popularne marki oraz sprawdź o czym pamiętać przed zakupem.

Czym w rzeczywistości są suplementy diety i czy każdy je potrzebuje?

Leki i suplementy diety - chociaż czasami trudne, rozróżnienie między tymi dwoma produktami jest ważne. Odwiedzając aptekę najczęściej rzucą nam się w oczy właśnie suplementy diety. Zapakowane są w kolorowe pudełka z wielkimi napisami, które mają zadanie przyciągnąć nasza uwagę, wywołac potrzebę zakupu. Pamiętajmy jednak, że takie preparaty to jedynie produkty o odżywczym działaniu. To wzbogacenie wartości odżywczych naszych standardowych posiłków. Często bezpieczeństwo stosowania i jakość nie jest dobrze przetestowana, aczkolwiek i to zmienia się razem z przepisami w naszym kraju. Sformułowanie o suplementach diety „nie może być stosowane jako substytut różnych diet” nie bez powodu.Jeżeli decydujemy się na zakup i spożywanie popularnych tabletek zawierających magnez to skupiamy się na dostarczaniu tego pierwiastku do naszego organizmu. Z kolei zbilansowana dieta to źródło witamin. Również minerałów, błonnika pokarmowego, czy olejów roślinnych i wiele innych. Są to zdecydowanie mniejsze dawki składników odżywczych, ale są one zróżnicowane i konieczne do prawidłowego działania organizmu. Powróćmy jednak na chwile jeszcze do definicji leków. Zgodnie z przyjętą regułą jest to produkt leczniczy, a jego różnice mówią nam bardzo dużo o tym, czy lepiej zdecydować się na leki, czy może suplementy diety. Lek ma jedno główne zadanie: do zapobiegania chorobom i ich leczenia, a także może pomóc w diagnozowaniu. Każdy produkt musi przejść serię testów i kontroli na każdym etapie. Lek standardowo posiada najczęściej wyższą dawkę danego składnika, gdzie równolegle ilość aktywnego składnika jest stała. Niestety producenci suplementów diety nie są w stanie dać gwarancji, że np. dawka popularnej witaminy D w deklarowanej kapsułce pozostanie na identycznym poziomie dwa miesiące po wyprodukowaniu witaminy D.

Wspieranie się suplementami - plusy i minusy

Wróćmy ponownie do leków. Zgodnie z przyjętą definicją jest to produkt leczniczy, a jego różnice mówią nam wiele o tym, czy lepiej kupować leki, czy suplementy diety. Lek jest przeznaczony do zapobiegania chorobom i ich leczenia, a także może pomóc w diagnozowaniu. Każdy produkt musi przejść serię testów i kontroli na każdym etapie. Lek zwykle wykorzystuje również wyższą dawkę danego składnika, a ilość składnika aktywnego jest stała. Niestety producenci suplementów diety nie mogą zagwarantować, że np. Dawka witaminy D w kapsułce pozostanie na tym samym poziomie dwa miesiące po wyprodukowaniu witaminy D. Może wystarczy zmiana diety? Wróćmy na chwilę jeszcze do Magnezu - dużo magnezu można znaleźć w orzechach, brokułach, szpinaku, rzodkiewkach i nasionach słonecznika. Tak, teoretycznie jego wyższą dawkę zapewni jedna tabletka, ale czy na pewno ten suplement może dostarczyć łatwo przyswajalnego magnezu? Należy to zweryfikować - najlepszym rozwiązaniem w przypadku żywności uzupełniającej jest połączenie jej ze zdrowym trybem życia. Jak widać, ważne jest również, aby zapoznać się ze składem lub poprosić farmaceutę o pomoc przy wyborze suplementu.

Kiedy warto postawić na wprowadzenie suplementacji do naszego odżywiania?

Gdy potrzebujemy suplementów, to warto to zrobić pod okiem sprawdzonego eksperta. Powyższe sytuacje, w których suplementy diety są korzystnym rozwiązaniem to przede wszystkim wchłanianie poszczególnych składników diety, zwiększone zapotrzebowanie na dany pierwiastek, stosowanie restrykcyjnych diet oraz niska zawartość witamin i minerałów. Przykładowo kobiety w ciąży stosują kwas foliowy, a kobiety po menopauzie powinny dostarczać organizmowi większe dawki witaminy D3 i wapnia. Sama witamina D3 jest składnikiem, którego nam brakuje szczególnie w okresie jesienno-zimowym - zaleca się suplementację witaminą D3 zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sprawa wygląda podobnie w przypadku osób mających problemy z włosami, stosując dedykowane suplementy na włosy mogą znacząco je wzmocnić. Jednak przed zakupem produktu warto przetestować, aby dawkę witaminy dobrać do potrzeb organizmu człowieka. Podsumowując, suplementy diety są produktami często stosowanymi, ale kupujmy je w sprawdzonych miejscach i nie spożywajmy zbyt wielu suplementów, które są przyjmowane w tym samym czasie. Generalnie oprócz suplementów diety należy zmienić dietę tak, aby czuła się lepiej i dostarczała organizmowi cennych składników odżywczych. Jeśli szukamy leków uzupełniających, które pomogą nam w walce z niektórymi chorobami, warto również zasięgnąć porady lekarza.

Będąc aktywnym sportowcem również potrzebna jest odpowiednia suplementacja.

Każda osoba aktywna sportowo powinna zdawać sobie sprawę z roli właściwej i zbilansowanej diety, ponieważ jest to niezbędny element do osiągnięcia zamierzonych efektów. Jednak potrzeby żywieniowe poszczególnych sportowców zależą głównie od czasu trwania i intensywności treningu. Oznacza to, że nie ma jedynego w swoim rodzaju modelu żywieniowego, który byłby odpowiedni dla osób uprawiających sport, dlatego przy tworzeniu menu należy brać pod uwagę osobiste potrzeby generowane przez plan treningowy. Ponadto należy pamiętać, że zwiększenie wysiłku fizycznego doprowadzi do wzrostu zapotrzebowania na energię i odżywianie, co oznacza, że ​​coraz więcej osób będzie uzupełniać swoje odżywianie podczas ćwiczeń. Patrząc na profesjonalne grono sportowców, to nam, amatorom bardzo często brakuje dostatecznej wiedzy w tematyce środków wspomagających wzrost masy mięśniowej. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom ćwiczących, Australijski Instytut Sportu sformułował uzupełniające wytyczne w oparciu o wnikliwą analizę wielu badań naukowych, w tym czterech grup suplementów.

Zalecane suplementy z grupy A dla sportowców, są dobrym źródłem energii i mają naukowo udowodnione działanie pomocnicze. Należą do nich napoje sportowe, żele sportowe, posiłki płynne, białko serwatkowe, batony do ćwiczeń, elektrolity, suplementy żelaza, wapnia i witaminy D, kofeina, beta-alanina, probiotyki, wodorowęglan, kreatyna i sok z buraków. Suplementy z grupy B, które wymagają dalszych badań, ponieważ dotychczas uzyskane wyniki nie są wystarczające, aby udowodnić ich skuteczność. Do tej grupy należą: kwercetyna, kurkumina, kwaskowaty sok wiśniowy, karnityna, HMB, glutamina, glukozamina, olej rybny. Suplementy z grupy C, które nie mają przekonujących dowodów naukowych na udowodnienie ich skuteczności. Do tej grupy należą: ryboza, koenzym Q10, MCT, inozyna, pirogronian, woda utleniona. Suplementy z grupy D zabronione przez Światową Agencję Antydopingową, czyli efedryna, strynina, sibutramina, metyloheksyloamina, ziołowe stymulanty, DHEA, androstendion, 19-norbornenediol, gliceryna, Terrestris i inne boostery testosteronu.

Dostępne formy suplementów, czyli na co się zdecydować - kapsułki czy proszki?

Wybierając suplementy diety, zazwyczaj kierujemy się naszymi aktualnymi potrzebami, a także składem preparatu, ceną i wygodą stosowania suplementu. Większość osób ceniących ekonomię stosowania wybierze suplementy w proszku, które zwykle działają długo i pozwalają na stosunkowo niedrogie suplementy. Dla osób, które najbardziej cenią sobie wygodę, lepsze będą suplementy w postaci stałej, czyli tabletki lub popularne kapsułki - większe tabletki.

Suplementy w proszku mogą być najczęściej sprzedawaną grupą odżywek. Główną cechą tej formy są wzbogacone odżywki białkowe i węglowodanowo-białkowe, a także odżywki przedtreningowe, koncentraty węglowodanów i napojów izotonicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że proszek należy wcześniej wymieszać z płynem, fakty te nie są zaskakujące. Może to zwiększyć szybkość wchłaniania proszku do żołądka, gdzie wszystkie wchłonięte składniki aktywne mogą być szybko wchłaniane i wykorzystywane do celów bezpośrednich. Mówimy w tym miejscu o zahamowaniu katabolizmu Twoich mięśni (czyli białko w proszku, boostery lub odżywki potreningowe). Z drugiej strony jest momentalne pobudzenie do ćwiczeń. Niewątpliwą zaletą suplementów w proszku jest ich niska cena, głównie ze względu na prosty proces produkcji. Dodatkowo dzięki temu, że do preparatu dołączona jest precyzyjna łyżeczka/miarka, można szybko odmierzyć odpowiednią część, a my z łatwością dopasujemy ją do własnych potrzeb. Forma smakowa odżywek może również uprzyjemnić suplementację, dzięki czemu spożywanie suplementów nie jest ciężką czynnością, a długo wyczekiwanym deserem lub orzeźwiającym napojem.

Produkcja tabletek polega na prasowaniu proszku pod wysokim ciśnieniem, w skład którego wchodzą substancje aktywne i substancje pomocnicze, dzięki czemu tabletka może być chroniona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych mogących powodować wewnętrzne zmiany fizyczne i chemiczne. Czasami tabletkę można pokryć powłoką (glazurą), która spełnia wiele funkcji zwiększających szczelność tabletki - ułatwia połykanie, poprawia wygląd tabletki oraz wydłuża czas jej rozkładu w organizmie. Sposób wytwarzania tabletki pozwala na zawarcie w niej dokładnie odmierzonej, dużej dawki substancji aktywnej, znacznie większej niż dawka dostarczana przez kapsułkę. Przyjmowanie tabletek jest też wygodne, ponieważ nie wymusza spożywania większej ilości płynu. Warto wspomnieć, że jest to mocno trwała forma kupionych suplementów. Środki przechowywane w tabletkach są bardzo obojętne na większość czynników atmosferycznych. Kolejnym plusem jest długi okres przydatności, w którym możemy bez obaw spożyć. Tabletki są również przechowywane w wygodnym opakowaniu.

Najpopularniejsi producenci suplementów i witamin w Polsce

Wśród najpopularniejszych producentów suplementów, odżywek i witamin w polsce w Polsce wyróżniamy takie marki jak Aflofarm, Olimp Labs, Scitec Nutrition, BioTech Usa, Olimp, GenLab, Extensor. Zajmują się produkcją szerokiej gamy multiwitamina czy odżywek uzupełniających wspierających układ odpornościowy. Podnoszą również wydajność organizmu, co w szczególności interesuje osoby uprawiające aktywnie sport w różnej postaci.

Suplementy w trakcie odchudzania, czyli o czym nie zapominać?

Duża część suplementów diety ma za zadanie pomóc zrzucić nadmiar wagi. Suplementy diety kontra tabletki na odchudzanie. Każdy, kto chce schudnąć i chociaż raz spróbować przejść na dietę, może również spotkać się z pokusą zakupu tabletek lub saszetek zawierających środki odchudzające. Zarówno sklepy, jak i apteki zapewniają suplementy diety pomagające zlikwidować zbędne kilogramy. Jednak dietetycy i lekarze ostrzegają, że jeśli ograniczymy się do leków i zrezygnujemy ze zdrowej diety lub ćwiczeń, ich zachowanie będzie nieskuteczne.

Wpływ suplementów diety na odchudzanie jest dwojaki: suplementy wspomagające spalanie tłuszczu tzw. Reduktory tłuszczu. Poszukując takich suplementów warto wybrać te zawierające CLA, czyli kwas linolowy i L-karnitynę. Szczególnie, gdy odchudzamy się wyłącznie poprzez dietę bez aktywnych ćwiczeń, pierwszy z tych składników jest szczególnie pomocny w spalaniu tłuszczu i walce z cellulitem. Suplementy zmniejszające apetyt i poprawiające trawienie - to suplementy zawierające głównie chrom i błonnik. Ta pierwsza ogranicza apetyt na cukier, a ta druga może szczególnie pomóc osobom lubiącym słodycze. Błonnik z kolei wchłania wodę i pęcznieje w żołądku, zapewniając uczucie sytości przez długi czas, co ułatwia unikanie np. przekąsek między posiłkami.

Jakie inne składniki mogą zawierać suplementy pomagające w walce z nadwagą? najważniejsze jest to aby zawierały takie elementy jak zielona herbata - flawonoidy i katechiny zawarte w herbacie mają właściwości przeciwutleniające, a picie zielonej herbaty i przyjmowanie suplementów zawierających ekstrakty z herbaty może pomóc w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu. Zielona kawa - kiedy pojawia się temat suplementów diety i odchudzania, nie mówiąc już o zielonej kawie, minęło już kilka sezonów. Udowodniono, że polifenole zawarte w zielonej kawie nie tylko przyczyniają się do utraty wagi, ale również utrzymują uzyskane wyniki. Cykoria zawiera tzw. fruktany (pewny rodzaj węglowodanów), które poprawiają nasz apetyt. Wyciąg z cynamonu i opuncji - obniża i stabilizuje poziom cukru we krwi, zmniejszając w ten sposób apetyt.

Wybieraj mądrze - sprawdź bezpieczne suplementy, czytaj opinie.

Zgłębiając temat suplementów diety i odchudzania przekonasz się, że zwłaszcza w internecie wiele magicznych środków - zgodnie z gwarancją producenta - może pomóc w bardzo szybkim spaleniu kilogramów. Warto zwrócić uwagę, jakich preparatów należy unikać, ponieważ produkty sprzedawane na aukcjach czy forach internetowych mogą zawierać szkodliwe substancje. Dlatego należy unikać suplementów zawierających efedrynę (która może powodować choroby serca i jest używana do produkcji amfetaminy) i sibutraminy (która zwiększa ryzyko zawału serca, nie zatwierdzona w UE). Dlatego warto przed zakupem sprawdzić suplementy na odchudzanie pod kątem opinii użytkowników i klientów tych marek. Kupując produkty odchudzające, głównie te, które warto kupić w aptekach i sklepach - możemy być pewni ich bezpieczeństwa. Nawet jeśli kupujesz je online, upewnij się, że ich składniki zostały przebadane, a stosowane preparaty nie spowodują u Ciebie problemów zdrowotnych.

Zgodnie z „Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia” suplementy diety i koncentraty żywnościowe mają obowiązek powiadomienia Głównego Inspektora Ochrony Zdrowia o ich pierwszej sprzedaży na terytorium RP.

Do tego celu służy Elektroniczny system zgłoszeń, gdzie wypełnia się elektroniczny formularz zgłoszenia o pierwszym uruchomieniu żywności, do którego zobowiązany jest każdy producent. Ponadto informacje te muszą być podane w języku polskim, umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu, zrozumiałe i nieusuwalne. Ponadto zabronione jest przypisywanie suplementom diety właściwości leczniczych zapobiegających chorobom, a także stwierdza się, że odpowiednio skomponowana dieta nie może dostarczyć wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach. Maksymalny poziom bezpieczeństwa wyżej wymienionych składników w suplementach diety musi zapewniać, że normalne stosowanie tych preparatów zgodnie z instrukcjami producenta jest bezpieczne dla konsumentów. Decyzją Panelu ds. Suplementów Diety jest organem doradczym i doradczym głównego inspektora zdrowia, mającym na celu pomoc w określeniu wyżej wymienionego poziomu.

Więcej Dieta